Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 19 listopada 1997 r. sygn. I PKN 390/97

Przepis art. 251 KP ma zastosowanie do umów o pracę na czas określony, zawartych po dniu wejścia w życie ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 24, poz. 110zezm.).

Przewodniczący SSN: Kazimierz Jaśkowski

Sędziowie SN: Jadwiga Skibińska-Adamowicz, Barbara Wagner (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 1997 r. sprawy z powództwa Janusza R. przeciwko Zespołowi Opieki Zdrowotnej w R. o ustalenie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie z dnia 15 maja 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Janusz R. wnosił o ustalenie "istnienia umowy o pracę na czas nieokreślony zawartej pomiędzy nim a stroną pozwaną w dniu 29 lipca 1996 r". W uzasadnieniu pozwu podał, że umowa o pracę zawarta z nim przez Zespół Opieki Zdrowotnej w R. w dniu 29 lipca 1996 r. na czas określony od 1 sierpnia 1996 r. do 15 lutego 1997 r. była szesnastą kolejną od 1 października 1994 r, umową terminową na podstawie których był zatrudniany. To świadczy o potrzebie zatrudnienia go u strony pozwanej bezterminowo. Jako podstawę prawną żądania powód powołał art. 251 KP.

Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa. Zespół Opieki Zdrowotnej twierdził, że Janusz R. był zatrudniony w ramach prac interwencyjnych w oparciu o umowę łączącą stronę pozwaną z Rejonowym Urzędem Pracy w R. Umowa zawarta z powodem 29 lipca 1996 r. była dopiero drugą kolejną w rozumieniu art. 251 KP. Wywód powoda o potrzebie stałego zatrudnienia go jako pracownika sumiennego i właściwie wykonującego swoje obowiązki nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości.

Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Ropczycach wyrokiem z dnia 10 marca 1997 r. [...], ustalił, że "pomiędzy Januszem R. a stroną pozwaną Zespołem Opieki Zdrowotnej w R. została zawarta w dniu 29 lipca 1996 r. umowa o pracę na czas nie określony od 1 sierpnia 1996 r., przy czym powodowi powierzono obowiązki sanitariusza w Oddziale Pomocy Doraźnej w R. w wymiarze czasu pracy zgodnie z opracowanym grafikiem, za wynagrodzeniem w kwocie 375 zł - zgodnie z kategorią zaszeregowania - VII tj. 2,20 zł za godzinę oraz dodatek za pracę w godzinach nocnych - 20%, dodatek za pracę w dni świąteczne -100% za każdą godzinę, dodatek za pracę w zespole wyjazdowym - 20% za godzinę stawki uposażenia zasadniczego".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00