Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-11-19

Na jakich zasadach pracodawcy mogą tworzyć zfśs w 2016 r.

Pracodawca, który na 1 stycznia 2016 r. zatrudnia więcej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, musi w tym roku prowadzić działalność socjalną w formie zfśs. Nie może zaprzestać tego nawet wtedy, gdy w trakcie roku stan osobowy ulegnie zmniejszeniu. Jeżeli jednak zatrudniający uzyska zgodę reprezentacji pracowników - związków zawodowych lub przedstawiciela pracowników, taki fundusz nie będzie tworzony. W tej sytuacji pracownicy będą mogli nadal występować do pracodawcy o wsparcie socjalne, przy czym ewentualne środki na ten cel będą przekazywane z innych źródeł.

ZMIANY 2016

Właściwie udzielone ulgowe świadczenia z funduszu socjalnego, np. zapomogi, dofinansowania wypoczynku, tj. z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, podlegają mniejszym obciążeniom podatkowo-składkowym, co również należy uznać za korzyść dla pracodawcy. Dotyczy to także świadczeń innych niż ulgowe, takich jak imprezy sportowe, kulturalne, wycieczki, organizowanie innych form rekreacji masowej. Wydatkowanie przez pracodawcę środków na wskazane formy działalności socjalnej może następować według swobodnych kryteriów (wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 17 marca 2015 r., III AUa 766/14).

Obowiązek tworzenia zfśs

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Nie jest to jednak obowiązek bezwzględny, ponieważ pracodawcy mogą zrezygnować z tworzenia funduszu. Możliwości tej nie mają jedynie pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, którzy tworzą fundusz obowiązkowo, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 2 ustawy o zfśs).

Rezygnacja z tworzenia funduszu następuje na podstawie zapisów w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania, po obligatoryjnym uzgodnieniu tej kwestii z organizacją związkową, a w przypadku jej braku - z przedstawicielami pracowników. Decyzja podjęta przez pracodawcę bez takich uzgodnień (bez uzyskania zgody reprezentacji pracowników) jest nieważna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00