history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2015-07-01 do 2019-06-21

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. [110] W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O” i „Kkow”.

[110] § 508 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 58 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 172). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2015 r.

Wersja obowiązująca od 2015-07-01 do 2019-06-21

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. [110] W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O” i „Kkow”.

[110] § 508 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 58 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. poz. 172). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2015 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2012-01-01 do 2015-06-30

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. 1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O”, „Kkow”.

2. [94] W wykazie „Doz” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, imię i nazwisko kuratora zawodowego (z) oraz oznaczenie kuratora społecznego (s), jeżeli powierzono mu wykonywanie dozoru, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. Ponadto w wykazie odnotowuje się podstawę prawną dozoru wraz ze wskazaniem, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego (wu), warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności (wzaw), warunkowym przedterminowym zwolnieniem (wz), warunkowym zwolnieniem na podstawie art. 95 § 2 k.k. albo art. 98 k.k. albo stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych (art. 97 § 1 k.k.). W przypadku gdy w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”. W rubryce „Uwagi” odnotowuje się ponadto upomnienie sądowego kuratora zawodowego, o którym mowa w art. 68 § 2a k.k., art. 75 § 2a k.k. oraz art. 160 § 4 k.k.w. Jeżeli dozór zakończono w wyniku podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności lub odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, w rubryce „Uwagi” należy odnotować podstawę prawną, a także wskazać przyczynę w razie fakultatywnego podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia. W przypadku przekazania sprawy przez sąd z innego zespołu kuratorskiej służby sądowej do dalszego sprawowania dozoru, w rubryce „Uwagi” należy odnotować: „przekazano z innego zespołu”.

3. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „Doz”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

4. [95] W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób, nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu nadzoru do wykonania, datę zakończenia nadzoru oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia nadzoru.

5. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których udzielono zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego; obok numeru porządkowego w wykazie „Doz” należy umieścić oznaczenie skrótowe „el”. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.

6. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki dozoru i zarejestrowaniu w wykazie „Doz” wymaganych danych, należy opatrzyć teczkę kolejnym numerem porządkowym wykazu (np. Doz 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

7. Teczki dozoru przechowuje się w zespole w porządku numerycznym; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis orzeczenia, powierzenie sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu, sprawozdania, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania dozoru, zarządzenia kierownika zespołu, polecenia kuratora zawodowego, kopie pism wysyłanych do osób, instytucji lub podmiotów, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty konieczne lub przydatne w prowadzeniu dozoru.

8. Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału sądu rejonowego, celem dołączenia do akt sprawy karnej albo do sekretariatu sądu penitencjarnego, celem dołączenia do akt sprawy „Wz” albo „Kow”, w przypadku zakończenia odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

9. W razie zmiany miejsca sprawowania dozoru zakreśla się w wykazie „Doz” numer porządkowy po otrzymaniu informacji z sekretariatu wydziału o potwierdzeniu objęcia dozoru przez sąd, któremu przekazano wykonywanie dozoru.

10. Numer porządkowy w wykazie „Doz” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „Doz”.

11. [96] W wykazie „O” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego (wu), warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności (wzaw), warunkowym przedterminowym zwolnieniem (wz) lub udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności. W rubryce „Uwagi” odnotowuje się ponadto upomnienie sądowego kuratora zawodowego, o którym mowa w art. 68 § 2a k.k., art. 75 § 2a k.k., art. 156 § 3 k.k.w. oraz art. 160 § 4 k.k.w. Jeżeli w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”.

12. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „O”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

13. Niezwłocznie po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej orzeczenia do wykonania wraz z zarządzeniami i po zarejestrowaniu w wykazie „O” wymaganych danych należy założyć teczkę, na której nadaje się kolejny numer porządkowy wykazu (np. 0 25/07), na podstawie zarządzenia kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej w przedmiocie zarejestrowania orzeczenia w urządzeniu ewidencyjnym.

14. Teczki przechowuje się w zespole kuratorskiej służby sądowej w sposób określony w ust. 7; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie kontroli wykonywania obowiązku, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby, na którą nałożono obowiązki.

15. [97] W wykazie „O” numer porządkowy zakreśla się z chwilą wykonania przez osobę obowiązku, a jeżeli czas trwania obowiązku dotyczy całego okresu próby albo osoba nie wykonała obowiązku, numer zakreśla się z chwilą upływu okresu próby, a także w razie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary, odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, zakończenia przerwy w karze pozbawienia wolności albo oddania osoby w tej sprawie pod dozór kuratora sądowego; po zakreśleniu numeru w wykazie teczkę należy przekazać do sekretariatu wydziału i dołączyć do akt sprawy karnej.

