Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-12-23

Jak rozliczyć transport związany z WNT

W październiku dokonałem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W listopadzie dostałem fakturę od tego samego kontrahenta z kosztami transportu. Jak ją zakwalifikować? W październiku nie wiedziałem, ile będą wynosić koszty transportu. Czy trzeba zwiększyć październikowe WNT (korekta VAT UE)? A może rozliczyć import usług w listopadzie?

PROBLEM

RADA

W omawianym przypadku koszty transportu należy wliczyć do podstawy opodatkowania WNT. Nie trzeba jednak składać korekty deklaracji ani informacji podsumowującej za październik. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jak wynika z art. 30a ustawy o VAT, do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się odpowiednio art. 29a ust. 1, 6, 7, 10 i 11 ustawy o VAT.

Oznacza to, że podstawą opodatkowania w WNT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą nabywca zapłacił dostawcy. Podstawa opodatkowania obejmuje również:

● podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty polskiego VAT,

● koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dlatego jeśli Pana dostawca pobiera koszty transportu, powinny one powiększyć podstawę opodatkowania WNT.

W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 lutego 2012 r. (sygn. ILPP4/443-728/11-4/BA) czytamy:

Zatem, jeżeli transport związany z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów zapewniany jest przez dostawcę, wówczas koszty transportu zwiększają podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i to bez względu na to, czy koszty transportu zostały wkalkulowane w cenę towarów, czy też wykazane zostały jako odrębna pozycja na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Koszty transportu zwiększają podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów także w sytuacji, gdy dostawca wystawił odrębną fakturę na rzecz podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dotyczącą świadczonej usługi transportu związanej z nabytymi towarami.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie dostawca towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia jest organizatorem ich transportu, a koszty z nim związane zwiększają kwotę należną z tytułu sprzedaży przez niego towarów.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, że koszty transportu związane z zakupem towarów z Unii Europejskiej pobierane przez dostawcę towarów (organizatora ich transportu), stosownie do art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy [obecnie art. 30a ustawy o VAT - przyp. red.], należy wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W takiej sytuacji nie należy rozliczać VAT od importu usługi transportu, gdyż podstawa opodatkowania w tym przypadku wynosi 0 zł. Jak wynika z art. 30c ustawy o VAT, podstawy opodatkowania z tytułu importu usług nie ustala się, w przypadku gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wartość usługi, na podstawie odrębnych przepisów, zwiększa wartość celną importowanego towaru.

Zwiększenia podstawy opodatkowania z tytułu WNT można dokonać na bieżąco. Nie ma potrzeby korygowania rozliczenia za październik. Można tego dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał Pan fakturę dokumentującą dodatkowe koszty. W miesiącu ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu WNT nie były znane dodatkowe koszty. Nie ma znaczenia, że dostawca nie wystawił faktury korygującej tylko dodatkową fakturę. Odpowiednie zastosowanie ma interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPP4/443-26/14-4/BA), w której czytamy:

Zdaniem tut. Organu, korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dokonywana na bieżąco) powinna być uwzględniana w oparciu o dokument potwierdzający przez dostawcę towarów istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanych transakcji. Dokumentem takim może być np. faktura czy nota korygująca, wystawiona przez dostawcę towarów.

Podatnik nabywa prawo do dokonania korekty danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z chwilą spełnienia warunków do jego zastosowania, określonych przez sprzedawcę w wystawionym przez niego dokumencie korygującym dane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, ponieważ to sprzedawca, poprzez wystawienie dokumentu korygującego, ostatecznie określa zmiany dotyczące cen sprzedanego wcześniej towaru.

Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie Spółka jest/będzie zobowiązana do rozliczenia korekty podstawy opodatkowania, podatku należnego i naliczonego z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu otrzymania faktury korygującej, na której dostawca towarów potwierdzi istnienie okoliczności powodujących konieczność korekty pierwotnie dokonanej transakcji. Obniżenie lub podwyższenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy jest ono skutkiem czynności mających miejsce po wystawieniu pierwotnej faktury, powinno nastąpić w dacie otrzymania faktury korygującej.

Podsumowując, Spółka jest/będzie zobowiązana dokonać korekty podstawy opodatkowania, podatku VAT należnego i naliczonego z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę korygującą potwierdzającą dokonanie przez dostawcę danej korekty.

Dlatego korekta podstawy opodatkowania oraz VAT należnego i naliczonego powinna odbyć się na bieżąco, w miesiącu otrzymania faktury dokumentującej transport.

Zasady korekty podstawy opodatkowania dotyczą również informacji podsumowującej. Należy ją rozliczyć na bieżąco za ten sam okres co w deklaracji. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2014 r. (sygn. ILPP4/443-336/14-2/BA) czytamy:

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że korektę wartości danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać w deklaracji VAT oraz w informacji podsumowującej VAT UE w okresie otrzymania przez Spółkę od kontrahenta dokumentu korygującego tę transakcję (faktury korygującej bądź innego dokumentu wystawionego przez kontrahenta).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 30a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT, autor licznych publikacji

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00