Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.805.2023.2.AJB

Uznanie czynności wykonywanych przez wszystkich uczestników w ramach usług zarządzania środkami pieniężnymi za niepodlegające opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest -prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania czynności wykonywanych przez wszystkich uczestników w ramach usług zarządzania środkami pieniężnymi za niepodlegające opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 stycznia 2024 r. (wpływ 10 stycznia 2024 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego izdarzenia przyszłego

W dniu 17.02.2023 roku została podpisana umowa o zarządzanie środkami pieniężnymi pomiędzy podmiotami powiązanymi tj.:

-Z1 - Wnioskodawca, zainteresowany będący stroną postępowania, status podatnika VAT - czynny,

-Z2 - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania, status podatnika VAT - zwolniony,

-Z3 - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania, status podatnika VAT - zwolniony,

-Z4 - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania, status podatnika VAT - zwolniony,

-Z5 - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania, status podatnika VAT - zwolniony,

-Z6 - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania, status podatnika VAT - czynny

oraz z niepowiązanym z tymi podmiotami ...

W ramach tego porozumienia poszczególne spółki pełnią i będą pełnić przyszłości następujące role:

1.Z1 - posiadacz główny (rachunek główny, rachunek pomocniczy) - Wnioskodawca.

2.Z2 - posiadacz rachunku - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania,

3.Z3 - posiadacz rachunku - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania,

4.Z4 - posiadacz rachunku - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania,

5.Z5 - posiadacz rachunku - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania,

6.Z6 - posiadacz rachunku - Zainteresowany Niebędący Stroną Postępowania.

W umowie zawartej z ... zostały określone zasady i warunki zarządzania środkami pieniężnymi posiadaczy rachunków (Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania) przez .... W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają postanowienia „Regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego ” oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

Każdy posiadacz rachunku ma i będzie miał w przyszłości obowiązek spłacić w całości do końca dnia roboczego wykorzystany w tym dniu roboczym na jego rachunku indywidualny limit płynności. Jeżeli tego nie zrobi to zapłaci i będzie płacił w przyszłości na rzecz ... odsetki w wysokości określonej w załączniku nr 4 do umowy (odsetki dla każdego posiadacza rachunku są kalkulowane według wg stopy procentowej WIBID ON (w stosunku rocznym)).

Wszystkie spółki (Wnioskodawca oraz Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) posiadają i będą mieć w przyszłości ustalony indywidualny limit płynności (dzienny). Zgodnie z umową na dzień składania wniosku o interpretację ORD-WS wynosi on dla każdej spółki 400 000 zł. W ramach tego limitu każdy posiadacz rachunku składa i będzie składał w przyszłości zlecenia ze swojego rachunku w ciągu dnia i zadłuża się oraz będzie się zadłużał w przyszłości w ciężar dostępnej płynności grupy rachunków. Występuje tu jednak ograniczenie związane z realizacją zleceń. Są i będą w przyszłości one realizowane do kwoty limitu płynności grupy rachunków (kwota ogólnodostępnych środków w grupie rachunków rozumiana jako określona w dowolnym czasie w ciągu dnia suma całkowitej kwoty środków pieniężnych zdeponowanych na wszystkich rachunkach obejmująca sumę sald dodatnich wszystkich rachunków objętych umową pomniejszoną o sumę kwot wykorzystanych w tym samym czasie w grupie rachunków na mocy umowy i w ramach indywidualnych limitów płynności oraz blokad środków na rachunkach). Limit płynności grupy rachunków w ciągu dnia podlega i będzie podlegał w przyszłości zmianom.

Zadłużanie się obecnie i w przyszłości posiadacza rachunku w ramach indywidualnego limitu płynności jest i będzie w przyszłości realizowane w drodze wykonania przez .... zleceń płatniczych powodujących powstanie salda ujemnego na jego rachunku. Wyłączone są i będą w przyszłości w tym zakresie operacje wynikające z egzekucyjnych tytułów wykonawczych, zajęć komorniczych oraz operacji z tytułu pełnomocnictw udzielonych przez posiadacza rachunku innym bankom.

Powstanie obecnie i w przyszłości sald ujemnych u posiadaczy rachunków, którzy mają przyznane indywidualne limity płynności możliwe jest dzięki temu, że .... traktuje i będzie traktował w przyszłości wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w grupie rachunków (wszystkie rachunki posiadaczy rachunków objęte usługą zarządzania środkami pieniężnymi wymienione w załączniku 1 do umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi) jako zabezpieczenie spłaty indywidualnych limitów płynności, przy czym jakiekolwiek wykorzystanie indywidualnego limitu płynności musi mieć w tym samym czasie pokrycie w środkach zdeponowanych w ramach grupy rachunków innych posiadaczy rachunków.

Każdy wpływ środków pieniężnych na rachunek posiadacza obecnie jak i w przyszłości powoduje spłatę całości lub części wykorzystanego indywidulanego limitu płynności i umożliwia posiadaczowi rachunku odnowienie całościowe lub częściowe indywidualnego limitu płynności w ciągu dnia roboczego.

Każdy posiadacz rachunku ma i będzie miał w przyszłości obowiązek spłacić w całości do końca dnia roboczego wykorzystany w tym dniu roboczym na jego rachunku indywidualny limit płynności. Jeżeli tego nie zrobi to zapłaci i będzie płacił w przyszłości na rzecz .... odsetki w wysokości określonej w załączniku nr 4 do umowy (odsetki dla każdego posiadacza rachunku są kalkulowane według wg stopy procentowej WIBID ON (w stosunku rocznym)).

Należy dodatkowo zaznaczyć, że w umowie dopuszczona jest i będzie w przyszłości również sytuacja zgodnie z którą spłata wykorzystanego indywidualnego limitu płynności (zadłużenia wobec ....) może zostać dokonana także przez innego posiadacza rachunku. Spłata wtedy wobec .... odbywa się w ramach tzw. subrogacji ustawowej (wszyscy posiadacze rachunków - Wnioskodawca i Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) wyrazili zgodnie z załącznikiem 2 umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi zgodę na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych posiadaczy rachunków w odniesieniu do wierzytelności .... wynikających z wykorzystania indywidualnych limitów płynności.

Wszyscy posiadacze rachunków (Wnioskodawca i Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) udzielili .... nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom Banku, do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku objętych postanowieniami umowy i w zakresie i celu z niej wynikającym.

Zgodnie z zawartym porozumieniem .... jako strona umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi wykonuje i będzie wykonywał w przyszłości określone operacje:

1.Na koniec każdego dnia roboczego ... ustala saldo na rachunkach wszystkich posiadaczy (rachunek główny - Wnioskodawca, rachunek rozliczeniowy - Wnioskodawca, rachunki posiadaczy - Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania).

