Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-31

Jaką stawkę VAT należy stosować do dostawy sprzętu ochrony przeciwpożarowej, gdy nabywcą jest gmina

Stawkę 7% można zastosować również do dostawy sprzętu przeciwpożarowego, gdy nabywcą jest gmina, pod warunkiem że sprzęt trafia do jednostki ochrony przeciwpożarowej i towary przeznaczone są na cele tej ochrony. Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 25 lutego 2009 r., sygn. akt VIII SA/Wa 534/08.

Minister Finansów dokonał wykładni językowej art. 41 ust. 10 ustawy o VAT uzupełnionej niepełną wykładnią systemową tego przepisu w związku z art. 15 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, bezpodstawnie pomijając treść art. 29 i art. 32 tej ustawy. Zdaniem Sądu, w realiach niniejszej sprawy prawidłowa wykładnia art. 41 ust. 10 ustawy o VAT w związku z art. 29 i art. 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej prowadzi do wniosku, że dostawa towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu według stawki 7%, jeżeli spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki:

- dostarczany towar musi trafić do jednostki ochrony przeciwpożarowej,

- dostarczany towar musi być przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej.

Zdaniem Sądu, nie sprzeciwia się przedstawionej wykładni art. 41 ust. 10 ustawy o VAT fakt, że jednostka samorządu terytorialnego nie jest jednostką ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 15 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Rzeczą organu podatkowego jest natomiast każdorazowe ustalenie, czy dostawa ma miejsce dla jednostki ochrony przeciwpożarowej i czy dostarczane towary przeznaczone są na cele ochrony przeciwpożarowej. W realiach niniejszej sprawy, postulat ścisłego trzymania się wykładni językowej art. 41 ust. 10 ustawy o VAT uniemożliwiłby częstokroć, a przynajmniej utrudnił wybranym podmiotom z przyczyn podatkowych, realizację dostaw na cele ochrony przeciwpożarowej.

(...) Ponownie rozpoznając sprawę Minister Finansów obowiązany będzie zatem przyjąć za prawidłowe stanowisko Spółki, że zgodnie z art. 41 ust. 10 ustawy o VAT, opodatkowaniu według stawki 7% podlega dostawa towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, jeżeli dostarczany przez Spółkę towar trafia do jednostki ochrony przeciwpożarowej i jest przeznaczony na cele ochrony przeciwpożarowej.

STANOWISKO INNYCH SĄDÓW

W innych wyrokach również znajdziemy poparcie tego stanowiska, że do sprzedaży gminie środków ochrony przeciwpożarowej możemy zastosować stawkę 7% (zob. wyrok WSA w Gliwicach z 9 maja 2007 r., sygn. akt III SA/GL 568/07, a także oddalający skargę kasacyjną od tego orzeczenia wyrok NSA z 28 października 2008 r., sygn. akt I FSK 1322/07).

STANOWISKO ORGANÓW PODATKOWYCH

Według organów podatkowych, jeżeli nabywcą specjalistycznego samochodu pożarniczego będzie gmina, zastosowanie znajdzie stawka podatku 22%, bez względu na cel zakupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00