Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 24 marca 2015 r., sygn. II UK 191/14

Wykonywanie prac poligraficznych nie przesądza o prawie do świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pracę w szczególnych warunkach. Przysługuje ono wyłącznie osobom zatrudnionym w zakładzie poligraficznym.

Gazeta Prawna nr 59/2015

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Zbigniew Hajn

SSA Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

Protokolant Grażyna Niedziałkowska

w sprawie z wniosku U.P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G. o prawo do emerytury, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 24 marca 2015 r., skargi kasacyjnej wnioskodawczyni od wyroku Sądu Apelacyjnego z dnia 22 stycznia 2014 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny wyrokiem z dnia 22 stycznia 2014 r. zmienił wyrok Sądu Okręgowego w G. z dnia 4 marca 2013 r. i oddalił odwołanie U. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. z dnia 15 czerwca 2012 r. odmawiającej wnioskodawczyni prawa do emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach.

Sąd drugiej instancji zaakceptował w całości ustalenia faktyczne Sądu pierwszej instancji, traktując je jako własne. Z nich wynika, że U. P. jest z zawodu obuwnikiem i w okresie od dnia 21 czerwca 1974 r. do dnia 30 czerwca 1996 r. była pracownikiem Zakładów Przemysłu Skórzanego w S. W pierwszym etapie pracy odbywała staż, a następnie od dnia 1 października 1974 r. pracowała w dziale Opracowania Elementów Spodowych Obuwia, wykonując prace polegające na maszynowym starciu podeszwy, smarowaniu jej specjalistycznym klejem oraz prasowaniu podeszwy i otoka w celu dokładnego sklejenia elementów. Wszystkie wykonywane czynności mieściły się w zakresie pojęcia "obuwnik formowacz". Po urodzeniu dziecka i powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca od dnia 7 maja 1981 r. skierował odwołującą się do Oddziału Opakowań i Dodatków Obuwniczych. Wówczas pracowała przy ręcznym spinaniu pudełek, odbieraniu ich z taśmy oraz jako operator dwóch sklejarek pudełek. W ramach pracy na tym Oddziale zajmowała się także okuwaniem sznurowadeł, jak i obsługą wtryskarki do wytworzenia elementów koniecznych do produkcji obuwia. W końcu pracowała przy drukowaniu winiet i etykiet. Rodzaj wykonywanej pracy wynikał z potrzeb zakładu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00