Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-05-12

Prokura a reprezentacja w spółkach

Dla bezpieczeństwa obrotu istotne znaczenie ma, aby w przypadku gdy w obrocie tym występuje spółka (jako podmiot), jej kontrahent mógł ustalić, czy osoby przedstawiające się jako umocowane do działania za tę spółkę, rzeczywiście są do tego uprawnione. Z tego względu na spółki został nałożony obowiązek ujawniania w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) osób uprawnionych do reprezentacji i umocowanych do działania w imieniu i na rzecz spółki, tj. członków zarządu oraz prokurentów. W praktyce wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku tzw. reprezentacji mieszanej, gdy przepisy ustawy lub umowa (statut) przewidują możliwość reprezentowania spółki przez członka zarządu działającego łącznie z prokurentem. Okoliczność zaś, że członek zarządu spółki może działać w jej imieniu tylko łącznie z innym członkiem zarządu albo prokurentem (reprezentacja dwuosobowa), nie oznacza jednocześnie, że osoba, której udzielono prokury samoistnej, jest pozbawiona możliwości skutecznego samodzielnego działania w imieniu spółki lub że osoby, którym udzielono prokury łącznej, nie mogą działać wspólnie w imieniu spółki (bez jednoczesnego współdziałania z nimi członka zarządu).

Powstanie i ustrój osoby prawnej regulują właściwe przepisy, a w przypadkach i w zakresie w tych przepisach przewidzianych organizację i sposób działania osoby prawnej reguluje także jej statut (umowa). Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie.

1. Ogólna zasada reprezentacji

Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), jeśli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Gdy umowa nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu działającego łącznie z prokurentem.

2. Prokura - istota i charakter prawny

Prokura jest pełnomocnictwem szczególnego rodzaju o ustawowo określonym zakresie umocowania. Prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorstw, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa (jest umocowany do dokonywania czynności sądowych i materialnoprawnych). Prokurent może przykładowo reprezentować przedsiębiorcę przed wszystkimi sądami, a także przed organami państwowymi i samorządowymi, zawierać umowy sprzedaży, darowizny, może podpisywać czeki/weksle, udzielać kredytów/pożyczek i je zaciągać, zawierać umowy najmu, umowy o pracę, może nawet przejmować i poręczać długi (tak m.in. SN w wyroku z 30 kwietnia 1997 r., sygn. akt II UKN 82/97, OSN 1998, nr 7, poz. 217; SA w Poznaniu w wyroku z 28 kwietnia 1992 r., sygn. akt I ACa 111/92, Wok 1992, nr 10, s. 31).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00