16. Numer porządkowy w wykazie „O” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „O”.

17. W wykazie „Kkow” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych lub ukaranych karą ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i sygnaturę akt sprawy, rodzaj wykonywanej kary ograniczenia wolności kara ograniczenia wolności (wo) lub praca społecznie użyteczna (psu), okoliczność czy karę ograniczenia wolności orzeczono za przestępstwo (p) lub za wykroczenie (w), wymiar kary (miesiąc lub godziny), imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu przydzielono sprawę, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej; w razie udzielenia przerwy albo jej zakończenia, w kontrolce odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór” wraz z numerem porządkowym wykazu „Doz”. Jeżeli kurator wystąpił z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer porządkowy kontrolki „Wn”.

18. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „Kkow”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

19. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki i zarejestrowaniu w wykazie „Kkow” wymaganych danych, należy nadać jej kolejny numer porządkowy wykazu (np. Kkow 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

20. W teczce „Kkow” przechowywanej według zasady ustalonej w ust. 7 w zespole kuratorskiej służby sądowej zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania kary lub pracy społecznie użytecznej, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby odbywającej karę ograniczenia wolności lub wykonującej pracę społecznie użyteczną.

21. [98] W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności, po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zamiany kary ograniczenia wolności na karę zastępczą należy zakreślić w wykazie „Kkow” numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.

22. Numer porządkowy w wykazie „Kkow” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „Kkow”.

23. W przypadku znacznej liczby spraw, dopuszcza się prowadzenie wykazów uwzględniających podział terytorialny jednostek administracyjnych, znajdujących się we właściwości miejscowej sądu rejonowego.

[94] § 508 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 63 lit. a) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2012 r. poz. 12). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

[95] § 508 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 63 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2012 r. poz. 12). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

[96] § 508 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 63 lit. c) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2012 r. poz. 12). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

[97] § 508 ust. 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 63 lit. d) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2012 r. poz. 12). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

[98] § 508 ust. 21 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 63 lit. e) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2011 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2012 r. poz. 12). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2012 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2010-01-01 do 2011-12-31

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. [32] 1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O”, „Kkow”.

2. W wykazie „Doz” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, imię i nazwisko kuratora zawodowego (z) oraz oznaczenie kuratora społecznego (s), jeżeli powierzono mu wykonywanie dozoru, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. Ponadto w wykazie odnotowuje się podstawę prawną dozoru wraz ze wskazaniem, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego (wu), karą ograniczenia wolności (kow), warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności (wzaw), warunkowym przedterminowym zwolnieniem (wz), warunkowym zwolnieniem na podstawie art. 95 § 2 k.k. albo art. 98 k.k., stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych (art. 97 § 1 k.k.) albo po odbyciu kary pozbawienia wolności i na wniosek skazanego z art. 167 k.k.w. W przypadku gdy w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”. Jeżeli dozór zakończono w wyniku podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności lub odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, w rubryce „Uwagi” należy odnotować podstawę prawną, a także wskazać przyczynę w razie fakultatywnego podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia. W przypadku przekazania sprawy przez sąd z innego zespołu kuratorskiej służby sądowej do dalszego sprawowania dozoru, w rubryce „Uwagi” należy odnotować: „przekazano z innego zespołu”.

3. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „Doz”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

4. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu nadzoru do wykonania, datę zakończenia nadzoru oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia nadzoru.

5. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których udzielono zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego; obok numeru porządkowego w wykazie „Doz” należy umieścić oznaczenie skrótowe „el”. Przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.

6. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki dozoru i zarejestrowaniu w wykazie „Doz” wymaganych danych, należy opatrzyć teczkę kolejnym numerem porządkowym wykazu (np. Doz 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

7. Teczki dozoru przechowuje się w zespole w porządku numerycznym; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis orzeczenia, powierzenie sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu, sprawozdania, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania dozoru, zarządzenia kierownika zespołu, polecenia kuratora zawodowego, kopie pism wysyłanych do osób, instytucji lub podmiotów, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty konieczne lub przydatne w prowadzeniu dozoru.

8. Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału sądu rejonowego, celem dołączenia do akt sprawy karnej albo do sekretariatu sądu penitencjarnego, celem dołączenia do akt sprawy „Wz” albo „Kow”, w przypadku zakończenia odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

9. W razie zmiany miejsca sprawowania dozoru zakreśla się w wykazie „Doz” numer porządkowy po otrzymaniu informacji z sekretariatu wydziału o potwierdzeniu objęcia dozoru przez sąd, któremu przekazano wykonywanie dozoru.

