Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 września 2008 r., sygn. III SA/Wr 393/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński Asesor WSA Magdalena Jankowska-Szostak Protokolant Paulina Rosiak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 września 2008 r. sprawy ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Gminy L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności wyborów sołtysa Wsi M. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

 

UZASADNIENIE

W dniu [...]. przeprowadzane zostały wybory Sołtysa Wsi M.. W Zebraniu Wiejskim wzięło udział 153 mieszkańców, wszyscy uprawnieni. Z protokołu komisji skrutacyjnej wynika, że oddano 147 głosów ważnych oraz nie oddano głosów nieważnych.

Po podliczeniu głosów ogłoszono, że sołtysem Sołectwa M. został S.R., uzyskując 74 głosy. Drugi kandydat na sołtysa, M. S., uzyskał 73 głosy.

W dniu 7 grudnia 2007 r. do Rady Gminy L. wpłynęło pismo z dnia 4 grudnia 2007 r., podpisane przez grupę mieszkańców Sołectwa M. w którym mieszkańcy wnosili o zwołanie Zebrania Wiejskiego w celu odwołania dotychczasowego sołtysa i powołania nowego. Wnioskowane Zebranie Wiejskie odbyło się dnia 27 lutego 2008 r. W wyniku przeprowadzonego głosowania dotychczasowy sołtys nie został odwołany.

Jednocześnie, dnia 11 lutego 2008 r., do Rady Gminy L. wpłynął wniosek J. B. o stwierdzenie nieważności wyboru sołtysa Wsi M.. Wnioskodawca wskazał, że w głosowaniu w wyborach sołtysa Wsi M. brały udział osoby, które nie mają stałego zameldowania na terenie Sołectwa M. i byli to: J.i M. K., B. Z.W. oraz E. R.. Wnioskodawca wskazał również, że H. Ł. skreśliła głos za swojego męża mimo że był on nieobecny na zebraniu i nie brał udziału w głosowaniu.

W dniu 4 marca 2008 r. Rada Gminy L. podjęła uchwałę w sprawie stwierdzenia nieważności wyborów sołtysa Wsi M.

Wojewoda D. działając na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), zwanej dalej w skrócie jako "u.s.g." oraz art. 50 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270), zwanej dalej w skrócie jako p.p.s.a.", wniósł na powyższą uchwałę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, domagając się stwierdzenia jej nieważności.

W skardze organ nadzoru wyjaśnił, że regulacje dotyczące wyboru i odwołania sołtysa zawarte są w § 17 Statutu Sołectwa Wsi M.. § 17 ust. 2 Statutu stanowi, że zebranie wiejskie może odwołać sołtysa, członków rady sołeckiej i członków społecznej, komisji pojednawczej przed upływem kadencji na wniosek 1/5 mieszkańców, zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej 1/5 mieszkańców sołectwa. Z kolei według § 20 Statutu Sołectwa, sołtys wybierany jest w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. Natomiast § 24 Statutu stanowi, że odwołania w sprawach dotyczących wyboru lub odwołania sołtysa, członków rady sołeckiej i członków społecznej komisji pojednawczej rozstrzyga i ostateczne decyzje podejmuje Rada Gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00