Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2019 r., sygn. II OSK 1778/17

Przepis art. 46 ust. 1 ustawy o wspieraniu sieci telekomunikacyjnych byłby naruszony wówczas, jeżeli plan miejscowy pozbawiałby przedsiębiorstwo telekomunikacyjne jakichkolwiek możliwości inwestycyjnych w zakresie lokalizowania stacji bazowych telefonii komórkowej na terenie objętym planem.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie sędzia NSA Wojciech Mazur sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agata Stolarska po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 27/17 w sprawie ze skargi (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. na uchwałę Rady Miejskiej w S. z dnia (...) marca 2015 r. nr (...) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza nieważność § 18 karty terenu nr 01 punkt 03 obejmującej słowa "ustala się zakaz budowy nowych masztów wolnostojących", 2. w pozostałym zakresie skargę oddala, 3. zasądza od Miasta S. na rzecz (...) Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 1287 (jeden tysiąc dwieście osiemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 marca 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 27/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę (...) Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na uchwałę Rady Miejskiej w S. dnia (...) marca 2017 r. nr (...) w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w S. (Dz. Urzęd. Woj. Pomorskiego z 2015 r. poz. 1418) zwana dalej w skrócie skargą lub planem miejscowym.

Sąd pierwszej instancji rozpoznając niniejszą skargę pod wzgledem merytorycznym nie znalazł podstaw do jej uwzględnienia. Dokonując tej oceny Sąd miał na uwadze, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2016 r. poz. 778, z późn. zm.) zwanej dalej w skrócie u.p.z.p., istotne naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub w części. Sąd uwzględnił również, że zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 446) uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00