Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2016, sygn. ITPP1/4512-312/16/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-312/16/KM

1) Czy Wnioskodawca jest zobowiązany do opodatkowania podatkiem od towarów i usług wpłat na poczet ceny dokonanych uprzednio przez nabywców do rąk Sprzedającego?
2) W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1 - w jakim okresie Wnioskodawca powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu wpłat na poczet ceny dokonywanych do rąk Sprzedającego i wykazać należny podatek VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2016 r. (data wpływu 5 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania wpłat dokonanych uprzednio przez nabywców na rzecz sprzedającego, które przeszły na Wnioskodawcę w związku z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z zawartych przez sprzedającego umów z nabywcami oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tych wpłat jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2016 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania wpłat dokonanych uprzednio przez nabywców na rzecz sprzedającego, które przeszły na Wnioskodawcę w związku z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z zawartych przez sprzedającego umów z nabywcami oraz określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tych wpłat.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedsiębiorstwo .. S.A. (dalej jako: Wnioskodawca lub Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zajmuje się między innymi działalnością deweloperską.

W ramach prowadzonej działalności Spółka nabyła od innego dewelopera (dalej: Sprzedający) nieruchomość położoną w G., w skład której wchodzi między innymi działka gruntowa, na której trwa budowa budynku mieszkalnego. Dla tej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest trzynaście roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych w powstającym budynku mieszkalnym i ich sprzedaży. Wynikają one z zawartych uprzednio przez Sprzedającego przedwstępnych umów ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży, dotyczących inwestycji deweloperskiej prowadzonej przez Sprzedającego na działce nabytej przez Wnioskodawcę. Na podstawie tych umów oraz zawartych wcześniej z tymi samymi nabywcami umów o wybudowanie lokalu mieszkalnego we wznoszonym budynku, nabywcy lokali zobowiązani byli - zgodnie z ustalonym harmonogramem przed ustanowieniem odrębnej własności lokalu i jego sprzedażą - do zapłaty na rzecz Sprzedającego ceny za lokal. Do dnia zakupu nieruchomości przez Wnioskodawcę całość ceny na poczet lokalu wpłaciło do rąk Sprzedającego 10 na 13 nabywców, a pozostałych 3 wpłaciło większą część ceny za swoje lokale.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00