2.Salda mogą być „dodatnie” lub „ujemne” (możliwe teoretycznie saldo „0”). W przypadku salda „ujemnego” .... pobiera odsetki i powiększa poziom tego salda „ujemnego” (u posiadacza rachunku, który takie saldo posiadał).

3.Na koniec każdego dnia roboczego .... dokonuje operacji matematycznego (nie fizycznego) sumowania sald (rachunek rozliczeniowy - Wnioskodawca, rachunki posiadaczy - Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania, bez uwzględnienia rachunku głównego Wnioskodawcy). Tak ustalone saldo może być „dodatnie” lub „ujemne” (możliwe teoretycznie saldo „0”). Nie ma w tym momencie przeksięgowań pomiędzy rachunkami.

4.Jeżeli obliczone saldo jest „dodatnie” to .... na koniec dnia roboczego przekazuje z rachunku rozliczeniowego na rachunek główny kwotę środków pieniężnych odpowiadającą wysokości tego salda (transfer środków pomiędzy rachunkami Wnioskodawcy).

5.W przypadku salda „ujemnego” .... na koniec dnia roboczego przekazuje z rachunku głównego na rachunek rozliczeniowy kwotę środków pieniężnych odpowiadającą wysokości tego salda (transfer środków pomiędzy rachunkami Wnioskodawcy).

6.Po wykonaniu powyższych czynności na koniec dnia roboczego w przypadku posiadacza rachunku (innego niż posiadacz główny w tym przypadku - Zainteresowanego Niebędącego Stroną Postępowania), który wykorzystał indywidualny limit płynności i nie spłacił go do końca dnia roboczego .... mając upoważnienie dokonuje obciążenia rachunku rozliczeniowego kwotą nie spłaconą .... (następuje spłata tego limitu środkami pochodzącymi z rachunku rozliczeniowego). Dodatkowo .... nalicza od danego posiadacza (Zainteresowanego Niebędącego Stroną Postępowania), na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy) odsetki od wykorzystanego indywidualnego limitu płynności zgodnie z załącznikiem 4 do umowy (odsetki dla każdego posiadacza rachunku są kalkulowane według stopy procentowej WIBID ON (w stosunku rocznym)). Cały ten proces spłaty danego posiadacza przez innego posiadacza odbywa się w tym przypadku w ramach subrogacji ustawowej (wierzytelności nabywane przez posiadaczy rachunków na podstawie umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi nie mogą być przez nich zbywane; nie ma z tego tytułu w ramach subrogacji ustawowej dodatkowego wynagrodzenia).

7.Gdyby się okazało, że po operacji z punktu 6 na rachunku rozliczeniowym posiadacza głównego (Wnioskodawcy) pojawia się saldo „ujemne” należy w takiej sytuacji zastosować podobne zasady co w punkcie 6. Oznacza to, że saldo „ujemne” na rachunku rozliczeniowym posiadacza głównego (Wnioskodawcy) zostanie pokryte poprzez obciążenie rachunku/rachunków pozostałych posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania; nie uwzględnia się w tym przypadku rachunku głównego Wnioskodawcy).

8.Na początku każdego kolejnego dnia roboczego .... jest upoważniony i zobowiązany do uznawania/obciążania rachunku głównego (Wnioskodawcy) oraz uznawania/obciążania rachunku rozliczeniowego (Wnioskodawcy) kwotami operacji odwrotnych w stosunku do operacji z punktu 4 lub 5.

9.Po wykonaniu operacji z punktu 8 .... jest upoważniony i zobowiązany do dokonania na początku każdego kolejnego dnia roboczego w imieniu i na rzecz posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną postępowania bez uwzględniania rachunku posiadacza głównego - Wnioskodawcy), którzy wykorzystali w poprzednim dniu roboczym indywidualne limity płynności, zapłaty kwot nabytych wierzytelności bez odsetek na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który w wyniku subrogacji ustawowej nabył wierzytelności banku wynikające z indywidualnych limitów płynności (nabycie tych wierzytelności odbywa się na koniec poprzedniego dnia roboczego zgodnie z punktem 6). Następuje w tym etapie obciążenie rachunków posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania bez uwzględniania rachunku posiadacza głównego - wnioskodawcy), którzy wykorzystali indywidualne limity płynności oraz dokonanie spłaty na rachunek rozliczeniowy posiadacza głównego (Wnioskodawcy). .... w tym zakresie działa w imieniu i na rzecz posiadaczy rachunków (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania), którzy wykorzystali swoje indywidualne limity płynności.

10.Jeżeli w procedurze rozliczenia występuje punkt 7 to dodatkowo pojawia się po operacji 9 zobowiązanie .... do dokonania w imieniu i na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który poprzedniego dnia roboczego wykorzystał indywidualny limit płynności w rachunku rozliczeniowym, zapłaty kwot nabytych wierzytelności bez odsetek na rzecz posiadaczy rachunków (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania), którzy w wyniku subrogacji ustawowej nabyli wierzytelności .... wynikające z indywidualnych limitów płynności (nabycie tych wierzytelności odbywa się na koniec poprzedniego dnia roboczego zgodnie z punktem 7). Następuje w tym etapie obciążenie rachunku rozliczeniowego posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który wykorzystał indywidualny limit płynności oraz dokonanie spłaty na rachunki posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania) uczestniczących w poprzednim dniu roboczym w subrogacji ustawowej wierzytelności. .... w tym zakresie działa w imieniu i na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który wykorzystał swój indywidualny limit płynności.

11.Ostatni etap występuje po zakończonym miesiącu kalendarzowym. W pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca .... działając w imieniu i na rzecz każdego z posiadaczy rachunków (Wnioskodawca, Zainteresowani niebędący stroną postępowania) dokonuje przelewów pomiędzy poszczególnymi rachunkami (nie uwzględnia się rachunku rozliczeniowego) obciążając lub uznając te rachunki łącznymi kwotami odsetek należnych od danego posiadacza rachunku lub danemu posiadaczowi rachunku. Odsetki te w ramach rozliczeń są ustalane w dni robocze przez cały poprzedni miesiąc zgodnie z 6 i 7 operacją.

Warto również zaznaczyć, że wszyscy posiadacze rachunków (Wnioskodawca oraz Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania płacą i będą płacić w przyszłości na rzecz .... (organizatora systemu zarządzania środkami pieniężnymi) opłaty związane z usługami świadczonymi przez .... na mocy umowy (opłaty miesięczne i opłaty jednorazowe - wdrożeniowe).

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku:

1.Na pytanie o treści „Jakie dokładnie czynności Państwo wykonują/będą wykonywali, jako Posiadacz Główny w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi?”

wskazano, że posiadacz główny (Wnioskodawca, Zainteresowany będący stroną postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi wykonuje i będzie wykonywał następujące czynności:

1)Udostępnia rachunek bankowy w celu wykonania umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez ....