10. Numer porządkowy w wykazie „Doz” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „Doz”.

11. W wykazie „O” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego (wu), warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności (wzaw), warunkowym przedterminowym zwolnieniem (wz) lub udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Jeżeli w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”.

12. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „O”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

13. Niezwłocznie po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej orzeczenia do wykonania wraz z zarządzeniami i po zarejestrowaniu w wykazie „O” wymaganych danych należy założyć teczkę, na której nadaje się kolejny numer porządkowy wykazu (np. 0 25/07), na podstawie zarządzenia kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej w przedmiocie zarejestrowania orzeczenia w urządzeniu ewidencyjnym.

14. Teczki przechowuje się w zespole kuratorskiej służby sądowej w sposób określony w ust. 7; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie kontroli wykonywania obowiązku, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby, na którą nałożono obowiązki.

15. W wykazie „O” numer porządkowy zakreśla się z chwilą wykonania przez osobę obowiązku, a jeżeli czas trwania obowiązku dotyczy całego okresu próby albo osoba nie wykonała obowiązku, numer zakreśla się z chwilą upływu okresu próby, a także w razie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary albo zakończenia przerwy w karze pozbawienia wolności; po zakreśleniu numeru w wykazie, teczkę należy przekazać do sekretariatu wydziału i dołączyć do akt sprawy karnej.

16. Numer porządkowy w wykazie „O” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „O”.

17. W wykazie „Kkow” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych lub ukaranych karą ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i sygnaturę akt sprawy, rodzaj wykonywanej kary ograniczenia wolności kara ograniczenia wolności (wo) lub praca społecznie użyteczna (psu), okoliczność czy karę ograniczenia wolności orzeczono za przestępstwo (p) lub za wykroczenie (w), wymiar kary (miesiąc lub godziny), imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu przydzielono sprawę, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej; w razie udzielenia przerwy albo jej zakończenia, w kontrolce odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór” wraz z numerem porządkowym wykazu „Doz”. Jeżeli kurator wystąpił z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer porządkowy kontrolki „Wn”.

18. W przypadku podjęcia przez sąd zawieszonego postępowania wykonawczego sprawę wpisuje się ponownie do wykazu „Kkow”, zaznaczając w rubryce „Uwagi” informację: „ponownie wpisano” oraz odnotowując numer porządkowy kontrolki „Zawk”.

19. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki i zarejestrowaniu w wykazie „Kkow” wymaganych danych, należy nadać jej kolejny numer porządkowy wykazu (np. Kkow 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

20. W teczce „Kkow” przechowywanej według zasady ustalonej w ust. 7 w zespole kuratorskiej służby sądowej zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania kary lub pracy społecznie użytecznej, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby odbywającej karę ograniczenia wolności lub wykonującej pracę społecznie użyteczną.

21. W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności, po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zmiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę aresztu lub karę pozbawienia wolności, tj. po umieszczeniu skazanego lub ukaranego w zakładzie karnym albo po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny, należy zakreślić w wykazie „Kkow” numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.

22. Numer porządkowy w wykazie „Kkow” zakreśla się także z chwilą wydania przez sąd postanowienia o zawieszeniu postępowania wykonawczego; sprawę należy wówczas wpisać do kontrolki „Zawk”, a informację o numerze porządkowym tej kontrolki wpisać do rubryki „Uwagi” w wykazie „Kkow”.

23. W przypadku znacznej liczby spraw, dopuszcza się prowadzenie wykazów uwzględniających podział terytorialny jednostek administracyjnych, znajdujących się we właściwości miejscowej sądu rejonowego.

[32] § 508 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 24 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 grudnia 2009 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. Nr 13, poz. 137). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2010 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2009-01-01 do 2009-12-31

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. 1. [36] W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz", „O", „Kwok”.

2. W wykazie „Doz” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, imię i nazwisko kuratora zawodowego (z) oraz oznaczenie kuratora społecznego (s), jeżeli powierzono mu wykonywanie dozoru, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. Ponadto w wykazie odnotowuje się podstawę prawną dozoru wraz ze wskazaniem, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, karą ograniczenia wolności, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zwolnieniem na podstawie art. 95 § 2 k.k. albo art. 98 k.k., stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych (art. 97 § 1 k.k.) albo po odbyciu kary pozbawienia wolność i na wniosek skazanego z art. 167 k.k.w. W razie zawieszenia postępowania wykonawczego, a także podjęcia postępowania, w wykazie odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”. Jeżeli dozór zakończono w wyniku podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności lub odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, w rubryce „Uwagi” należy odnotować podstawę prawną, a także wskazać przyczynę w razie fakultatywnego podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

3. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu nadzoru do wykonania, datę zakończenia nadzoru oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia nadzoru.

4. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki dozoru i zarejestrowaniu w wykazie „Doz” wymaganych danych, należy opatrzyć teczkę kolejnym numerem porządkowym wykazu (np. Doz 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

5. Teczki dozoru przechowuje się w zespole w porządku numerycznym; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis orzeczenia, powierzenie sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu, sprawozdania, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania dozoru, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty konieczne lub przydatne w prowadzeniu dozoru.

6. Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej.

7. W razie zmiany miejsca sprawowania dozoru zakreśla się w wykazie „Doz” numer porządkowy po otrzymaniu informacji z sekretariatu wydziału o potwierdzeniu objęcia dozoru przez sąd, któremu przekazano wykonywanie dozoru.

8. W wykazie „O” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym przedterminowym zwolnieniem lub udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Jeżeli w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”.

9. Niezwłocznie po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej orzeczenia do wykonania wraz z zarządzeniami i po zarejestrowaniu w wykazie „O” wymaganych danych należy założyć teczkę, na której nadaje się kolejny numer porządkowy wykazu (np. O 25/07) na podstawie zarządzenia kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej w przedmiocie zarejestrowania orzeczenia w urządzeniu ewidencyjnym.

10. Teczki przechowuje się w zespole kuratorskiej służby sądowej w sposób określony w ust. 5; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie kontroli wykonywania obowiązku, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby, na którą nałożono obowiązki,

11. [37] W wykazie „O" numer porządkowy zakreśla się z chwilą wykonania przez osobę obowiązku, a jeżeli czas trwania obowiązku dotyczy całego okresu próby albo osoba nie wykonała obowiązku, numer zakreśla się z chwilą upływu okresu próby, a także w razie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary, odwołania warunkowego zwolnienia albo zakończenia przerwy w karze pozbawienia wolności; po zakreśleniu numeru w wykazie teczkę należy przekazać do sekretariatu wydziału i dołączyć do akt sprawy karnej.

12. [38] W wykazie „Kkow" rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych lub ukaranych karą ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i sygnaturę akt sprawy, rodzaj wykonywanej kary /kara ograniczenia wolności (wo) lub praca społecznie użyteczna (psu)/, okoliczność czy karę ograniczenia wolności orzeczono za przestępstwo (p) lub za wykroczenie (w), wymiar kary (miesiąc lub godziny), imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu przydzielono sprawę, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej; w razie zawieszenia postępowania wykonawczego, podjęcia postępowania, udzielenia przerwy albo jej zakończenia, w kontrolce odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi" zaznacza się „dozór" wraz z numerem porządkowym wykazu „Doz". Jeżeli kurator wystąpił z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi" należy odnotować stosowny numer porządkowy kontrolki „Wn".

13. [39] Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki i zarejestrowaniu w wykazie „Kkow" wymaganych danych, należy nadać jej kolejny numer porządkowy wykazu (np. Kkow 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

14. [40] W teczce „Kkow" przechowywanej według zasady ustalonej w ust. 5 w zespole kuratorskiej służby sądowej zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania kary lub pracy społecznie użytecznej, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby odbywającej karę ograniczenia wolności lub wykonującej pracę społecznie użyteczną.

15. [41] W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności albo po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zmiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny, karę aresztu lub karę pozbawienia wolności, tj. po umieszczeniu skazanego lub ukaranego w zakładzie karnym, należy zakreślić w wykazie „Kkow" numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.

16. W przypadku znacznej liczby spraw, dopuszcza się prowadzenie wykazów uwzględniających podział terytorialny jednostek administracyjnych, znajdujących się we właściwości miejscowej sądu rejonowego.

[36] § 508 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. a) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

[37] § 508 ust. 11 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

[38] § 508 ust. 12 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

[39] § 508 ust. 13 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

[40] § 508 ust. 14 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

[41] § 508 ust. 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 30 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2009 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2009 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2008-07-01 do 2008-12-31

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508.  1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O”, „Kow”.

2. W wykazie „Doz” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, imię i nazwisko kuratora zawodowego (z) oraz oznaczenie kuratora społecznego (s), jeżeli powierzono mu wykonywanie dozoru, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. Ponadto w wykazie odnotowuje się podstawę prawną dozoru wraz ze wskazaniem, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, karą ograniczenia wolności, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zwolnieniem na podstawie art. 95 § 2 k.k. albo art. 98 k.k., stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych (art. 97 § 1 k.k.) albo po odbyciu kary pozbawienia wolność i na wniosek skazanego z art. 167 k.k.w. W razie zawieszenia postępowania wykonawczego, a także podjęcia postępowania, w wykazie odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”. Jeżeli dozór zakończono w wyniku podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności lub odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, w rubryce „Uwagi” należy odnotować podstawę prawną, a także wskazać przyczynę w razie fakultatywnego podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

3. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu nadzoru do wykonania, datę zakończenia nadzoru oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia nadzoru.

4. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki dozoru i zarejestrowaniu w wykazie „Doz” wymaganych danych, należy opatrzyć teczkę kolejnym numerem porządkowym wykazu (np. Doz 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

5. Teczki dozoru przechowuje się w zespole w porządku numerycznym; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis orzeczenia, powierzenie sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu, sprawozdania, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania dozoru, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty konieczne lub przydatne w prowadzeniu dozoru.

6. Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej.

7. W razie zmiany miejsca sprawowania dozoru zakreśla się w wykazie „Doz” numer porządkowy po otrzymaniu informacji z sekretariatu wydziału o potwierdzeniu objęcia dozoru przez sąd, któremu przekazano wykonywanie dozoru.

8. [6] W wykazie „O” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym przedterminowym zwolnieniem lub udzieloną przerwą w wykonaniu kary pozbawienia wolności. Jeżeli w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”.

9. Niezwłocznie po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej orzeczenia do wykonania wraz z zarządzeniami i po zarejestrowaniu w wykazie „O” wymaganych danych należy założyć teczkę, na której nadaje się kolejny numer porządkowy wykazu (np. O 25/07) na podstawie zarządzenia kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej w przedmiocie zarejestrowania orzeczenia w urządzeniu ewidencyjnym.

10. Teczki przechowuje się w zespole kuratorskiej służby sądowej w sposób określony w ust. 5; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie kontroli wykonywania obowiązku, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby, na którą nałożono obowiązki,

11. W wykazie „O” numer porządkowy zakreśla się z chwilą wykonania przez osobę obowiązku, a jeżeli czas trwania obowiązku dotyczy całego okresu próby albo osoba nie wykonała obowiązku, numer zakreśla się z chwilą upływu okresu próby; a także w razie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary albo zakończenia przerwy w karze pozbawienia wolności; po zakreśleniu numeru w wykazie teczkę należy przekazać do sekretariatu wydziału i dołączyć do akt sprawy karnej.

12. W wykazie „Kow” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych lub ukaranych karą ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i sygnaturę akt sprawy, rodzaj wykonywanej kary ograniczenia wolności (kara ograniczenia wolności (wo) lub praca społecznie użyteczna (psu), okoliczność czy karę ograniczenia wolności orzeczono za przestępstwo (p) lub za wykroczenie (w), wymiar kary (miesiąc lub godziny), imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu przydzielono sprawę, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej; w razie zawieszenia postępowania wykonawczego, podjęcia postępowania, udzielenia przerwy albo jej zakończenia, w kontrolce odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór” wraz z numerem porządkowym wykazu „Doz”. Jeżeli kurator wystąpił z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer porządkowy kontrolki „Wn”.

13. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki i zarejestrowaniu w wykazie „Kow” wymaganych danych należy nadać jej kolejny numer porządkowy wykazu (np. Kow 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

14. W teczce „Kow” przechowywanej według zasady ustalonej w ust. 5 w zespole kuratorskiej służby sądowej zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania kary lub pracy społecznie użytecznej, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby odbywającej karę ograniczenia wolności lub wykonującej pracę społecznie użyteczną.

15. W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności albo po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zmiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub karę pozbawienia wolności należy zakreślić w wykazie „Kow” numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.

16. W przypadku znacznej liczby spraw, dopuszcza się prowadzenie wykazów uwzględniających podział terytorialny jednostek administracyjnych, znajdujących się we właściwości miejscowej sądu rejonowego.

[6] § 508 ust. 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. Nr 5, poz. 85). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2008 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2008-01-01 do 2008-06-30

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne w zespole kuratorskim w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia

Oddział 1

Wykazy

§ 508. [22] 1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się wykazy: „Doz”, „O”, „Kow”.

