Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-06-23

Ustalanie daty powstania obowiązku podatkowego – przegląd interpretacji i orzeczeń

Deweloperzy

1. Czy obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstaje w momencie podpisania aktu notarialnego

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstaje w momencie podpisania aktu notarialnego, jeżeli wcześniej nie doszło do jej wydania nabywcy. W piśmie z 30 maja 2017 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.95.2017.1.BW) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że:

 W prowadzonej działalności, Wnioskodawca dokonywać będzie dostaw lokali mieszkalnych na rzecz ich bezpośrednich odbiorców – zasadniczo, odbiorcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Dostawa lokali następować będzie zgodnie z regulacjami ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz przepisów ogólnych prawa cywilnego, wyznaczonych m.in. Regulacją kodeksu cywilnego.

Procedura sprzedaży lokali kończyć się będzie zawarciem z nabywcą, w formie aktu notarialnego, ostatecznej umowy rozporządzającej, przenoszącej własność lokalu na nabywcę. To nie wcześniej niż w tym momencie nabywca lokalu uzyska również faktyczną możliwość dysponowania lokalem. (…)

Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz wyżej powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w opisanym zdarzeniu przyszłym obowiązek podatkowy w podatku VAT, powstanie z chwilą podpisania aktu notarialnego.

Od redakcji:

Z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Z orzecznictwa sądowego oraz interpretacji wydawanych przez organy podatkowe wynika, że użycie przez ustawodawcę określenia „jak właściciel” oznacza, iż moment powstania obowiązku podatkowego w VAT nie jest uzależniony od przeniesienia prawa własności rzeczy, lecz od uzyskania możliwości ekonomicznego dysponowania rzeczą przez nabywcę (tj. fizyczne umożliwienie dysponowania towarem). Jeżeli zatem nabywca nieruchomości uzyskuje faktyczną możliwość dysponowania lokalem wcześniej niż w chwili podpisania aktu notarialnego, to w tym momencie następuje dostawa, mimo że nie został podpisany akt notarialny. Ostatecznie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podpisania aktu notarialnego. Gdy przed wydaniem lokalu zostanie wpłacona zaliczka, deweloper jest zobowiązany do opodatkowania VAT otrzymanych wpłat w momencie ich otrzymania, na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00