2)Składa pisemną zgodę na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną postępowania) w odniesieniu do wierzytelności ...., które wynikają z umowy zarządzania środkami pieniężnymi.

3)Informuje .... o każdej zmianie stosunków własnościowych i kapitałowych oraz jest zobowiązany do udzielania na każde żądanie .... wyjaśnień i przedstawiania dokumentów dotyczącej swojej sytuacji finansowej.

4)Udziela .... nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy zarządzania środkami pieniężnymi pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom .... do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku w celu wykonania umowy.

5)Płaci na rzecz .... opłaty związane z usługami świadczonymi przez .... wynikających z umowy zarządzania środkami pieniężnymi (opłata wdrożeniowa-jednorazowa, opłaty miesięczne).

6)W przypadku wypowiedzenia umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub jej rozwiązania przez .... w takiej sytuacji Posiadacz Główny jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania o terminie rozwiązania umowy pozostałych posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną podstępowania).

7)W przypadku wypowiedzenia umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez danego posiadacza rachunku informuje on o tym fakcie Posiadacza Głównego oraz ..., natomiast Posiadacz Główny w przypadku rozwiązania umowy w całości (wypowiedzenie składane przez Posiadacza Głównego) lub w części (wypowiedzenie składane przez posiadacza rachunku innego niż Posiadacz Główny) informuje o terminie rozwiązania umowy w całości lub części dotyczącej danego posiadacza rachunku, pozostałych posiadaczy rachunków.

8)Informuje .... o wystąpieniu któregokolwiek z poniższych zdarzeń (.... na tej podstawie wypowiada umowę w całości bez zachowania okresu wypowiedzenia):

a)niewykonania lub nienależytego wykonania przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków postanowień umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego w ....,

b)złożenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków nieprawdziwych oświadczeń zawartych w umowie,

c)udzielenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków bankowi nieprawdziwych lub niepełnych informacji wymaganych na mocy lub w związku z umową,

d)zbycia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków wierzytelności nabytych przez niego na podstawie umowy

e)zawarcia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków porozumienia z wierzycielami odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty zadłużenia posiadacza rachunku,

f)podjęcia przez właściwy organ posiadacza rachunku decyzji o likwidacji posiadacza rachunku lub wszczęcia postępowania naprawczego przez posiadacza rachunku,

g)zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości któregokolwiek z posiadaczy rachunków,

h)zaistnienie przesłanek o wszczęciu egzekucji lub innego sposobu zaspokojenia się przez wierzyciela z istotnej, w uzasadnionej ocenie Banku części składników majątkowych któregokolwiek z posiadaczy rachunków.

9)Upoważnia .... do ujawnienia innym posiadaczom rachunków informacji objętych tajemnicą bankową uzyskanych przez bank w związku z umową oraz wykonywaniem czynności będących przedmiotem umowy.

2.Na pytanie o treści „Czy łączy/będzie łączył Państwa jako Posiadacza Głównego jakikolwiek stosunek prawny (umowa) z pozostałymi uczestnictwa w usłudze zarządzania? Jeżeli tak, prosimy opisać warunki tej umowy.”

wskazano, że: umowa zarządzania środkami pieniężnymi została zawarta między .... a posiadaczami rachunków (Posiadacz Główny - Wnioskodawca, zainteresowany będący stroną postępowania oraz inni posiadacze rachunków, zainteresowani niebędący stroną postępowania).

Jest to jedna wielostronna umowa. Nie było zawieranych umów oddzielnie pomiędzy każdym posiadaczem rachunku a ....

Posiadacz Główny razem z innymi posiadaczami rachunków jest stroną tej umowy.

Nie było zawieranych oddzielnych umów pomiędzy Posiadaczem Głównym i innymi posiadaczami rachunków.

Umowa zarządzania środkami pieniężnymi jako wielostronna umowa została podpisana w dniu 17.02.2023.

Umowa została zawarta na czas nieoznaczony.

Rozwiązanie umowy może odbywać się za wypowiedzeniem przez .... (w całości) lub przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków (w całości - przez Posiadacza Głównego, w części - przez posiadacza rachunku innego niż posiadacz główny) z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.

Jeżeli z powodu jakichkolwiek zmian w przepisach prawa wykonanie przez bank zobowiązań wynikających z umowy stanie się niezgodne z prawem lub będzie mogło zostać uznane za niezgodne z prawem bank będzie miał prawo rozwiązać umowę (w całości) z zachowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia.

W przypadku zaistnienia zdarzenia które w uzasadnionej opinii banku może mieć istotny negatywny wpływ na sytuację finansową któregokolwiek z posiadaczy rachunków lub wystąpienia innej okoliczności która według uzasadnionej oceny banku będzie miała istotny niekorzystny wpływ na zdolność posiadaczy rachunków do należytego wykonania ich zobowiązań wynikających z umowy bank może wypowiedzieć umowę w całości z zachowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia (bank zobowiązany jest wraz z wypowiedzeniem uzasadnić powód wypowiedzenia).

.... może rozwiązać umowę w całości bez zachowania okresu wypowiedzenia w razie zaistnienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

a)niewykonania lub nienależytego wykonania przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków postanowień umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego w ....,

b)złożenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków nieprawdziwych oświadczeń zawartych w umowie,

c)udzielenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków bankowi nieprawdziwych lub niepełnych informacji wymaganych na mocy lub w związku z umową,

d)zbycia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków wierzytelności nabytych przez niego na podstawie umowy

e)zawarcia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków porozumienia z wierzycielami odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty zadłużenia posiadacza rachunku,

f)podjęcia przez właściwy organ posiadacza rachunku decyzji o likwidacji posiadacza rachunku lub wszczęcia postępowania naprawczego przez posiadacza rachunku,

g)zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości któregokolwiek z posiadaczy rachunków,

h)zaistnienie przesłanek o wszczęciu egzekucji lub innego sposobu zaspokojenia się przez wierzyciela z istotnej, w uzasadnionej ocenie Banku części składników majątkowych któregokolwiek z posiadaczy rachunków.

Posiadacz główny (Wnioskodawca, zainteresowany będący stroną postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi wykonuje i będzie wykonywał następujące czynności:

1)Udostępnia rachunek bankowy w celu wykonania umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez ....

2)Składa pisemną zgodę na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną postępowania) w odniesieniu do wierzytelności ...., które wynikają z umowy zarządzania środkami pieniężnymi.

3)Informuje .... o każdej zmianie stosunków własnościowych i kapitałowych oraz jest zobowiązany do udzielania na każde żądanie .... wyjaśnień i przedstawiania dokumentów dotyczącej swojej sytuacji finansowej.