2. W wykazie „Doz” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, imię i nazwisko kuratora zawodowego (z) oraz oznaczenie kuratora społecznego (s), jeżeli powierzono mu wykonywanie dozoru, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. Ponadto w wykazie odnotowuje się podstawę prawną dozoru wraz ze wskazaniem, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, karą ograniczenia wolności, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zwolnieniem na podstawie art. 95 § 2 k.k. albo art. 98 k.k., stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych (art. 97 § 1 k.k.) albo po odbyciu kary pozbawienia wolność i na wniosek skazanego z art. 167 k.k.w. W razie zawieszenia postępowania wykonawczego, a także podjęcia postępowania, w wykazie odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”. Jeżeli dozór zakończono w wyniku podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności lub odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia, w rubryce „Uwagi” należy odnotować podstawę prawną, a także wskazać przyczynę w razie fakultatywnego podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności bądź odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

3. W wykazie „Doz” rejestruje się także nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu na podstawie art. 41a k.k., nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu nadzoru do wykonania, datę zakończenia nadzoru oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia nadzoru.

4. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki dozoru i zarejestrowaniu w wykazie „Doz” wymaganych danych, należy opatrzyć teczkę kolejnym numerem porządkowym wykazu (np. Doz 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

5. Teczki dozoru przechowuje się w zespole w porządku numerycznym; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis orzeczenia, powierzenie sprawowania dozoru kuratorowi sądowemu, sprawozdania, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania dozoru, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty konieczne lub przydatne w prowadzeniu dozoru.

6. Z chwilą zakończenia dozoru zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Doz”, a teczkę dozoru przekazuje się do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej.

7. W razie zmiany miejsca sprawowania dozoru zakreśla się w wykazie „Doz” numer porządkowy po otrzymaniu informacji z sekretariatu wydziału o potwierdzeniu objęcia dozoru przez sąd, któremu przekazano wykonywanie dozoru.

8. W wykazie „O” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczono obowiązek, w związku z okresem próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko kuratora zawodowego oraz datę przydzielenia mu sprawy do wykonania, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, adres pobytu skazanego, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku; w rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy obowiązek jest nałożony w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności lub udzieloną przerwą w karze pozbawienia wolności. Jeżeli w sprawie wystąpiono z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer „Wn”.

9. Niezwłocznie po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej orzeczenia do wykonania wraz z zarządzeniami i po zarejestrowaniu w wykazie „O” wymaganych danych należy założyć teczkę, na której nadaje się kolejny numer porządkowy wykazu (np. O 25/07) na podstawie zarządzenia kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej w przedmiocie zarejestrowania orzeczenia w urządzeniu ewidencyjnym.

10. Teczki przechowuje się w zespole kuratorskiej służby sądowej w sposób określony w ust. 5; w teczkach zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie kontroli wykonywania obowiązku, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby, na którą nałożono obowiązki,

11. W wykazie „O” numer porządkowy zakreśla się z chwilą wykonania przez osobę obowiązku, a jeżeli czas trwania obowiązku dotyczy całego okresu próby albo osoba nie wykonała obowiązku, numer zakreśla się z chwilą upływu okresu próby; a także w razie podjęcia warunkowo umorzonego postępowania, zarządzenia wykonania warunkowo zawieszonej kary albo zakończenia przerwy w karze pozbawienia wolności; po zakreśleniu numeru w wykazie teczkę należy przekazać do sekretariatu wydziału i dołączyć do akt sprawy karnej.

12. W wykazie „Kow” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych lub ukaranych karą ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i sygnaturę akt sprawy, rodzaj wykonywanej kary ograniczenia wolności (kara ograniczenia wolności (wo) lub praca społecznie użyteczna (psu), okoliczność czy karę ograniczenia wolności orzeczono za przestępstwo (p) lub za wykroczenie (w), wymiar kary (miesiąc lub godziny), imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu przydzielono sprawę, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej; w razie zawieszenia postępowania wykonawczego, podjęcia postępowania, udzielenia przerwy albo jej zakończenia, w kontrolce odnotowuje się ten fakt oraz jego przyczyny. W przypadku gdy karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór” wraz z numerem porządkowym wykazu „Doz”. Jeżeli kurator wystąpił z wnioskiem do sądu, w rubryce „Uwagi” należy odnotować stosowny numer porządkowy kontrolki „Wn”.

13. Po wpłynięciu do zespołu kuratorskiej służby sądowej teczki i zarejestrowaniu w wykazie „Kow” wymaganych danych należy nadać jej kolejny numer porządkowy wykazu (np. Kow 25/07), który nanosi się pod numerem porządkowym wykazu nadanym w sekretariacie wydziału.

14. W teczce „Kow” przechowywanej według zasady ustalonej w ust. 5 w zespole kuratorskiej służby sądowej zamieszcza się w szczególności: odpis wykonywanego orzeczenia wraz z zarządzeniami, wnioski do sądu, odpisy orzeczeń sądu wydanych w trakcie wykonywania kary lub pracy społecznie użytecznej, notatki, adnotacje oraz inne dokumenty i pisma dotyczące osoby odbywającej karę ograniczenia wolności lub wykonującej pracę społecznie użyteczną.

