Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. I FSK 1660/19

Zgodnie z art. 19a ust. 9 ustawy o VAT, ustalenia dotyczące wartości celnej towaru, klasyfikacji taryfowej, czy cła, dokonane w prawomocnie zakończonym postępowaniu celnym, nie podlegają rewizji w postępowaniu podatkowym dotyczącym VAT z tytułu importu towarów, gdyż obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą powstania długu celnego, a zatem organy podatkowe są związane ostatecznymi decyzjami organów celnych w zakresie elementów mających wpływ na określenie podstawy opodatkowania VAT przy imporcie.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Adam Nita, Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 891/18 w sprawie ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 3 września 2018 r., nr 0601-IOC.4103.767.2018.RZ w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S.A. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie kwotę 675 (słownie: sześćset siedemdziesiąt pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt I SA/Lu 891/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę P. S.A. w W. (dalej: spółka, strona, skarżąca, podatnik) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 3 września 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

Stan sprawy był następujący.

Zaskarżoną decyzją z dnia 3 września 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, po rozpatrzeniu odwołania spółki, uchylił decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia 4 czerwca 2018 r. w części stwierdzenia powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów w dniu 14 sierpnia 2017 r. i stwierdził powstanie obowiązku podatkowego w dniu 1 sierpnia 2017 r., a w pozostałej części, tj. określenia kwoty podatku od towarów i usług w kwocie 1.772 zł - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że w dniu 26 lipca 2017 r. w Oddziale Celnym w M. objęto procedurą unijnego tranzytu zewnętrznego towar w postaci urządzeń elektronicznych. Zgodnie z notą tranzytową, uprawnionym do korzystania z procedury tranzytu było P. 2 spółka z o.o. w W., a przewoźnikiem towaru - P. S.A. w W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00