Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 maja 2022 r., sygn. III SAB/Gd 169/21

Administracyjne postępowanie; Cudzoziemcy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 maja 2022 r. sprawy ze skargi A. D. na bezczynność Wojewody w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. zobowiązuje Wojewodę do rozpatrzenia wniosku skarżącego A. D. w terminie 30 dni od doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, 2. stwierdza, że bezczynność Wojewody miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, 3. wymierza Wojewodzie grzywnę w wysokości 2000 ( dwa tysiące ) złotych, 4. oddala skargę w pozostałej części, 5. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego A. D. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu 9 sierpnia 2021 r. A. D. wniósł skargę na bezczynność Wojewody w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, wnosząc o zobowiązanie organu do wydania decyzji, stwierdzenie, że organ dopuścił się bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, przyznanie od organu na rzecz skarżącego sumy pieniężnej w wysokości 2500 zł, wymierzenie organowi grzywny oraz zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że dnia 20 czerwca 2017 r. złożył wniosek celem uzyskania decyzji udzielającej zezwolenia na pobyt czasowy, a zatem termin na zakończenie postępowania upłynął w dniu 19 lipca 2017 r.

W dniu 8 maja 2021 r. skarżący złożył ponaglenie na działanie organu, nie otrzymał jednak informacji, czy ponaglenie to zostało przekazane do właściwego organu. Ponowne ponaglenie wniósł w dniu 12 czerwca 2021 r.

Organ nie wydał decyzji, ani też nie odniósł się do zarzutów wniesionych ponagleń.

W ocenie skarżącego organ pozostaje w bezczynności od ponad 4 lat, co uzasadnia stwierdzenie, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, jak również wymierzenie grzywny w wysokości wskazanej w art. 154 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r., poz. 329) - dalej w skrócie jako: "p.p.s.a.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00