Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Zawarcie trzeciej umowy o pracę na czas określony

Wyrok SN z dnia 23 września 1997 r. sygn. I PKN 272/97

Przepis art. 251 ma zastosowanie także wtedy, gdy kolejne umowy o pracę na czas określony były zawierane przed jego wejściem w życie, tj. przed dniem 2 czerwca 1996 r., natomiast ostatnia z nich (trzecia) nawiązana została już po tej dacie.

Przewodniczący SSN: Józef lwulski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 23 września 1997 r. sprawy z powództwa Józefa K. przeciwko Gminnej Spółdzielni "S.Ch." w I. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 27 lutego 1997 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Wojewódzkiemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Józef K. wniósł kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 27 lutego 1997 r. [...], którym Sąd ten oddalił jego apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Krośnie z dnia 21 listopada 1996 r. [...]. Powód w pozwie przeciwko Gminnej Spółdzielni "S.Ch." w I. (w likwidacji) wniósł o ustalenie, że umowa o pracę zawarta z nim na czas określony do dnia 30 września 1996 r. przekształciła się w umowę na czas nie określony i w konsekwencji o przywrócenie go do pracy na dotychczasowym stanowisku kierownika piekarni w I. oraz o zasądzenie wynagrodzenia za okres od dnia 1 października 1996 r. do czasu przywrócenia do pracy. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa podnosząc, że umowa o pracę na czas określony była zawierana dwukrotnie i tym samym brak jest podstaw do stosowania art. 25 KP. Zasadę wyrażoną w tym przepisie można bowiem odnieść wyłącznie do umów zawartych po dniu wejścia w życie noweli do Kodeksu pracy z dnia 2 lutego 1996 r. (ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, Dz. U. Nr 24, poz. 110, tj. po dniu 2 czerwca 1996 r. i wobec tego może dotyczyć ona tylko umowy zawartej z powodem w dniu 1 lipca 1996 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00