Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-01-04

Dokumentowanie niezdolności do pracy

Czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej potwierdza lekarz, wystawiając zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Zaświadczenie lekarskie wydaje lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer upoważniony przez ZUS. Zaświadczenie lekarskie wystawia się na okres, w którym pracownik ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłużej niż do dnia ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego.

Stan prawny na 1 stycznia 2012 r.

Zaświadczenie lekarskie

Zaświadczenie lekarskie jest wystawiane na okres od dnia, w którym nastąpiło przeprowadzenie badania lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu takiego badania. Ponadto zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się nie później niż od 4. dnia po dniu badania, jeżeli:

w bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy,

w badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica otrzymała 12 sierpnia 2011 r. zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 16 do 24 sierpnia 2011 r. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione zgodnie z zasadami orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Niezdolność do pracy została orzeczona od 4. dnia po dniu badania, ponieważ po dniu badania przypadały dni wolne od pracy, tj. 13 (sobota), 14 (niedziela) oraz 15 sierpnia (święto).

Zaświadczenie lekarskie może być wystawione maksymalnie na okres 3 dni poprzedzających dzień, w którym przeprowadzono badanie, jeżeli jego wyniki wskazują, że ubezpieczony w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy. Niedotrzymanie tych warunków wystawiania zaświadczeń lekarskich powoduje, że zaświadczenie to nie może stanowić podstawy do wypłaty świadczeń chorobowych. Jedynie lekarz psychiatra, w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność pracownika do oceny własnego postępowania, może wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na okres nie wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania ubezpieczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00