4)Udziela .... nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy zarządzania środkami pieniężnymi pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom .... do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku w celu wykonania umowy.

5)Płaci na rzecz .... opłaty związane z usługami świadczonymi przez .... wynikających z umowy zarządzania środkami pieniężnymi (opłata wdrożeniowa- jednorazowa, opłaty miesięczne).

6)W przypadku wypowiedzenia umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub jej rozwiązania przez .... w takiej sytuacji Posiadacz Główny jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania o terminie rozwiązania umowy pozostałych posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną podstępowania).

7)W przypadku wypowiedzenia umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez danego posiadacza rachunku informuje on o tym fakcie Posiadacza Głównego oraz ..., natomiast Posiadacz Główny w przypadku rozwiązania umowy w całości (wypowiedzenie składane przez Posiadacza Głównego) lub w części (wypowiedzenie składane przez posiadacza rachunku innego niż Posiadacz Główny) informuje o terminie rozwiązania umowy w całości lub części dotyczącej danego posiadacza rachunku, pozostałych posiadaczy rachunków.

8)Informuje .... o wystąpieniu któregokolwiek z poniższych zdarzeń (.... na tej podstawie wypowiada umowę w całości bez zachowania okresu wypowiedzenia):

a)niewykonania lub nienależytego wykonania przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków postanowień umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego w ....,

b)złożenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków nieprawdziwych oświadczeń zawartych w umowie,

c)udzielenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków bankowi nieprawdziwych lub niepełnych informacji wymaganych na mocy lub w związku z umową,

d)zbycia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków wierzytelności nabytych przez niego na podstawie umowy

e)zawarcia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków porozumienia z wierzycielami odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty zadłużenia posiadacza rachunku,

f)podjęcia przez właściwy organ posiadacza rachunku decyzji o likwidacji posiadacza rachunku lub wszczęcia postępowania naprawczego przez posiadacza rachunku,

g)zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości któregokolwiek z posiadaczy rachunków,

h)zaistnienie przesłanek o wszczęciu egzekucji lub innego sposobu zaspokojenia się przez wierzyciela z istotnej, w uzasadnionej ocenie Banku części składników majątkowych któregokolwiek z posiadaczy rachunków.

9)Upoważnia .... do ujawnienia innym posiadaczom rachunków informacji objętych tajemnicą bankową uzyskanych przez bank w związku z umową oraz wykonywaniem czynności będących przedmiotem umowy.

Inni posiadacze rachunków (zainteresowani niebędący stroną postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi wykonują i będą wykonywać następujące czynności:

1)Udostępniają rachunki bankowe w celu wykonania umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez ....

2)Składają pisemną zgodę na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych posiadaczy rachunków (zainteresowanych niebędących stroną postępowania) lub Posiadacza Głównego (Wnioskodawcę, zainteresowanego będącego stroną postępowania) w odniesieniu do wierzytelności ...., które wynikają z umowy zarządzania środkami pieniężnymi.

3)Informują .... o każdej zmianie stosunków własnościowych i kapitałowych oraz są zobowiązani do udzielania na każde żądanie .... wyjaśnień i przedstawiania dokumentów dotyczącej swojej sytuacji finansowej.

4)Udzielają .... nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy zarządzania środkami pieniężnymi pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom .... do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku w celu wykonania umowy.

5)Płacą na rzecz .... opłaty związane z usługami świadczonymi przez .... wynikających z umowy zarządzania środkami pieniężnymi (opłata wdrożeniowa- jednorazowa, opłaty miesięczne).

6)W przypadku wypowiedzenia umowy zarządzania środkami pieniężnymi przez danego innego posiadacza rachunku informuje on o tym fakcie Posiadacza Głównego oraz ...,

7)Informują .... o wystąpieniu któregokolwiek z poniższych zdarzeń (.... na tej podstawie wypowiada umowę w całości bez zachowania okresu wypowiedzenia):

a)niewykonania lub nienależytego wykonania przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków postanowień umowy zarządzania środkami pieniężnymi lub regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego w ....,

b)złożenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków nieprawdziwych oświadczeń zawartych w umowie,

c)udzielenia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków bankowi nieprawdziwych lub niepełnych informacji wymaganych na mocy lub w związku z umową,

d)zbycia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków wierzytelności nabytych przez niego na podstawie umowy

e)zawarcia przez któregokolwiek z posiadaczy rachunków porozumienia z wierzycielami odnośnie odroczenia lub rozłożenia na raty spłaty zadłużenia posiadacza rachunku,

f)podjęcia przez właściwy organ posiadacza rachunku decyzji o likwidacji posiadacza rachunku lub wszczęcia postępowania naprawczego przez posiadacza rachunku,

g)zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości któregokolwiek z posiadaczy rachunków,

h)zaistnienie przesłanek o wszczęciu egzekucji lub innego sposobu zaspokojenia się przez wierzyciela z istotnej, w uzasadnionej ocenie Banku części składników majątkowych któregokolwiek z posiadaczy rachunków.

8)Upoważniają .... do ujawnienia innym posiadaczom rachunków oraz Posiadaczowi Głównemu informacji objętych tajemnicą bankową uzyskanych przez bank w związku z umową oraz wykonywaniem czynności będących przedmiotem umowy.

Pozostałe warunki związane z umową zarządzania środkami pieniężnymi w szczególności dotyczące przedmiotu umowy, rachunków, indywidualnych limitów płynności, wykorzystania płynności grupy rachunków, dysponowania środkami pieniężnymi, wykonywania zleceń, dokonywania rozliczeń oraz opłat były szczegółowo opisywane we wniosku:

„W umowie zawartej z ... zostały określone zasady i warunki zarządzania środkami pieniężnymi posiadaczy rachunków (Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania) przez ....

W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają postanowienia „Regulaminu otwierania, prowadzenia i zamykania zintegrowanego rachunku bankowego w ....” oraz przepisy prawa powszechnie obowiązującego.

Wszystkie spółki (Wnioskodawca oraz Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) posiadają i będą mieć w przyszłości ustalony indywidualny limit płynności (dzienny). Zgodnie z umową na dzień składania wniosku o interpretację ORD-WS wynosi on dla każdej spółki 400 000 zł. W ramach tego limitu każdy posiadacz rachunku składa i będzie składał w przyszłości zlecenia ze swojego rachunku w ciągu dnia i zadłuża się oraz będzie się zadłużał w przyszłości w ciężar dostępnej płynności grupy rachunków. Występuje tu jednak ograniczenie związane z realizacją zleceń. Są i będą w przyszłości one realizowane do kwoty limitu płynności grupy rachunków (kwota ogólnodostępnych środków w grupie rachunków rozumiana jako określona w dowolnym czasie w ciągu dnia suma całkowitej kwoty środków pieniężnych zdeponowanych na wszystkich rachunkach obejmująca sumę sald dodatnich wszystkich rachunków objętych umową pomniejszoną o sumę kwot wykorzystanych w tym samym czasie w grupie rachunków na mocy umowy i w ramach indywidualnych limitów płynności oraz blokad środków na rachunkach). Limit płynności grupy rachunków w ciągu dnia podlega i będzie podlegał w przyszłości zmianom.

