Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Gd 1071/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 października 2017 r. sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 22 maja 2017 r., nr [...] w przedmiocie zaliczenia wpłaty 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Dyrektora Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 2 lutego 2016r. zaliczył wpłatę dokonaną przez J.P. na poczet zaległości w podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, listopad, grudzień 2009 i styczeń 2010 roku.

J.P. złożył zażalenie na wydane postanowienie, zarzucając organowi pierwszej instancji naruszenie art. 54 § 1 pkt 3 i pkt 7 Ordynacji podatkowej poprzez jego niezastosowanie, skutkiem czego zawyżono wysokość należnych odsetek.

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej postanowieniem z dnia 22 maja 2017 r. utrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że w dniu 23.01.2017r. J.P. dokonał wpłaty w kwocie 147.277,00 zł, która zgodnie z jego wnioskiem podlegała zaliczeniu na poczet zaległości VAT za 2009 rok. Z uwagi na to, że wpłata pokryła w całości zobowiązanie główne wraz z odsetkami za zwłokę za 2009 rok, pozostałą jej część zaliczono na poczet zaległości VAT za 1/2010 r.

Jak stanowi bowiem przepis art. 62 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. , poz. 201 ze zm.) wpłata dokonana przez podatnika podlega zaliczeniu na zobowiązania podatkowe, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże na poczet, którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Podatnik dokonując wpłaty wskazał, że jest ona przeznaczona na poczet zobowiązania w podatku od towarów i usług za 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego, dokonując rozliczenia wpłaconej kwoty zaliczył ją zgodnie z wnioskiem wpłacającego stosując równocześnie przepis art. 55 § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa w całości kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, kwotę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Odstąpić od tej zasady można jednakże w przypadku gdy od zaległości podatkowej nie naliczane są odsetki za zwłokę. W takim przypadku wpłatę zalicza się jedynie na należność główną. Zatem zgodnie z tym przepisem wpłata dokonana przez J.P. rozliczona została proporcjonalnie na należność główną i odsetki za zwłokę w stosunku w jakim pozostawały do siebie na dzień, w którym dokonano wpłaty. Pozostała kwota w wysokości 13.785,00 zł - z uwagi na istnienie innych nieuregulowanych należności podatkowych Strony - rozliczona została zgodnie z dyspozycją art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej - na poczet kolejnej zaległości o najwcześniejszym terminie płatności, tj. na poczet zaległości w podatku od towarów i usług za miesiąc 01/2010 r. (powstałej w związku z nienależnym zwrotem nadwyżki podatku w dniu 21.04.2010 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00