Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-04-12

Wypełnianie świadectwa pracy – jak sporządzić je prawidłowo

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę.  W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika. 

Wzór świadectwa pracy został zawarty w załączniku do rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Jest on standardowo używany, ale pracodawca może stosować dokument opracowany przez siebie. Wzór z rozporządzenia nie jest bowiem wiążący i ma jedynie charakter pomocniczy.

W świadectwie pracy pracodawca powinien odnieść się do każdej z wymaganych informacji, niezależnie od tego, czy określone sytuacje miały, czy nie miały miejsca w trakcie zatrudnienia (w trakcie okresu objętego świadectwem). Zostawianie pustych rubryk to częsty błąd przy wypełnianiu świadectwa, gdyż powoduje niejasności. W przypadku gdy osoba, której wystawiamy świadectwo, np. nie korzystała z urlopu wychowawczego czy nie odbywała służby wojskowej, możemy w odpowiedniej rubryce zapisać „nie korzystał” albo „nie dotyczy”. Można też postawić poziomą kreskę.

Dane pracodawcy

Odnosząc się do pracodawcy, podajemy w nagłówku świadectwa pracy jego nazwę, siedzibę lub miejsce zamieszkania oraz numer REGON - PKD. Dane muszą być aktualne w chwili zakończenia stosunku pracy pracownika. Mogą być podane przez postawienie pieczęci je zawierającej.

W ust. 1 świadectwa wymieniamy ponadto pełną nazwę pracodawcy odnosząc się do okresu zatrudnienia pracownika, np. „była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Handlowo-Produkcyjnym X, we Wrocławiu, ul. ….”.

Miejscowość i data

Zapisy dotyczące miejscowości i daty wystawienia świadectwa pracy powinny wskazywać na faktyczne miejsce i datę sporządzenia tego dokumentu.

W razie konieczności sprostowania lub uzupełnienia świadectwa pracy i wystawienia kolejnego świadectwa

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00