Zadłużanie się obecnie i w przyszłości posiadacza rachunku w ramach indywidualnego limitu płynności jest i będzie w przyszłości realizowane w drodze wykonania przez .... zleceń płatniczych powodujących powstanie salda ujemnego na jego rachunku. Wyłączone są i będą w przyszłości w tym zakresie operacje wynikające z egzekucyjnych tytułów wykonawczych, zajęć komorniczych oraz operacji z tytułu pełnomocnictw udzielonych przez posiadacza rachunku innym bankom.

Powstanie obecnie i w przyszłości sald ujemnych u posiadaczy rachunków którzy mają przyznane indywidualne limity płynności możliwe jest dzięki temu, że .... traktuje i będzie traktował w przyszłości wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w grupie rachunków (wszystkie rachunki posiadaczy rachunków objęte usługą zarządzania środkami pieniężnymi wymienione w załączniku 1 do umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi) jako zabezpieczenie spłaty indywidualnych limitów płynności, przy czym jakiekolwiek wykorzystanie indywidualnego limitu płynności musi mieć w tym samym czasie pokrycie w środkach zdeponowanych w ramach grupy rachunków innych posiadaczy rachunków.

Każdy wpływ środków pieniężnych na rachunek posiadacza obecnie jak i w przyszłości powoduje spłatę całości lub części wykorzystanego indywidualnego limitu płynności i umożliwia posiadaczowi rachunku odnowienie całościowe lub częściowe indywidualnego limitu płynności w ciągu dnia roboczego.

Każdy posiadacz rachunku ma i będzie miał w przyszłości obowiązek spłacić w całości do końca dnia roboczego wykorzystany w tym dniu roboczym na jego rachunku indywidualny limit płynności. Jeżeli tego nie zrobi to zapłaci i będzie płacił w przyszłości na rzecz .... odsetki w wysokości określonej w załączniku nr 4 do umowy (odsetki dla każdego posiadacza rachunku są kalkulowane według wg stopy procentowej WIBID ON (w stosunku rocznym)).

Należy dodatkowo zaznaczyć, że w umowie dopuszczona jest i będzie w przyszłości również sytuacja zgodnie z którą spłata wykorzystanego indywidualnego limitu płynności (zadłużenia wobec ....) może zostać dokonana także przez innego posiadacza rachunku. Spłata wtedy wobec .... odbywa się w ramach tzw. subrogacji ustawowej (wszyscy posiadacze rachunków - Wnioskodawca i Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) wyrazili zgodnie z załącznikiem 2 umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi zgodę na działanie w celu wstępowania w stosunku do siebie w prawa zaspokojonego wierzyciela przez innych posiadaczy rachunków w odniesieniu do wierzytelności .... wynikających z wykorzystania indywidualnych limitów płynności).

Wszyscy posiadacze rachunków (Wnioskodawca i Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) udzielili .... nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom Banku, do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku objętych postanowieniami umowy i w zakresie i celu z niej wynikającym.

Zgodnie z zawartym porozumieniem .... jako strona umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi wykonuje i będzie wykonywał w przyszłości określone operacje:

1.Na koniec każdego dnia roboczego ... ustala saldo na rachunkach wszystkich posiadaczy (rachunek główny - Wnioskodawca, rachunek rozliczeniowy -Wnioskodawca, rachunki posiadaczy - Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania).

2.Salda mogą być „dodatnie” lub „ujemne”(możliwe teoretycznie saldo „0”). W przypadku salda „ujemnego” .... pobiera odsetki i powiększa poziom tego salda „ujemnego” (u posiadacza rachunku, który takie saldo posiadał).

3.Na koniec każdego dnia roboczego .... dokonuje operacji matematycznego (nie fizycznego) sumowania sald (rachunek rozliczeniowy - Wnioskodawca, rachunki posiadaczy - Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania, bez uwzględnienia rachunku głównego Wnioskodawcy). Tak ustalone saldo może być „dodatnie” lub „ujemne” (możliwe teoretycznie saldo „0”). Nie ma w tym momencie przeksięgowań pomiędzy rachunkami.

4.Jeżeli obliczone saldo jest „dodatnie” to .... na koniec dnia roboczego przekazuje z rachunku rozliczeniowego na rachunek główny kwotę środków pieniężnych odpowiadającą wysokości tego salda (transfer środków pomiędzy rachunkami Wnioskodawcy).

5.W przypadku salda „ujemnego” .... na koniec dnia roboczego przekazuje z rachunku głównego na rachunek rozliczeniowy kwotę środków pieniężnych odpowiadającą wysokości tego salda (transfer środków pomiędzy rachunkami Wnioskodawcy).

6.Po wykonaniu powyższych czynności na koniec dnia roboczego w przypadku posiadacza rachunku (innego niż posiadacz główny w tym przypadku - Zainteresowanego Niebędącego Stroną Postępowania), który wykorzystał indywidualny limit płynności i nie spłacił go do końca dnia roboczego .... mając upoważnienie dokonuje obciążenia rachunku rozliczeniowego kwotą nie spłaconą .... (następuje spłata tego limitu środkami pochodzącymi z rachunku rozliczeniowego). Dodatkowo .... nalicza od danego posiadacza (Zainteresowanego Niebędącego Stroną Postępowania), na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy) odsetki od wykorzystanego indywidualnego limitu płynności zgodnie z załącznikiem 4 do umowy (odsetki dla każdego posiadacza rachunku są kalkulowane według stopy procentowej WIBID ON (w stosunku rocznym)).Cały ten proces spłaty danego posiadacza przez innego posiadacza odbywa się w tym przypadku w ramach subrogacji ustawowej (wierzytelności nabywane przez posiadaczy rachunków na podstawie umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi nie mogą być przez nich zbywane; nie ma z tego tytułu w ramach subrogacji ustawowej dodatkowego wynagrodzenia).

7.Gdyby się okazało, że po operacji z punktu 6 na rachunku rozliczeniowym posiadacza głównego (Wnioskodawcy) pojawia się saldo „ujemne” należy w takiej sytuacji zastosować podobne zasady co w punkcie 6. Oznacza to, że saldo „ujemne” na rachunku rozliczeniowym posiadacza głównego (Wnioskodawcy) zostanie pokryte poprzez obciążenie rachunku/rachunków pozostałych posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania; nie uwzględnia się w tym przypadku rachunku głównego Wnioskodawcy).

