Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Wr 961/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ireneusz Dukiel, Sędziowie Sędzia WSA - Maria Tkacz-Rutkowska, Sędzia WSA - Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Słomian, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 9 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi : E. i P. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją organu I instancji - Naczelnika Urzędu Skarbowego W.-Ś. z dnia [...] r. określono E. i P.R. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2005 r. w kwocie [...] zł. W uzasadnieniu wskazano, że przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), dalej w skrócie updof, zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych część dochodu stanowiącego równowartość 30 diet (co odpowiada kwocie [...] zł) osób przebywających poza granicami państwa, nie ma zastosowania w rozpatrywanym stanie faktycznym. Stanowisko powyższe organ I instancji uzasadnił tym, że w art. 10 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy wymieniono źródła przychodów, którymi są między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy et cetera. Natomiast w art. 21 ust. 1 pkt 20 wyżej wymienionej ustawy wskazano, iż wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.

W art. 21 ust. 15 updof ustawodawca nie wskazał, że zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 20 dotyczy zarówno przychodów ze stosunku pracy, jak i przychodów ze stosunku służbowego. Zgodnie bowiem z przepisem art. 21 ust. 15 zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 20 nie ma zastosowania do wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w związku z jego pobytem poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenie zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83. organ I instancji uznał, że w 2005 r. P. R. jako żołnierz zawodowy wyznaczony został do pełnienia służby poza granicami kraju w polskim przedstawicielstwie wojskowym i w związku z tym nie może mieć zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof do dochodów ze stosunku służbowego. Art. 21 ust. 1 pkt 20 ma bowiem zdaniem organu zastosowanie wyłącznie do osób przebywających za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, a nie do żołnierzy uzyskujących dochody ze stosunku służbowego, do którego to stosuje się zwolnienie przewidziane w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 110 updof.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00