Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 26 września 2018 r., sygn. II UK 418/17

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak

w sprawie z wniosku M. C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi we W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 26 września 2018 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. akt III AUa [...],

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. przyznaje radcy prawnej I. K. od Skarbu Państwa -Sądu Apelacyjnego [...] kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej wnioskodawczyni w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych [...] wyrokiem z dnia 2 lutego 2017 r. na skutek apelacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we W. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego we W. z dnia 9 sierpnia 2016 r., którym przyznano ubezpieczonej M. C. prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od maja 2015 r. do lipca 2017 r. w ten sposób, że oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji organu rentowego z dnia 13 sierpnia 2014 r. odmawiającej ubezpieczonej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Sąd Apelacyjny w motywach orzeczenia podniósł, że jakkolwiek biegły specjalista astmatolog w opiniach z czerwca i lipca 2015 r. stwierdził częściową niezdolność ubezpieczonej do pracy z powodu astmy, na czym oparł swoje rozstrzygnięcie Sąd pierwszej instancji, to jednak opinie te nie mogą być podstawą do przyznania prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy z powodu daty powstania tej niezdolności. W latach 2004-2014 ubezpieczona pobierała rentę socjalną, która przysługuje osobom całkowicie niezdolnym do pracy. Przyjęcie, że obecnie jest ona częściowo niezdolna do pracy oznacza, że nie można uznać, iż nastąpiło w tym zakresie istotne pogorszenie stanu zdrowia albowiem astma, która w przeszłości powodowała całkowitą, aktualnie powoduje tylko częściową niezdolność do pracy. W judykaturze przyjmuje się, że nie mogą stać podstawą przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy schorzenia wniesione do ubezpieczenia, a tak sprawa ma się z astmą oskrzelową ubezpieczonej. Natomiast według powołanych biegłych dermatologa, chirurga ortopedy i neurologa właściwe dla ich specjalności schorzenia ubezpieczonej nie powodują przynajmniej częściowej niezdolności do pracy. Z tego względu ubezpieczona nie spełnia wymogu z art. 57 ust. 1 pkt 1 oraz 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (obecnie jednolity tekst: Dz.U. 2017 r., poz. 1383).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00