8.Na początku każdego kolejnego dnia roboczego .... jest upoważniony i zobowiązany do uznawania /obciążania rachunku głównego (Wnioskodawcy) oraz uznawania/obciążania rachunku rozliczeniowego (Wnioskodawcy) kwotami operacji odwrotnych w stosunku do operacji z punktu 4 lub 5.

9.Po wykonaniu operacji z punktu 8 .... jest upoważniony i zobowiązany do dokonania na początku każdego kolejnego dnia roboczego w imieniu na rzecz posiadaczy rachunków (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania bez uwzględniania rachunku posiadacza głównego - Wnioskodawcy), którzy wykorzystali w poprzednim dniu roboczym indywidualne limity płynności, zapłaty kwot nabytych wierzytelności bez odsetek na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który w wyniku subrogacji ustawowej nabył wierzytelności banku wynikające z indywidualnych limitów płynności (nabycie tych wierzytelności odbywa się na koniec poprzedniego dnia roboczego zgodnie z punktem 6). Następuje w tym etapie obciążenie rachunków posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania bez uwzględniania rachunku posiadacza głównego - Wnioskodawcy), którzy wykorzystali indywidualne limity płynności oraz dokonanie spłaty na rachunek rozliczeniowy posiadacza głównego (Wnioskodawcy). .... w tym zakresie działa w imieniu i na rzecz posiadaczy rachunków (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania), którzy wykorzystali swoje indywidualne limity płynności.

10.Jeżeli w procedurze rozliczenia występuje punkt 7 to dodatkowo pojawia się po operacji 9 zobowiązanie .... do dokonania w imieniu i na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który poprzedniego dnia roboczego wykorzystał indywidualny limit płynności w rachunku rozliczeniowym, zapłaty kwot nabytych wierzytelności bez odsetek na rzecz posiadaczy rachunków (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania), którzy w wyniku subrogacji ustawowej nabyli wierzytelności .... wynikające z indywidualnych limitów płynności (nabycie tych wierzytelności odbywa się na koniec poprzedniego dnia roboczego zgodnie z punktem 7). Następuje w tym etapie obciążenie rachunku rozliczeniowego posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który wykorzystał indywidualny limit płynności oraz dokonanie spłaty na rachunki posiadaczy (Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania) uczestniczących w poprzednim dniu roboczym w subrogacji ustawowej wierzytelności. .... w tym zakresie działa w imieniu i na rzecz posiadacza głównego (Wnioskodawcy), który wykorzystał swój indywidualny limit płynności.

11.Ostatni etap występuje po zakończonym miesiącu kalendarzowym. W pierwszym dniu roboczym następnego miesiąca .... działając w imieniu i na rzecz każdego z posiadaczy rachunków (Wnioskodawca, Zainteresowani niebędący stroną postępowania) dokonuje przelewów pomiędzy poszczególnymi rachunkami (nie uwzględnia się rachunku rozliczeniowego) obciążając lub uznając te rachunki łącznymi kwotami odsetek należnych od danego posiadacza rachunku lub danemu posiadaczowi rachunku. Odsetki te w ramach rozliczeń są ustalane w dni robocze przez cały poprzedni miesiąc zgodnie z 6 i 7 operacją.

Warto również zaznaczyć, że wszyscy posiadacze rachunków (Wnioskodawca oraz Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania płacą i będą płacić w przyszłości na rzecz .... (organizatora systemu zarządzania środkami pieniężnymi) opłaty związane z usługami świadczonymi przez .... na mocy umowy (opłaty miesięczne i opłaty jednorazowe - wdrożeniowe)”.

3.Na pytanie o treści „Czy jako Posiadacz Główny, w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania, świadczą/będą świadczyć Państwo na rzecz innych uczestników jakiekolwiek usługi (jakie?) i czy z tego tytułu otrzymują/będą Państwo otrzymywać jakiekolwiek wynagrodzenie?”

udzielono odpowiedzi, że posiadacz główny (Wnioskodawca, zainteresowany będący stroną postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi nie świadczy i nie będzie świadczył w przyszłości na rzecz innych uczestników (innych posiadaczy rachunków, zainteresowanych niebędących stroną podstępowania) żadnych usług. W związku z tym nie otrzymuje i nie będzie otrzymywał w przyszłości żadnego wynagrodzenia.

4.Na pytanie o treści „Czy pozostali uczestnicy (Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania, świadczą/będą świadczyć na Państwa rzecz lub na rzecz innych uczestników jakiekolwiek usługi (jakie?) i czy z tego tytułu otrzymują/będą otrzymywać jakiekolwiek wynagrodzenie?”

wskazano, że inni posiadacze rachunków (zainteresowani niebędący stroną postępowania) w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi nie świadczą i nie będą świadczyć w przyszłości na rzecz Posiadacza Głównego oraz innych uczestników (innych posiadaczy rachunków, zainteresowanych niebędących stroną podstępowania) żadnych usług. W związku z tym nie otrzymują i nie będą otrzymywali w przyszłości żadnego wynagrodzenia.

Pytania

1.Czy w związku z przystąpieniem do umowy i w konsekwencji uczestnictwem w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi w charakterze Uczestnika, Wnioskodawca wykonuje i będzie wykonywał w przyszłości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

2.Czy w związku z przystąpieniem do umowy i w konsekwencji uczestnictwem w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi w charakterze Uczestników, Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania wykonują i będą wykonywać w przyszłości czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów na terytorium kraju;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Dostawa towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 została określona w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Jest rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 „rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Analizując świadczenia które są usługami należy mieć na uwadze, że w ustawie o VAT każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania jest usługą w rozumieniu ustawy przy spełnieniu łącznie następujących warunków:

1)W następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, nabywca jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

2)Świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie, odpłatność).

3)Istnieje bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem.

Brak spełnienia któregokolwiek z wymienionych warunków skutkuje tym, że danego świadczenia nie będzie można uznać za usługę opodatkowaną podatkiem VAT.

Zasadniczo przy spełnieniu tych warunków świadczenie będzie usługą wykonywaną odpłatnie i opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT z zastrzeżeniem dotyczącym przypadków ujętych w art. 8 ust. 2 ustawy VAT. Szczególnie istotne w tym zakresie jest nieodpłatne świadczenia usług.

Świadczenie może zostać uznane za odpłatne, gdy istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie.

Przy czym przepisy ustawy o VAT nie określają formy wynagrodzenia i zapłaty za świadczoną usługę. Oznacza to, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Kluczowe jest również to żeby z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, wynikała wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę oraz musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Wykonane świadczenie powinno z kolei determinować otrzymanie zapłaty.

