Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 lutego 2017 r., sygn. III SA/Łd 918/16

 

Dnia 7 lutego 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant pomocnik sekretarza Ewa Cieślik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2017 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Celnej w [...] uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w A. z dnia [...] o wymierzeniu B. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. kary pieniężnej w wysokości 36 000,00 zł z tytułu urządzania gier na automatach: C. nr [...], D. nr [...] i E. nr [...], poza kasynem gry, w lokalu Sklep Spożywczo-Monopolowy P. G. przy ul. F. w H. w części dotyczącej wymierzenia kary pieniężnej w wysokości 12 000,00 zł z tytułu urządzania gier poza kasynem gry na automacie E. o nr [...] i umorzył postępowanie w tym zakresie. Jednocześnie organ II instancji utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w pozostałym zakresie.

Organ II instancji przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy podniósł, że w dniu 20 listopada 2014 r. funkcjonariusze celni Referatu Dozoru Urzędu Celnego w A. w lokalu przy Sklepie Spożywczo-Monopolowym P. G. w H. przy ul. F. przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie urządzania i prowadzenia gier na automatach. W lokalu kontrolujący ujawnili trzy urządzenia, z czego dwa były włączone i gotowe do gry: C. nr [...], D. nr [...]. Urządzenie o nazwie E. nr [...] miało wygaszony górny ekran. Na dolnym wyświetlana była informacja "E 34 2: Hopper Low, Action: Turn attendant key, Refill Hopper". Z informacji uzyskanej od klientów lokalu wynikało, że na urządzeniu padła wygrana i skończyły się środki na wypłatę wygranej. Wszystkie trzy urządzenia nie posiadały oznaczeń z numerem poświadczenia rejestracji oraz numerem zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier na automatach. Na dwóch urządzeniach kontrolujący przeprowadzili eksperymenty, które wykazały, że są to urządzenia do gier hazardowych. W grach występował element losowości. Gracz nie miał wpływu na uzyskanie punktów w grze, ponieważ było to uzależnione jedynie od urządzenia. W grach padały wygrane rzeczowe w postaci punktów, za które grający mógł kontynuować grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze. Ponadto wygraną punktową można było zamienić na wygraną pieniężną. Po analizie przebiegu gry na urządzeniach stwierdzono, iż gry zawierają się w definicji gier na automatach określonych w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.). zwanej dalej u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00