Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [67 z 1307]

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 marca 2024 r., sygn. II SA/Sz 62/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 14 marca 2024 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 22 listopada 2023 r., nr SKO.4111.2113.2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie, po rozpatrzeniu odwołania A. S. orzekło o utrzymaniu w mocy decyzji nr [...] z dnia 18 lipca 2023 r., wydanej z upoważnienia Wójta Gminy G., w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad bratem - G. S..

W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano, iż odmowa przyznania wnioskowanego świadczenia jest następstwem stwierdzenia, iż ustalony stopień niepełnosprawności podopiecznego Wnioskodawczyni datuje się na 31 rok życia.

Kolegium nadmieniło, iż sprawa była poprzednio przedmiotem rozstrzygnięcia organu I instancji - decyzji z dnia 14 marca 2023 r. Decyzja powyższa została uchylona decyzją organu odwoławczego z 19 czerwca 2023 r. znak SKO.4111.941.2023. Kolegium wskazywało wówczas na konieczność ustalenia sytuacji osób zobowiązanych do alimentacji wobec osoby niepełnosprawnej i spokrewnionych z nią w pierwszym stopniu.

Po przywołaniu przepisów mających zastosowanie w sprawie Kolegium wyjaśniło, że wskazana przez organ I instancji podstawa odmowy nie jest prawidłowa bowiem świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13 należy przyjmować, że organy rozpoznając wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego złożony przez opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej, w obecnym stanie prawnym (dopóki w tej materii nie zostaną wprowadzone nowe rozwiązania ustawowe) mają obowiązek zbadać, czy wnioskodawca spełnia warunki do przyznania tego świadczenia określone w art. 17 ustawy, tj. z wyłączeniem tej części tego przepisu, która z dniem 23 października 2014 r. została ostatecznie uznana za niekonstytucyjną. Należy zatem uwzględnić niekonstytucyjność przedmiotowego przepisu i rozpoznać wniosek z pominięciem kryterium wieku, w jakim powstała niepełnosprawność osoby dorosłej. W konsekwencji powstanie niepełnosprawności brata strony w 31 roku życia, nie stanowi przeszkody w pozytywnym załatwieniu wniosku, pod warunkiem jednak spełnienia pozostałych przesłanek określonych w ustawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00