Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. III SA/Gd 356/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędzia WSA Janina Guść, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 9 lipca 2020 sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 8 stycznia 2020 r., nr [...] w przedmiocie prawa do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 grudnia 2019 r., nr (...) Wójt Gminy odmówił B.C. przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 oraz na pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejscowości, w której znajduje się szkoła, wnioskowanych na M.N..

Organ I instancji wskazując na treść art. 4 ust. 1 i 2, art. 5 ust. 1, art. 6 ust. 1 oraz art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stwierdził, że M.N. ukończył w dniu 20 września 2019 r. 14 lat, jego przeciętny dochód nie przekracza ustawowego kryterium uprawniającego do świadczeń rodzinnych, został on umieszczony w rodzinie zastępczej, tworzonej przez B. i R. C. postanowieniem Sądu Rejonowego Miasta W. z dnia 9 lipca 2018 r.

Zdaniem organu I instancji B.C. nie przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. Złożyła ona wniosek uznając siebie za opiekuna prawnego dziecka ustanowionego w/w postanowieniem Sądu Rejonowego Miasta W.. Jednak analiza tego orzeczenia wskazuje na istotne rozbieżności między sytuacją faktyczną, jaka miała miejsce przy wydawaniu tego orzeczenia, a przesłankami ustanowienia opiekuna prawnego w prawie polskim. Z w/w orzeczenia wynika, że ojciec dziecka jest nieznany, a władza rodzicielska matce dziecka została ograniczona, podczas gdy zgodnie z art. 94 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy , jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę. Jeżeli sąd nie orzekł o zawieszeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej nie można mówić, że rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska i ma miejsce ustanowienie opiekuna, o którym mowa w prawie polskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00