Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-12-28

Rozliczenie akcyzy od 1 marca 2017 r. - jakie zmiany po wprowadzeniu KAS

1 marca 2017 r. wejdzie w życie ustawa z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadza ona poważne zmiany w zakresie funkcjonowania państwowej administracji podatkowej i celnej. Zostaną zlikwidowane m.in. urzędy celne, izby celne i urzędy kontroli skarbowej, które dotychczas zajmowały się akcyzą. Ich zadania przejmą inne organy i pomiędzy nich zostanie rozdzielona część dotychczasowych kompetencji merytorycznych.

Zmiany wprowadzane "pakietem KAS" dotyczą nie tylko samej organizacji państwowych organów podatkowych w Polsce oraz organów celnych. Przepisy te wprowadzają również nowe, wspólne procedury kontrolne i modyfikują niektóre zasady postępowania podatkowego. Dokonują też wielu zmian merytorycznych w ustawach podatkowych, w tym polegających na przeniesieniu zadań w zakresie danego podatku do innego rodzaju organów podatkowych.

W podatku akcyzowym mamy do czynienia z przeniesieniem większości zadań do innych organów, co stanowi niejako powrót do okresu sprzed 1 września 2003 r. Wprowadzonych zostaje także, niejako "przy okazji", kilka zamian merytorycznych, nie tylko o charakterze "naprawczym". Generalnie, podatnicy będą załatwiać większość spraw akcyzowych w zupełnie innych miejscach niż dotychczas. Czasami będą musieli odwiedzać jednocześnie, lub bezpośrednio po sobie, kilka organów. Różne "niespodzianki" czekają również tych, którzy są w trakcie różnorodnych postępowań podatkowych w akcyzie lub są w trakcie sporu sądowo-administracyjnego w tym zakresie.

1. Które organy podatkowe odpowiedzialne są za wymiar i pobór akcyzy po wejściu KAS

Podstawową zmianą w obszarze podatku akcyzowego, która wymaga omówienia, jest zmiana organów odpowiedzialnych za wymiar i pobór podatku akcyzowego.

Obecnie organami podatkowymi w akcyzie krajowej, wewnątrzwspólnotowej i importowej są: naczelnik urzędu celnego jako organ pierwszej instancji oraz dyrektor izby celnej jako organ odwoławczy. Dodatkowo Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu jest organem wydającym Wiążące Informacje Akcyzowe (WIA), a organem odwoławczym w zakresie WIA jest Dyrektor Izby Celnej w Warszawie. Czynności urzędowego sprawdzenia oraz związane z nadzorem nad szeroko pojętą produkcją i obrotem wyrobami akcyzowymi i znakami akcyzy (tzw. szczególny nadzór podatkowy) również wykonują naczelnicy urzędów celnych. Ponadto dyrektorzy urzędów konroli skarbowej są uprawnieni do wydawania (w wyniku prowadzonych przez siebie kontroli) decyzji określających wysokość podatku akcyzowego, przy czym organami rozpatrującymi odwołania od tych decyzji są dyrektorzy izb celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00