Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2011-09-01

Jak ustalić marżę, gdy usługi dla bezpośredniej korzyści turysty są nabywane za granicą

Nabywamy za granicą usługi dla bezpośredniej korzyści turysty, od zakupu niektórych rozliczamy import usług. Jak w takim przypadku ustalać marżę? Czy należy wliczać kwotę brutto (z naliczonym polskim VAT od importu usług) czy netto? Czy w przypadku zakupów, od których nie rozliczamy importu usług, jesteśmy zobowiązani stosować do przeliczania kursu walut przepisy ustawy o VAT czy ustawy o pdop? Czy możemy na bieżąco uwzględniać faktury kosztowe, które dotyczą już ustalonej marży? Czy o zastosowaniu stawki 0% decyduje to, gdzie kupione usługi są faktycznie świadczone?

PROBLEM

RADA

Ustalając marżę, należy wziąć pod uwagę wartość netto usługi, od której rozliczono import usług. Do przeliczenia na złote należy przyjąć zasady wynikające z ustawy o VAT. Nie można na bieżąco uwzględniać wydatków, które dotyczą już ustalonej marży. W tym przypadku należy dokonać korekty. Dla zastosowania stawki 0% decydujące znaczenie ma to, gdzie kupiona usługa jest faktycznie świadczona. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Usługi nabywane w ramach importu usług mogą być również zaliczone, zgodnie z art. 119 ustawy o VAT, do usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty, związanych z organizowaniem imprez turystycznych. Za usługi nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty uznaje się bowiem usługi nabyte od podatnika, stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Jak z tego wynika, ustawodawca nie ogranicza tych wydatków wyłącznie do zakupów dokonanych w kraju. Dlatego należy wziąć pod uwagę również zakupy dokonane za granicą.

Sposób rozliczenia kupionych za granicą usług jest uzależniony od tego, gdzie znajduje się miejsce ich świadczenia. Jeśli jest to Polska, to polski podatnik jest zobowiązany do naliczenia VAT od importu usług. W pozostałym przypadku nie rozlicza się VAT należnego w Polsce, ale kwoty z tytułu zakupu wpływają na wysokość marży. W przypadku biur podróży do większości kupionych usług mają zastosowanie specjalne zasady ustalania miejsca świadczenia, uzależnione od miejsca faktycznej konsumpcji. I tak, miejscem świadczenia:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00