Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 7 maja 2008 r., sygn. KIO/UZP 385/08

W przypadku wykonawcy działającego w ramach konsorcjum dopuszczalne jest zarówno wspólne wniesienie wadium przez wykonawców, jak również przez jednego z nich. Istotne jest, aby wadium zabezpieczało ofertę złożoną wspólnie przez wykonawców. 

 

[...]

W tym stanie faktycznym Izba zważyła co następuje:

Odwołanie Wykonawcy Konsorcjum: Prestige Sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie, PBKI „Kornbud" sp.j, z siedzibą w Lubinie jest niezasadne i jako takie podlega oddaleniu. Zamawiający rozstrzygając protest prawidłowo ustalił, że oferta tego Wykonawcy jest sprzeczna z treścią Specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z zapisami rozdziału XV pkt. 4, 5 i 6 SIWZ wykonawca powinien wskazać w ofercie dane wyjściowe do kosztorysowania stanowiące podstawę obliczenia cen jednostkowych, tj. Rg, Z, Ko, Kz. Cena jednostkowa każdej pozycji musiała obejmować koszty bezpośrednie robocizny, materiałów, zakupu, pracy sprzętu i transportu technologicznego oraz koszty pośrednie i zysk. W oparciu o wskaźniki Rg, Z, Ko i Kz Zamawiający zagwarantował sobie prawo do ustalania wartości zamówień uzupełniających.

Bezspornym jest, że w ofercie Wykonawcy Konsorcjum podano wyłącznie niektóre z wymaganych kosztów, tj. koszty pośrednie (oznaczone jako Kp) oraz zysk (oznaczony jako Z). W ramach kosztów pośrednich Wykonawca wyróżnił: koszty pracy sprzętu (oznaczone jako S) i koszty robocizny (oznaczone jako R). Tym samym, brak jest wykazania w ramach kosztów pośrednich, zwanych przez odwołujące się Konsorcjum - kosztami ogólnymi, wymaganych przez Zamawiającego kosztów zakupu (Kz). Nie zostały również w omawianej pozycji Kp uwzględnione koszty materiałów (dowód: kosztorys ofertowy, str. 3 oferty), na które powoływał się Odwołujący twierdząc, że wyłącznie brak tych kosztów, jako kosztów bezpośrednich, powinien skutkować odrzuceniem oferty na podstawie zapisu pkt. 5.3. SIWZ. Reasumując, Zamawiający zawarł expressis verbis w Specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymóg wskazania wszystkich czterech pozycji wyjściowych do kosztorysowania, stanowiących podstawę obliczenia ceny jednostkowej, tj. robocizny (Rg), zysku (Z), kosztów ogólnych (Ko) i kosztów zakupu (Kz). Nie wskazanie którejkolwiek z tych pozycji w ofercie skutkować powinno jej odrzuceniem na podstawie art. 89 ust. l pkt. 2 pzp, jako niespełniającej warunków Specyfikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00