Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 6 maja 2011 r., sygn. II CSK 421/10

Mimo zmiany brzmienia przepisu art. 135 ust. 1 i 2 prawa ochrony środowiska, sugerującego interwencję ustawodawcy w zakres spraw przekazanych do uregulowania aktem prawa miejscowego, w rzeczywistości przedmiot tych spraw pozostał niezmieniony. Zmianie uległa tylko jego nazwa. Nie miała więc miejsca żadna z sytuacji ujętych w § 32 ust. 2 Zasad techniki prawodawczej, co powodowało, że zamieszczenie przepisu wyraźnie wskazującego na zachowanie mocy obowiązującej przez akty prawa miejscowego wydane na podstawie art. 135 ust. 2 p.o.ś. nie było konieczne - nadal zachowały one moc obowiązującą, a zawarte w nich pojęcia prawne zrównane zostały z ujętymi w nowym art. 59 u.i.ś. (art. 173 § 2 u.i.ś.).

 

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Krzysztof Pietrzykowski (przewodniczący) SSN Wojciech Katner SSN Katarzyna Tyczka-Rote (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Czesława H. przeciwko Skarbowi Państwa - Szefowi Wojskowego Zarządu Infrastruktury w P. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 maja 2011 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w P. z dnia 3 marca 2010 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 28 grudnia 2009 r. Sąd Okręgowy w P. zasądził od pozwanego Skarbu Państwa - Szefa Wojskowego Zarządu Infrastruktury w P. na rzecz powoda Czesława H. kwotę 89.965 zł z ustawowymi odsetkami od 3 czerwca 2009 r. tytułem odszkodowania za utratę wartości nieruchomości na skutek utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego w P.; oddalił powództwo w pozostałej części; umorzył postępowanie w stosunku do pozwanego Skarbu Państwa - Dowódcy Jednostki Wojskowej oraz rozstrzygnął o kosztach procesu.

Sąd ustalił, że powód jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości położonej w P., przy ul. W. Nieruchomość ta sąsiaduje z lotniskiem wojskowym w K. Do dnia 31 grudnia 2003 r. przeznaczona była w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową zagrodową i jednorodzinną w III strefie peryferyjnej. Plan ten utracił moc, a nowego planu nie uchwalono. Działka znajduje się przy ulicy posiadającej nawierzchnię bitumiczną, jest uzbrojona w sieć wodociągową i gazową. Przebiega nad nią napowietrzna linia elektroenergetyczna, a w jej sąsiedztwie budowana jest sieć kanalizacyjna. Wojewoda rozporządzeniem z dnia z dnia 17 grudnia 2003 r., zmienionym zarządzeniem z dnia 31 grudnia 2007 r. utworzył z dniem 1 stycznia 2004 r. obszar ograniczonego użytkowania dla lotniska wojskowego P. Działka powoda objęta została I strefą tego obszaru od 1 stycznia 2008 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00