Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2017-11-08

Jak opodatkować sprzedaż towaru ze składu celnego

Dzięki procedurze składowania celnego wykonywanego w składzie celnym możemy zawiesić płatności cła i podatków za towary z państw trzecich na czas, kiedy towary te są składowane. Jest to tzw. funkcja zawieszenia płatności. Korzystanie z tej procedury ma także konsekwencje dla rozliczeń VAT. Oznacza to, że zawieszona jest również płatność VAT od importu. Towary te mogą być też z powrotem wywiezione poza UE bez cła, a ich dostawa podlega opodatkowaniu stawką 0% po spełnieniu warunków uprawniających do zastosowania tej preferencyjnej stawki.

Procedura składowania celnego jest bardzo istotna dla podmiotów gospodarczych, które dokonują obrotu towarowego z podmiotami z krajów trzecich. Importer, który korzysta z tej procedury, ma bowiem możliwość odroczenia w czasie zapłaty należności celno-podatkowych.

Zgodnie z art. 240 ust. 2 rozporządzenia P Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (zwanego dalej: rozporządzeniem Rady nr 952/2013) składy celne umożliwiają składowanie celne towarów przez każdą osobę („publiczny skład celny”) albo przez posiadacza pozwolenia na składowanie celne („prywatny skład celny”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00