Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-16

Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środka trwałego do spółki kapitałowej

Wnosząc wkład do spółki kapitałowej, należy zwrócić uwagę na wymogi Kodeksu spółek handlowych w tym zakresie oraz na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nieprawidłowa wycena przedmiotu aportu może bowiem skutkować odrzuceniem wniosku o wpis do rejestru lub koniecznością późniejszego uzupełnienia kapitału zakładowego.

Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału jest w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.

Zasady wnoszenia wkładu niepieniężnego są nieco inne w przypadku spółek z o.o. i spółek akcyjnych.

Wniesienie wkładu do spółek z o.o.

Fakt wniesienia przez wspólników do spółki wkładów niepieniężnych powinien być wskazany w zgłoszeniu spółki do KRS. Po wniesieniu wkładu do spółki pozostaje on już do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego dokonywane po wpisie do rejestru spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, może również być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.

Kwestia wkładów wnoszonych do spółki z o.o., której umowę zawarto przez Internet z wykorzystaniem wzorca umowy, przy zastosowaniu procedury S24 (w ramach systemu eMS dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości https://ems.ms.gov.pl), jest uregulowana w sposób szczególny. W takim przypadku możliwe jest wniesienie na pokrycie kapitału zakładowego wyłącznie wkładu pieniężnego.

Do powstania spółki wymaga się m.in. wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej - także wniesienia nadwyżki. Jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00