Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-01-05

Jak prawidłowo dokonać rocznej korekty za 2010 r.

Początek 2011 r. oznacza dla niektórych podatników konieczność dokonania korekty VAT odliczonego w trakcie 2010 r. W poniższym artykule prezentujemy zasady jej dokonywania, przykłady, najciekawsze interpretacje organów podatkowych oraz wyroki w tym zakresie.

Podmioty zobowiązane do dokonania rocznej korekty podatku odliczonego

Podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim zakupy te są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Oznacza to, że jeśli podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT, to od dokonanych zakupów związanych z tą działalnością co do zasady przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT (z wyjątkiem wyłączeń wynikających z art. 88 ustawy o VAT oraz częściowego odliczenia VAT od samochodów osobowych). Jeżeli natomiast wykonuje on wyłącznie czynności zwolnione z VAT, wówczas prawo do tego odliczenia w ogóle mu nie przysługuje.

W praktyce występują również takie sytuacje, gdy podatnik wykonuje jednocześnie działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT. W takim przypadku - tj. jeśli wykonuje on czynności, które dają prawo do odliczenia VAT od zakupów z nimi związanych, oraz czynności, które takiego prawa mu nie dają - ma on prawo do odliczenia VAT jedynie od tych zakupów, w związku z którymi to prawo mu przysługuje. Nierzadko ma jednak miejsce sytuacja, gdy nie jest możliwe "przyporządkowanie" podatku naliczonego od zakupu do konkretnej czynności opodatkowanej lub zwolnionej, ponieważ zakup dotyczy ich obu. Jeżeli takie "przyporządkowanie" VAT od nabytych towarów i usług nie jest możliwe, bo zakup służy zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, wówczas podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony od tego zakupu służącego obu rodzajom działalności, ale tylko w takiej części, jaką proporcjonalnie można przypisać czynnościom, które dają prawo do odliczenia VAT.

Proporcjonalne odliczanie VAT od zakupów, które są związane z działalnością mieszaną podatnika, przebiega w dwóch etapach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00