Strony podpisując umowę określają w niej odpłatność i jeśli ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. Natomiast w przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT oraz podlegające opodatkowaniu.

Reasumując takie czynności podlegają opodatkowaniu VAT w sytuacji gdy:

·istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,

·wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,

·istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi,

·odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,

·istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Warto również zwrócić uwagę na przywoływany już art. 8 ust. 2 ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W badaniu czy dana nieodpłatna czynność podlega opodatkowaniu w związku z uznaniem jej za odpłatne świadczenie usług kluczowy jest cel tego świadczenia.

Nieodpłatne świadczenie wpisujące się w cel prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie uznane za odpłatne świadczenie usług oraz nie zostanie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W ustawie o VAT nie znajdziemy odniesień do umów zarządzania środkami pieniężnymi. Umów tych nie możemy traktować jako umów pożyczek czy umów depozytu nieprawidłowego.

Wnioskodawca wraz z Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisali umowę o zarządzanie środkami pieniężnymi z ....

Zgodnie z zapisami porozumienia .... występuje i będzie występował w przyszłości jako bank wykonujący usługę zarządzania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach uczestników porozumienia. Jest i będzie w przyszłości administratorem oraz zarządcą całego systemu zarządzania środkami pieniężnymi. Wykonuje i będzie wykonywał w przyszłości kompleksową usługę finansową. Pobiera i będzie pobierał w przyszłości z tego tytułu opłatę miesięczną i pobrał opłatę jednorazową - wdrożeniową (jedynym aktywnym podmiotem przy realizacji umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi i uprawnionym jednocześnie do otrzymania obecnie i w przyszłości wynagrodzenia od Wnioskodawcy i Zainteresowanych niebędących stroną postępowania za świadczoną usługę jest ....).

To bank zgodnie z tą umową jest i będzie w przyszłości stroną aktywną oraz wykonuje i będzie wykonywał taką kompleksową usługę finansową (usługa ta jest zwolniona z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku od towarów i usług - usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług).

Wnioskodawca wraz z Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania występują i będą występować w przyszłości jako bierni uczestnicy tego porozumienia.

Rola Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania generalnie sprowadza się do wyrażenia zgód, udostępnienia obecnie i w przyszłości rachunków bankowych oraz udzielenia pełnomocnictw bankowi w celu należytego wykonania umowy zarządzania środkami pieniężnymi, bez obecnego i w przyszłości angażowania się tych podmiotów w kwestie techniczne i organizacyjne związane z rozliczeniami związanymi z tą umową. Dzięki temu .... prawidłowo wykona obecnie i w przyszłości postanowienia umowy o zarządzanie środkami pieniężnymi. To z kolei przełoży się obecnie i w przyszłości na efektywne zarządzanie posiadanymi środkami pieniężnymi oraz poprawę płynności finansowej posiadaczy rachunków - Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania.

Wnioskodawca w ramach umowy nie zawiera i nie będzie zawierał w przyszłości odrębnych transakcji z Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania, jak również nie świadczy i nie będzie w przyszłości świadczył na ich rzecz dodatkowych usług powiązanych z umową.

Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania również nie zawierają i nie będą zawierać w przyszłości z Wnioskodawcą lub innymi Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania odrębnych transakcji, jak również nie świadczą i nie będą świadczyć na ich rzecz w przyszłości dodatkowych usług.

Oznacza to, że nie występują i nie wystąpią w przyszłości w tym przypadku wzajemne świadczenia usług pomiędzy Wnioskodawcą i Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania, jak również pomiędzy samymi Zainteresowanymi Niebędącymi Stroną Postępowania. To z kolei oznacza, że nie pojawia się i nie pojawi się w przyszłości żadne wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w tym systemie zarządzania środkami pieniężnymi dla Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania.

W związku z powyższym bierne obecne i przyszłe uczestnictwo Wnioskodawcy oraz Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania bez pobierania wynagrodzenia przy realizacji umowy zarządzania środkami pieniężnymi nie jest żadnym świadczeniem podlegającym pod opodatkowanie podatkiem VAT (nie jest to obecnie i w przyszłości odpłatne świadczenie usług).

Odsetki które uczestnicy porozumienia otrzymują lub są zobligowani zapłacić w ramach funkcjonowania w tej strukturze nie mają charakteru wynagrodzenia za jakąkolwiek usługę świadczoną przez Wnioskodawcę lub Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania (odsetki nie będą obecnie i w przyszłości w tym przypadku stanowiły wynagrodzenia za usługi podlegające opodatkowaniu VAT).

Obecne i przyszłe uczestnictwo Wnioskodawcy i Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania w takim porozumieniu nie może determinować w tym zakresie opodatkowania podatkiem VAT biorąc pod uwagę odpłatne świadczenie usług (w tym świadczeń wzajemnych) lub nieodpłatne świadczenie usług (związek bezpośredni z prowadzoną działalnością gospodarczą).

Na potwierdzenie tego wnioskowania przedstawiono pozytywne dla podatników interpretacje podatkowe:

·0114-KDIP4-3.4012.125.2023.2.DS,

·0114-KDIP4-3.4012.75.2023.2.RK,

·0114-KDIP4-3.4012.58.2023.2.IG,

·0111-KDIB3-1.4012.191.2023.2.AMA,

·0111-KDIB3-1.4012.186.2023.4.MG,

·0111-KDIB3-1.4012.183.2023.4.MG,

·0111-KDIB3-1.4012.38.2023.2.WN,

·0114-KDIP4-3.4012.58.2022.1.JJ,

·0114-KDIP4-3.4012.692.2021.3.DS,

·0114-KDIP4-3.4012.679.2021.3.DS,

·0112-KDIL1-3.4012.116.2021.2.MR,

·0114-KDIP4-3.4012.192.2021.DM,

·0114-KDIP4-3.4012.756.2020.2.IG,

·0112-KDIL1-2.4012.633.2020.3.PM,

·0114-KDIP4-3.4012.682.2020.3.RK.

Sama subrogacja ustawowa będąca elementem usługi zarządzania środkami pieniężnymi w modelu bez dodatkowego wynagrodzenia (taka występuje w podpisanej umowie przez Wnioskodawcę oraz Zainteresowanych Niebędących Stroną Postępowania) w interpretacjach i orzecznictwie również nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zostało to potwierdzone w interpretacjach indywidualnych: 0114-KDIP4-3.4012.516.2021.4.RK, 0114-KDIP4-3.4012.45.2020.2.IG oraz wyroku sądowym Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2012 r. (sygn. I FPS 5/11).

Reasumując w związku z przystąpieniem do umowy i w konsekwencji uczestnictwem w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi w charakterze Uczestnika, Wnioskodawca oraz Zainteresowani Niebędący Stroną Postępowania nie wykonują i nie będą wykonywać w przyszłości czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 i w art. 8 ww. ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, iż pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji.

