Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Wa 3266/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Waldemar Śledzik, Sędziowie sędzia WSA Grażyna Nasierowska, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi A. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 lipca 2014 r. nr IPPB1/415-390/14-5/MT w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. A. W. (dalej zwany: "Skarżącym") we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej, opisując zdarzenie przyszłe wskazał, iż jako osoba fizyczna jest, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012r., poz. 361, ze zm., dalej: u.p.d.f.), objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Polski. Rozważa przystąpienie do polskiej spółki osobowej w formie spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, komandytowo-akcyjnej lub cywilnej przez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci posiadanych aktywów - m.in. wierzytelności, udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych, zarówno z siedzibą w Polsce, jak i poza Polską, prawa własności intelektualnej i innych. Skarżący stanie się przez to wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski.

Skarżący, w zależności od rozwoju i perspektyw działalności gospodarczej spółki, bierze pod uwagę możliwość wystąpienia w przyszłości z ww. spółki, która zgodnie z umową spółki, dokona wypłaty środków pieniężnych na jego rzecz.

Skarżący w piśmie z 3 lipca 2014r. wskazał, że rezygnuje z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego w zakresie spółki komandytowo-akcyjnej.

Skarżący w związku z tym zapytał: czy w przypadku wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną, mającej siedzibę na terytorium Polski i otrzymaniu środków pieniężnych z tytułu wystąpienia z niej kosztem uzyskania przychodu będzie suma wydatków na nabycie lub objęcie udziałów - wartość wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki ustalona na dzień wniesienia tego wkładu przez Skarżącego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00