Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-16

Przeprowadzanie kontroli w firmie przez instytucje państwowe - zakres, kompetencje i terminy

Każda firma prowadząca działalność gospodarczą może zostać skontrolowana przez uprawnione do tego instytucje państwowe (m.in. urząd skarbowy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Najwyższą Izbę Kontroli, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwową Inspekcję Pracy, Państwową Inspekcję Handlową). Średnie statystyczne z US pokazują, że w 80 kontrolowanych przedsiębiorstwach na 100 kontrola ujawnia zobowiązania podatkowe. Aby uniknąć negatywnych skutków takich kontroli dla przedsiębiorców, warto znać dopuszczalny ich zakres, obowiązujące terminy, kompetencje instytucji kontrolujących i uprawnienia podmiotów kontrolowanych.

Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców jest przeprowadzana na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zasady i tryb kontroli mogą też wynikać z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo z ratyfikowanych umów międzynarodowych. Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wskazują wprawdzie na określony schemat procedur kontrolnych, jednak nie regulują kwestii merytorycznych dotyczących celów, zakresu i metod poszczególnych kontroli, które są zawarte w szczegółowych przepisach odnoszących się do danego typu kontroli (np. w przepisach ustawy - Ordynacja podatkowa, ustawy o Inspekcji Handlowej, ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, ustawy o ochronie danych osobowych czy ustawy o Państwowej Straży Pożarnej).

Dopuszczalny czas kontroli

Czas trwania kontroli w danym roku kalendarzowym jest ograniczony. Czas wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

● w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców - 12 dni roboczych,

● w odniesieniu do małych przedsiębiorców - 18 dni roboczych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00