Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-20

rozmowa

To nie regulacje blokują rozwój AI w Unii Europejskiej

Flisak: Tezę o blokowaniu postępu przez regulacje odbieram jako wyrażenie przez koncerny zdumienia, że są państwa, które pozwalają sobie grać według własnych reguł

Ministerstwo Cyfryzacji zaczęło prace nad wdrożeniem aktu o sztucznej inteligencji. Co ta regulacja zmienia dla przeciętnego obywatela?

Damian Flisak, radca prawny, ekspert prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii

Damian Flisak, radca prawny, ekspert prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii

Chodzi o to, byśmy byli bezpieczniejsi w internecie w dobie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Rozporządzenie reguluje przede wszystkim tworzenie i funkcjonowanie systemów AI. Niektóre zastosowania sztucznej inteligencji będą zakazane, inne dopuszczone pod rygorystycznymi obostrzeniami. Akt zakazuje choćby wykorzystywania AI w sposób manipulacyjny albo prowadzący do wykorzystywania słabości użytkowników. Wyobraźmy sobie cukrzyka, który podczas surfowania po internecie ma spadek poziomu cukru we krwi. Na podstawie danych wcześniej udostępnionych poprzez jego urządzenia systemy AI mogłyby to wykrywać i natychmiast pokazywać na ekranie reklamę czekolady w cenie trzykrotnie wyższej niż zwykle. Dzięki regulacji czegoś takiego nie będzie można zrobić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00