Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 kwietnia 2016 r., sygn. II SA/Sz 244/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2016 r. sprawy ze skargi P. Ż. na zarządzenie zastępcze Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem zastępczym Nr [...], z dnia [...], Wojewoda Z., działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca

1990 r. o samorządzie gminnym, po uprzednim powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Gminy R. P.Ż., kandydata z listy nr [...] - Komitet Wyborczy [...], w okręgu wyborczym nr 14, w związku z naruszeniem zakazu wynikającego z treści art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Uzasadniając zarządzenie organ wskazał, że w wyniku wyborów do rad gmin P.Ż. uzyskał mandat radnego Rady Gminy R. w kadencji [...].

Na pierwszej inauguracyjnej sesji Rady Gminy R. w dniu [...] złożył ślubowanie, a tym samym rozpoczął wykonywanie mandatu.

Według ustaleń organu w ramach prowadzonej, w formie spółki cywilnej, działalności gospodarczej REGON [...] pn. [...], P.Ż. wykorzystuje mienie będące własnością Gminy R., co stanowi naruszenie zakazu wynikającego z treści art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Zgodnie z powyższym przepisem radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Z kolei, w myśl ust. 1a tego przepisu jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00