15. W razie zakończenia odbywania przez skazanego lub ukaranego kary ograniczenia wolności poprzez wykonanie orzeczonej pracy i wobec upływu czasu, na jaki była orzeczona, a także wobec upływu czasu, jeżeli kara nie polegała na wykonywaniu pracy lub uznaniu kary za wykonaną, po zwolnieniu od odbywania reszty kary ograniczenia wolności albo po wykonaniu postanowienia w przedmiocie zmiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny lub karę pozbawienia wolności należy zakreślić w wykazie „Kow” numer porządkowy, a teczkę przekazać do sekretariatu wydziału celem dołączenia do akt sprawy karnej lub sprawy o wykroczenie.

16. W przypadku znacznej liczby spraw, dopuszcza się prowadzenie wykazów uwzględniających podział terytorialny jednostek administracyjnych, znajdujących się we właściwości miejscowej sądu rejonowego.

[22] Rozdział 3 w dziale II w tytule III w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2007 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. z 2008 r. Nr 1, poz. 4). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2008 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2007-01-01 do 2007-12-31

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne prowadzone w zespole kuratorskim w sprawach karnych

Oddział 1

Kontrolki

§ 508. 1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się kontrolki „D”, „P”, „Wo”, „W”, „Pp” i „Ps” [st].

2. W kontrolce „D” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym umorzeniem postępowania karnego, stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych albo po odbyciu kary pozbawienia wolności.

3. [35] W kontrolce „P” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zachodzi konieczność kontroli próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i sposób faktycznego zakończenia próby. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy kontrola próby jest wykonywana w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym umorzeniem postępowania karnego lub udzieloną przerwą w karze.

4. W kontrolce „Wo” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych na karę ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności czy pracy społecznie użytecznej. Jeżeli karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór”.

5. W kontrolce „W” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zarządzony został wywiad środowiskowy, tryb zarządzenia wywiadu (art. 214 k.p.k., art. 14 k.k.w.), organ zarządzający przeprowadzenie wywiadu i numer sprawy, datę wpływu, nazwisko kuratora sądowego, któremu przydzielono wywiad do przeprowadzenia oraz datę przesłania wywiadu środowiskowego organowi zarządzającemu wywiad.

6. W kontrolce „Pp” rejestruje się nazwiska i imiona osób, co do których wpłynęły wnioski o udzielenie pomocy postpenitencjarnej lub którym udzielono pomocy postpenitencjarnej z urzędu, datę wpływu oraz datę i formę udzielonej pomocy.

7. W kontrolce „Ps” rejestruje się nazwiska i imiona skazanych, w stosunku do których wyznaczony został okres przygotowania do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, organ ustalający okres przygotowania, datę wpływu, imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu do załatwienia przydzielono sprawę, oraz datę i sposób załatwienia.

8. Dopuszcza się prowadzenie jednej wspólnej kontrolki „Ko” dla wszystkich środków probacyjnych, jeżeli przemawiają za tym względy organizacyjne (np. z powodu małej liczby orzekanych środków lub małej liczby kuratorów zawodowych zatrudnionych w zespole). W takim przypadku na marginesie obok numeru ewidencyjnego należy wpisać odpowiednio „D”, „P” lub „Wo”.

[35] § 508 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 lit. d) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. Nr 8, poz. 137). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2007 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2006-07-01 do 2006-12-31

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne prowadzone w zespole kuratorskim w sprawach karnych

Oddział 1

Kontrolki

§ 508. 1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się kontrolki „D”, „P”, „Wo”, „W”, „Pp” i „Ps” [st].

2. W kontrolce „D” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym umorzeniem postępowania karnego, stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych albo po odbyciu kary pozbawienia wolności.

3. [76] W kontrolce „P” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zachodzi konieczność kontroli próby bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i sposób faktycznego zakończenia okresu próby. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy kontrola próby jest wykonywana w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności, grzywny lub udzieloną przerwą w karze.

4. W kontrolce „Wo” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych na karę ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności czy pracy społecznie użytecznej. Jeżeli karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór”.

5. W kontrolce „W” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zarządzony został wywiad środowiskowy, tryb zarządzenia wywiadu (art. 214 k.p.k., art. 14 k.k.w.), organ zarządzający przeprowadzenie wywiadu i numer sprawy, datę wpływu, nazwisko kuratora sądowego, któremu przydzielono wywiad do przeprowadzenia oraz datę przesłania wywiadu środowiskowego organowi zarządzającemu wywiad.

