Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-01-29

Znaczenie uchwały NSA w sprawie refakturowania usług ubezpieczenia przy leasingu

Uchwałą siedmiu sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. akt I FPS 3/10) Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) rozstrzygnął, że w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Innymi słowy, ubezpieczenie powinno być traktowane jako element leasingu i w konsekwencji podlegać właściwej dla przedmiotu leasingu stawce VAT. Orzeczenie to zachwiało branżą finansową, gdyż refakturowanie ubezpieczenia ze zwolnieniem z VAT było stosowaną przez lata praktyką.

Czego dotyczył spór, czyli tzw. koncepcja świadczeń złożonych w rozumieniu VAT

Niezwykle medialna i bacznie obserwowana przez całą branżę finansową sprawa dotyczyła spółki leasingowej, która refakturowała na rzecz swoich klientów koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Warto dodać, że chodziło nie tylko o samochody, ale także o różnego rodzaju maszyny i urządzenia znajdujące się w bogatej ofercie tej spółki.

Spółka zawierała umowy leasingu, z tytułu których obciążała swoich klientów właściwą stawką VAT (najczęściej 22%), a także obciążała ich poniesionymi kosztami ubezpieczenia. Kwota ubezpieczenia nie stanowiła elementu opłaty leasingowej, ale dodatkową pozycję, dla której spółka stosowała zwolnienie z VAT.

Praktyka ta została zakwestionowana przez urząd kontroli skarbowej, który stwierdził, że kwota ubezpieczenia pozostaje w bezpośrednim związku z przedmiotem leasingu, stanowiąc integralną część samej transakcji leasingu. Kontrolujący dowodzili, że pokrycie przez leasingobiorcę kosztów ubezpieczenia jest niezbędnym warunkiem zawarcia i kontynuacji umowy leasingu. Kwota ubezpieczenia zawsze jest należnością leasingodawcy z umowy leasingowej, a więc należnością z tytułu odpłatnego świadczenia usług leasingu. Tym samym stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT według tej samej stawki co leasing.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00