Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-15

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym po zakończeniu działalności

W sytuacji gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnicy mają prawo, między innymi, do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Korzystanie z tego uprawnienia w przypadku zakończenia działalności gospodarczej budzi pewne wątpliwości.

Prawo nabyte do zwrotu VAT

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na brzmienie art. 88 ust. 4 ustawy o VAT. Przepis ten przewiduje, że obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Zauważyć należy, że podatnicy kończący prowadzenie działalności obowiązani są do zgłoszenia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 96 ust. 6 ustawy o VAT), czego skutkiem jest ich wyrejestrowanie jako podatników VAT.

Nie oznacza to jednak bezwzględnej utraty prawa do otrzymania zwrotu na skutek zaprzestania wykonywania działalności. Przyjmuje się bowiem, że prawo do zwrotu nabyte przez podatnika przed wyrejestrowaniem go z rejestru podatników przysługuje mu nadal (tj. po wykreśleniu z rejestru podatników). Stanowisko takie zajął, przykładowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 21 czerwca 2006 r. (sygn. akt I SA/Łd 401/06, publ. M.Podat. 2006/11/36). Co istotne, stanowisko takie prezentują również organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00