Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-11-28

Jak zapłacić akcyzę od samochodu bez odwiedzania urzędu celnego

Postępująca informatyzacja wszystkich dziedzin życia dotyka również podatek akcyzowy. Pozwala między innymi dokonać bez wychodzenia z domu prawie wszystkich operacji związanych z szeroko pojętą akcyzą samochodów. Nadal jednak można napotkać w tym obszarze kilka problemów, takich samych jak przy składaniu deklaracji papierowych. Tak więc błędnie wypełniony przelew z kwotą należną do zapłaty akcyzy, czy też brak poszczególnych dokumentów mogą utrudnić i wydłużyć czas trwania całego procesu.

Obecnie deklaracje podatkowe w podatku akcyzowym, a więc również deklaracje dotyczące akcyzy samochodowej, można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Do składania elektronicznych deklaracji akcyzowych służy wyłącznie Platforma Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC). Nie ma jeszcze możliwości składania tych deklaracji przez Portal podatkowy czy system e-Deklaracje. Może się to zmienić w przyszłym roku, gdy dojdzie do połączenia Administracji Podatkowej i Służby Celnej w jednolitą Krajową Administrację Skarbową.

Formalnie istnieje możliwość przesłania elektronicznej deklaracji akcyzowej za pośrednictwem systemu ePUAP. System ten nie zawiera jednak edytowalnych formularzy tych deklaracji, więc można je przesyłać tylko w formie załączników (np. skanów). Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest to, że taka deklaracja nie jest ani automatycznie weryfikowana przez ePUAP, ani też obsługiwana przez system finansowy Służby Celnej Zefir2. W rezultacie musi ona zostać ręcznie wpisana do systemu finansowego przez pracownika właściwego urzędu celnego.

Poza niewątpliwym wydłużeniem czasu trwania obsługi takiej deklaracji w urzędzie celnym, możemy być wzywani do jej poprawienia, gdybyśmy popełnili jakiś błąd. Ponadto, dopóki celnik nie wpisze poprawnej deklaracji do swojego systemu finansowego, nie może dojść do połączenia w nim tej deklaracji z dokonaną przez nas wpłatą podatku. Zatem dłużej musimy czekać na uzyskanie potwierdzenia zapłaty akcyzy, bez którego nie możemy dokonać rejestracji danego pojazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00