Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-11-06

Jak rozliczyć w VAT, PIT i PCC zakup magazynu jako środka trwałego, gdy nie wyodrębniono wartości gruntu

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi wyłącznie działalność opodatkowaną VAT (jest firmą produkcyjną). 6 listopada 2023 r. zakupił za 800 000 zł od spółki X (podatnika VAT czynnego) nieruchomość z budynkiem magazynowym (położoną pod Katowicami). Umowa została sporządzona w formie aktu notarialnego, a na udokumentowanie sprzedaży spółka X, która zbyła ww. nieruchomość, wystawiła 6 listopada 2023 r. fakturę (w formie PDF) na kwotę 800 000 zł, stosując zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (strony transakcji nie wybrały opcji opodatkowania). Ani w akcie notarialnym, ani w fakturze, ani w innych dokumentach nie podzielono wartości wynagrodzenia na budynek magazynu i grunt. Magazyn został nabyty na potrzeby prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności – budynek ten ma się stać środkiem trwałym i zostać oddany do używania jeszcze w listopadzie 2023 r. (jest kompletny i zdatny do użytku, a przedsiębiorca nie zamierza dokonywać żadnych nakładów na tę nieruchomość przed oddaniem jej do używania i wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych). Przedsiębiorca zamierza go amortyzować według metody liniowej. Zapłaty za nabytą nieruchomość przedsiębiorca dokonał 6 listopada 2023 r. przelewem na rachunek spółki X z białej listy podatników VAT.

Podatek dochodowy przedsiębiorca rozlicza na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową, a VAT i zaliczki na PIT opłaca na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć VAT, PCC i PIT od zakupu tej nieruchomości? W jaki sposób powinien ustalić wartość początkową gruntu i budynku magazynowego? ©℗

VAT

W analizowanej sprawie przedsiębiorca zakupił nieruchomość zabudowaną budynkiem magazynowym ze zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zwolniona z VAT jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00