Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 lipca 2023 r., sygn. III SAB/Łd 79/23

Cudzoziemcy

Dnia 13 lipca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Dańczak Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Asesor WSA Anna Dębowska po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi E.P. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w przedmiocie rozpoznania wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy 1. stwierdza, że Wojewoda Łódzki dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; 2. stwierdza, że przewlekle prowadzone postępowanie przez Wojewodę Łódzkiego nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie; 4. zasądza od Wojewody Łódzkiego na rzecz E.P. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wniósł do sądu E. P. (dalej: strona, skarżący, cudzoziemiec, wnioskodawca), zarzucając organowi rażące naruszenie prawa, tj. art. 35 § 1 k.p.a. Skarżący wniósł o orzeczenie o przewlekłym prowadzeniu postępowaniu przez organ, zobowiązanie organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od otrzymania przez organ wyroku sądu wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu na rzecz skarżącego sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 p.p.s.a., a także zasądzenie od strony przeciwnej kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi skarżący podniósł, m.in. że 16 stycznia 2023 r. złożył wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy. 21 kwietnia 2023 r. wniosek został uzupełniony o dokumenty, wystarczające do załatwienia sprawy, zatem skarżący oczekiwał na wezwanie od organu z wyznaczeniem terminu na uzupełnienie braków formalnych wniosku (złożenie odcisków palców, okazanie oryginału paszportu). Do dnia napisania skargi organ nie odezwał się do skarżącego, w istocie ignorując go. 25 kwietnia 2023 r. skarżąc złożył ponaglenie. Skarżący poinformował również, iż z powodu obstrukcji organu poniósł szkody moralne, finansowe oraz zdrowotne. Organ wzbudził w nim poczucie tymczasowości, co przez wiele miesięcy będzie miało negatywne następstwa dla jego zdrowia. Skarżący zaczął obawiać się o swoją przyszłość, doświadczając lęku przed przyszłością. Zdaniem skarżącego, od chwili złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i uzyskania informacji o praktyce organu odnośnie procedowania spraw pobytowych cudzoziemców, jest on narażony na permanentny stres z winy organu. Skarżącemu w codziennym życiu w różnym nasileniu towarzyszą następujące objawy: drażliwość, huśtawka nastrojów, gniew, zwiększona nerwowość, zwiększone spożycie kofeiny i alkoholu, zaburzenia snu oraz nieradzenie sobie z obowiązkami (na wszystko brakuje mu czasu). Skarżący coraz częściej zaczyna się zastanawiać, czy nie powinien skorzystać z pomocy lekarza, podejrzewając u siebie stan zbliżony do depresji. Ponadto organ utrudnił skarżącemu korzystanie z prawa do poszanowania mienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00