Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-10-19

Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe

Większość małych podmiotów gospodarczych prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli jednak ich obroty w danym roku przekroczą limit 1 200 000 euro w przeliczeniu na PLN, wtedy mają obowiązek przejść od następnego roku obrotowego na księgi rachunkowe.

Jednostki prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania (art. 24a ust. 1 updof).

Ewidencja ta może być prowadzona jako:

● podatkowa księga przychodów i rozchodów - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
● księgi rachunkowe - zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości,

a przy spełnieniu przez przedsiębiorcę warunków i po dokonaniu wyboru może być prowadzona bardziej uproszczona ewidencja (ewidencja przychodów ewidencjonowanych) - zgodnie z ustawą z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ewidencje powinny być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić:

● ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także
● uwzględnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Do przejścia na księgi rachunkowe zobowiązane są podmioty rozliczające się dotychczas za pośrednictwem podatkowej księgi przychodów i rozchodów, których przychody za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości, tj. 1 200 000 euro.

UWAGA!

Osoby fizyczne, spóki cywilne osób fizycznych, spóki jawne osób fizycznych oraz spóki partnerskie, jeeli przekrocz limit 1 200 000 euro, ale ich przychody netto ze sprzeday nie przekrocz 2 000 000 euro, mog stosowa uproszczon sprawozdawczo finansow przeznaczon dla mikropodmiotów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00