Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-03-16

Śmierć wspólnika w spółce cywilnej w aspekcie prawnopodatkowym

Spółka cywilna jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiada bowiem osobowości prawnej, natomiast przedsiębiorcami są jej wspólnicy (zarejestrowani jako osoby prowadzące działalność gospodarczą), niejednokrotnie spokrewnieni. Z tego względu takie zdarzenie, jak śmierć wspólnika, budzi wiele wątpliwości prawnopodatkowych, w tym także związanych z dalszym bytem prawnym samej spółki.

Umowa spółki cywilnej obejmuje zobowiązanie zaciągane przez każdego ze wspólników względem wszystkich pozostałych wspólników do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Powinna być zawarta w formie pisemnej. Ze względu na rodzaj umówionego wkładu (np. własność nieruchomości) konieczne może się okazać zachowanie innej formy szczególnej (np. formy aktu notarialnego). Umowa spółki jest bowiem umową zobowiązującą do świadczenia wkładu (np. do przeniesienia własności nieruchomości).

1. Brak podmiotowości prawnej

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, ani też nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Za przedsiębiorców uznaje się natomiast wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

2. Wkłady wnoszone do spółki

Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Wspólnik w czasie trwania spółki nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku, nie może także domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.

Odpowiednio w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.

3. Prowadzenie spraw spółki

Każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Oznacza to, że każdy wspólnik może, bez uprzedniej uchwały wspólników, prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników. Jednak każdy ze wspólników może bez uprzedniej uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowetowane straty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00