Przy czym z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (z wyjątkiem przypadków ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 cyt. ustawy).

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. wyrok z dnia 8 marca 1988 r. w sprawie C-102/86 Apple and Pear Development Council przeciwko Commissioners of Customs and Excise), przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego.

Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę, należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.

Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Zatem za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT uważane mogą być takie sytuacje, w których:

-istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne,

-wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy,

-istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi,

-odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem,

-istnieje możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego.

Ponadto, zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 8 ust. 2 ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję odpłatnego świadczenia usług

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy:

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższych zapisów wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:

•w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa - użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia - w całości lub w części - podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów (warunki te muszą być spełnione łącznie),

•w przypadku świadczenia usług - świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem dla ustalenia, czy konkretna, nieodpłatna czynność podlega opodatkowaniu w związku z uznaniem jej za odpłatne świadczenie usług, istotny jest cel jej świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisuje się w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Należy wskazać, że zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy – opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy – czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Odnosząc się do kwestii objętych zakresem wniosku w pierwszej kolejności wskazać należy, że polskie przepisy podatkowe nie zawierają regulacji dotyczących umowy cash poolingu. Występująca w obrocie prawnym jako umowa nienazwana – umowa cash poolingu porównywana jest często z umową pożyczki. Chociaż umowa ta do pewnego stopnia przypomina w swym charakterze uregulowaną w polskim prawie umowę pożyczki, jednak nie wyczerpuje istotnych jej znamion. Nie dochodzi w tym przypadku do zawarcia umowy pożyczki, ponieważ brak jest zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony w umowie podmiot.

Umowa „cash poolingu” jest formą efektywnego zarządzania środkami finansowymi, stosowaną przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej, lub podmioty powiązane ekonomicznie w jakikolwiek inny sposób. Sprowadza się ona do koncentrowania środków pieniężnych z jednostkowych rachunków poszczególnych podmiotów na wspólnym rachunku grupy i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali. Pozwala to na kompensowanie przejściowych nadwyżek, wykazywanych przez jedne z podmiotów, z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych podmiotów. Dzięki temu dochodzi do minimalizowania kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy poprzez kredytowanie się przy wykorzystaniu środków własnych grupy. W ramach porozumienia cash poolingu uczestnicy wskazują podmiot organizujący cash pooling i zarządzający systemem. Zarządzający systemem w ramach umowy zapewnia dla wszystkich uczestników systemu środki finansowe na pokrycie sald ujemnych, a w przypadku wystąpienia sald dodatnich na rachunkach uczestników, to na jego rachunek trafiają środki finansowe.

Usługa cash poolingu jest zatem usługą zazwyczaj wykonywaną przez bank. Natomiast uczestnictwo w strukturze cash poolingu nie jest żadnym świadczeniem. Należy pamiętać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów/świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi bowiem być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem działa jako podatnik podatku VAT.

Z całokształtu okoliczności sprawy wynika, iż rola uczestnika będącego Posiadaczem Głównym (Zainteresowanym będącym stroną postępowania) sprowadza się/sprowadzać się będzie do reprezentacji pozostałych Uczestników (Zainteresowanych niebędących stroną postępowania) we wszystkich sprawach związanych z umową zawartą z bankiem oraz posiadania rachunku głównego oraz rachunku pomocniczego. Posiadacz Główny w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi nie świadczy i nie będzie świadczył w przyszłości na rzecz innych Uczestników (Innych posiadaczy rachunków) żadnych usług. W związku z tym ww. Posiadacz Główny nie otrzymuje i nie będzie otrzymywał w przyszłości żadnego wynagrodzenia. Natomiast wszyscy posiadacze rachunków płacą i będą płacić w przyszłości na rzecz banku (organizatora systemu zarządzania środkami pieniężnymi) opłaty związane z usługami świadczonymi przez bank na mocy umowy (opłaty miesięczne i opłaty jednorazowe - wdrożeniowe). Ponadto, Inni posiadacze rachunków w ramach uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi nie świadczą i nie będą świadczyć w przyszłości na rzecz Posiadacza Głównego oraz innych uczestników żadnych usług. W związku z tym nie otrzymują i nie będą otrzymywali w przyszłości żadnego wynagrodzenia.

Wszystkie czynności wykonywane w ramach przedstawionej sprawy składają się na usługę, którą świadczy bank, bowiem wszyscy posiadacze rachunków (Uczestnicy) udzielili bankowi nieodwołalnego przez czas obowiązywania umowy pełnomocnictwa z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw wyłącznie odpowiednim pracownikom banku, do dysponowania środkami pieniężnymi na swoim rachunku objętych postanowieniami umowy i w zakresie i celu z niej wynikającym. Ponadto, to bank na koniec każdego dnia roboczego ustala saldo na rachunkach wszystkich posiadaczy. Po wykonaniu wszystkich czynności na koniec dnia roboczego w przypadku posiadacza rachunku (innego niż posiadacz główny), który wykorzystał indywidualny limit płynności i nie spłacił go do końca dnia roboczego bank mając upoważnienie dokonuje obciążenia rachunku rozliczeniowego kwotą nie spłaconą bankowi.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie, na podstawie Umowy zawartej z bankiem, w roli usługodawcy występuje wyłącznie bank, który będzie wykonywał szereg czynności składających się łącznie na jedną usługę zarządzania środkami pieniężnymi, czyli Cash Poolingu. W praktyce więc, to bank jako usługodawca, a więc podmiot organizujący operacje konsolidacji środków pieniężnych podmiotów uczestniczących w strukturze cash-poolingu, dla tych usług jest podatnikiem VAT.

Tym samym, wskazać należy, że wszyscy Uczestnicy (Posiadacz Główny oraz Inni posiadacze rachunków) usługi zarządzania środkami pieniężnymi, na podstawie umowy zawartej z bankiem, nie świadczą/nie będą świadczyli usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Podejmowane czynności przez wszystkich Uczestników usługi zarządzania środkami pieniężnymi w ramach opisanej umowy nie stanowią/nie będą również stanowiły nieodpłatnego świadczenia usług zrównanego z odpłatnym świadczeniem usługi, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, gdyż treść wniosku nie wskazuje, by miały one służyć do celów innych niż ich działalność gospodarcza.

Zatem należy stwierdzić, że wszyscy Uczestnicy (Posiadacz Główny oraz Inni posiadacze rachunków), z tytułu uczestnictwa w usłudze zarządzania środkami pieniężnymi, w ramach umowy zawartej z bankiem, nie wykonują/nie będą wykonywali czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 i nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

oraz

-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Państwo ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Z1 (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00