Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-07-11

Ustanawianie hipotek na nieruchomościach rolnych i zasady obrotu ziemią rolną po 30 kwietnia 2016 r.

30 kwietnia 2016 r. weszła w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Na mocy tej ustawy wprowadzono zmiany m.in. w zakresie zasad obrotu ziemią rolną oraz zasad ustanawiania hipotek na nieruchomościach rolnych. Dokonano nowelizacji m.in. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zmiany mają istotne znaczenie dla firm/podmiotów będących właścicielami/użytkownikami wieczystymi/dzierżawcami nieruchomości rolnych i/lub dla podmiotów chcących takie nieruchomości nabyć/zbyć.

Z punktu widzenia obrotu gospodarczego zmiany wpływają m.in. na możliwość uzyskania kredytu, gdy zabezpieczeniem ma być hipoteka na nieruchomości rolnej oraz na możliwość zbycia/nabycia takich nieruchomości (obrót ziemią).

1. Hipoteka na nieruchomości rolnej

1.1. Wartość rynkowa hipoteki

Jak wynika z dodanego do art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nowego ustępu 2a suma hipoteki na nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki. Do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej należy dołączyć operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

W związku z tym począwszy od 30 kwietnia 2016 r. w przypadku wniosków o wpis hipotek istotne znaczenie ma:

● suma hipoteki ustanawianej na nieruchomości rolnej, która nie może być wyższa niż wartość rynkowa tej nieruchomości,
● operat szacunkowy nieruchomości sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego, który należy obligatoryjnie dołączyć do wniosku o wpis hipoteki ustanawianej na nieruchomości rolnej.

W razie braku załączenia operatu szacunkowego nieruchomości rolnej, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, do wniosku o wpis hipoteki na nieruchomości rolnej sąd wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni. Oznacza to brak formalny wniosku. W przypadku niewykonania zarządzenia sądu przez wnioskodawcę wniosek taki zostanie zwrócony wraz z uiszczoną opłatą sądową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00