6. W kontrolce „Pp” rejestruje się nazwiska i imiona osób, co do których wpłynęły wnioski o udzielenie pomocy postpenitencjarnej lub którym udzielono pomocy postpenitencjarnej z urzędu, datę wpływu oraz datę i formę udzielonej pomocy.

7. W kontrolce „Ps” rejestruje się nazwiska i imiona skazanych, w stosunku do których wyznaczony został okres przygotowania do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, organ ustalający okres przygotowania, datę wpływu, imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu do załatwienia przydzielono sprawę, oraz datę i sposób załatwienia.

8. Dopuszcza się prowadzenie jednej wspólnej kontrolki „Ko” dla wszystkich środków probacyjnych, jeżeli przemawiają za tym względy organizacyjne (np. z powodu małej liczby orzekanych środków lub małej liczby kuratorów zawodowych zatrudnionych w zespole). W takim przypadku na marginesie obok numeru ewidencyjnego należy wpisać odpowiednio „D”, „P” lub „Wo”.

[76] § 508 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 lit. c) zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 czerwca 2006 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej (Dz.U.M.S. Nr 5, poz. 112). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2006 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2004-01-01 do 2006-06-30

Rozdział 3

Urządzenia ewidencyjne prowadzone w zespole kuratorskim w sprawach karnych

Oddział 1

Kontrolki

§ 508.  1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych prowadzi się kontrolki „D”, „P”, „Wo”, „W”, „Pp” i „Ps” [st].

2. W kontrolce „D” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których orzeczony został dozór kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i sygnaturę akt sprawy, datę wpływu dozoru do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i przyczynę faktycznego zakończenia dozoru. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy dozór jest wykonywany w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, grzywny, ograniczenia wolności, warunkowym umorzeniem postępowania karnego, stosowaniem środków leczniczych lub rehabilitacyjnych albo po odbyciu kary pozbawienia wolności.

3. W kontrolce „P” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zachodzi konieczność kontroli próby z nałożonymi obowiązkami bez orzeczonego dozoru kuratora sądowego, nazwę sądu orzekającego i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę zakończenia okresu próby oraz datę i sposób faktycznego zakończenia okresu próby. W rubryce „Uwagi” zaznacza się, czy kontrola próby jest wykonywana w związku z warunkowym przedterminowym zwolnieniem, warunkowym zawieszeniem kary pozbawienia wolności, ograniczenia wolności, grzywny lub udzieloną przerwą w karze.

4. W kontrolce „Wo” rejestruje się nazwiska i imiona osób skazanych na karę ograniczenia wolności oraz w stosunku do których orzeczono wykonanie pracy społecznie użytecznej, nazwę sądu i numer sprawy, datę wpływu orzeczenia do wykonania oraz datę i sposób zakończenia kary ograniczenia wolności czy pracy społecznie użytecznej. Jeżeli karę ograniczenia wolności orzeczono z dozorem kuratora sądowego, w rubryce „Uwagi” zaznacza się „dozór”.

5. W kontrolce „W” rejestruje się nazwiska i imiona osób, wobec których zarządzony został wywiad środowiskowy, tryb zarządzenia wywiadu (art. 214 k.p.k., art. 14 k.k.w.), organ zarządzający przeprowadzenie wywiadu i numer sprawy, datę wpływu, nazwisko kuratora sądowego, któremu przydzielono wywiad do przeprowadzenia oraz datę przesłania wywiadu środowiskowego organowi zarządzającemu wywiad.

6. W kontrolce „Pp” rejestruje się nazwiska i imiona osób, co do których wpłynęły wnioski o udzielenie pomocy postpenitencjarnej lub którym udzielono pomocy postpenitencjarnej z urzędu, datę wpływu oraz datę i formę udzielonej pomocy.

7. W kontrolce „Ps” rejestruje się nazwiska i imiona skazanych, w stosunku do których wyznaczony został okres przygotowania do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, organ ustalający okres przygotowania, datę wpływu, imię i nazwisko kuratora zawodowego, któremu do załatwienia przydzielono sprawę, oraz datę i sposób załatwienia.

8. Dopuszcza się prowadzenie jednej wspólnej kontrolki „Ko” dla wszystkich środków probacyjnych, jeżeli przemawiają za tym względy organizacyjne (np. z powodu małej liczby orzekanych środków lub małej liczby kuratorów zawodowych zatrudnionych w zespole). W takim przypadku na marginesie obok numeru ewidencyjnego należy wpisać odpowiednio „D”, „P” lub „Wo”.