Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 maja 2014 r., sygn. II OSK 3006/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary Sędziowie: Sędzia NSA Bożena Popowska Sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant: asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 21 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miasta G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 sierpnia 2012 r. sygn. akt II SA/Gd 127/12 w sprawie ze skarg R. G. oraz Prokuratora Okręgowego w G. na uchwałę Rady Miasta G. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza na rzecz R. G. od Rady Miasta G. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 sierpnia 2012 r. sygn. akt II SA/Gd 127/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku /dalej: WSA/, po rozpoznaniu sprawy ze skarg R. G. oraz Prokuratora Okręgowego w G. na uchwałę Rady Miasta G. z dnia [...] sierpnia 2009 r. Nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy O. w G., rejon D., odcinek południowy - stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej karty terenu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego numer [...], numer terenu [...], pkt 3 lit. a - w odniesieniu do adaptowanej funkcji zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz zasądził od Rady Miasta G. na rzecz skarżącego R. G. kwotę 1277 zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Jak wskazano w uzasadnieniu, R. G. w skardze zarzucił, że zawarta w planie klauzula dotycząca adaptacji istniejącej zabudowy jest zbyt szeroka i może służyć jedynie procesowi legalizacji jedynego, występującego na obszarze planu oznaczonym symbolem [...] MN1.U, budynku wielorodzinnego, położonego przy ul. I. [...], a tym samym ma doprowadzić do trwałego zakłócenia istniejącej na tym obszarze charakteru zabudowy. Przewidziana w planie adaptacja dziewięciorodzinnego budynku mieszkalnego narusza jego interes prawny, wpływając na zwiększenie ruchu samochodowego i hałasu (zakłócając obsługę komunikacyjną posesji), zaburzenie ładu przestrzennego i ekspozycji w kierunku południowym (w większym stopniu niż w przypadku zabudowy jednorodzinnej) oraz - poprzez naruszenie struktury geologicznej terenu - na zagrożenie bezpieczeństwa dla jego zabudowań (zagrożenie dla stateczności budynku i odwodnienia terenu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00