Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [18 z 740]

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.44.2024.2.JMS

1. Czy działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, realizowana w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym zarówno do 30 września 2018 roku jak, i od 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT? 2. Czy Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT? (część pytania oznaczona nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 stycznia 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2024 r. (data wpływu do Organu 5 kwietnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) to podmiot, którego głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest (…).

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „Ustawa CIT”). Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.

Spółka prowadzi eksploatację (…) na podstawie koncesji wydanej przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Wnioskodawca, działając w branży (…), (…),(…) i sprzedaje (…). Do głównych odbiorców Spółki należą: (…) i klienci indywidualni. Rynkiem głównej działalności Wnioskodawcy jest rynek rodzimy – Polska.

Głównym produktem sprzedawanym przez Spółkę jest (…), dostępny w formie:

(…).

Spółka posiada obecnie około (…). Na tle konkurencji na rynku Wnioskodawcę wyróżnia w szczególności ogromna efektywność pracy i chęć rozwoju. Przejawiają się one w szczególności w zakresie otwartości na nowe możliwości w zakresie zmiany profilu działalności z (…) na (…).

Wnioskodawca wstępnie na własną rękę przebadał surowiec, jakim dysponuje, pod względem zawartości (…).

Uzyskane dane wykazały, że jest to najzasobniejsze w te (…) występujące w (…). Był to przeważający krok, który zadecydował o zmianie profilu działalności przedsiębiorstwa z (…) na producenta (…) - działalność proekologiczna, skutkująca wykorzystaniem posiadanego (…) nie na cele związane ze (…), lecz odzyskiwaniem prawidłowej, korzystnej dla roślin struktury składników gleby, przy założeniu w pełni ekologicznego rozwiązania, jakim są (…).

Po pozytywnym rozpatrzeniu złożonego przez Wnioskodawcę wniosku o dofinansowanie nowo planowanego projektu (dalej: „Wniosek”), w ramach wsparcia prac prowadzonych przez przedsiębiorstwa z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020, Wnioskodawca zawarł z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę dotyczącą dofinansowania realizacji nowego projektu pt. „(…)” (dalej: „Projekt (…)”).

Poniżej przedstawiono opis Projektu (…).

Spółka nie realizuje projektów na indywidualne zamówienia klientów, lecz sama, na podstawie doświadczenia oraz obserwacji zapotrzebowania na rynku - inicjuje wprowadzenie do swojej oferty nowego produktu.

Celem Wnioskodawcy w zakresie realizowanego Projektu (…) było rozpoczęcie pozyskiwania (…) lub (…) (w zależności od uzyskanych parametrów) z (…) na skalę przemysłową i uzyskanie innowacyjnego produktu w postaci (…) o ustalonych wartościach parametryzujących produkt, zapewniając jego wysoką jakość.

Cel ten został osiągnięty przez wypracowanie bezpośrednich rezultatów realizacji Projektu (…), w postaci:

- Wykorzystania innowacyjnej technologii produkcji (…) z (…) na skalę przemysłową, dzięki której Projekt (…) zakończy się przeprowadzeniem demonstracji prototypu (dalej: „Innowacja procesowa”);

- Wytworzenia wysokiej jakości stymulator wzrostu na bazie (…) (dalej: „Kluczowa innowacja produktowa”).

Rezultaty te są bezpośrednią odpowiedzią na zidentyfikowane przez Spółkę zapotrzebowanie rynkowe.

Dodatkowo dla realizacji Projektu (…) istotne znaczenie miały prace podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach działalności, które noszą znamiona pracy twórczej i innowacyjnej, tj.:

- Opracowanie metod oceny jakości surowca, przygotowania surowców do ekstrakcji, założeń do linii;

- Optymalizacja warunków (…) oraz wyodrębnienia produktu finalnego (…) oraz opracowanie koncepcji prototypu aparatu wyparnego;

- Badanie właściwości produktów, pozostałości oraz produktów ubocznych, w tym weryfikacja przyjętych poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych;

- Zestawienie kompletnej prototypowej linii technologicznej i jej przetestowania w warunkach operacyjnych oraz wykonania próbnych partii produktu oraz ich ocena jakościowa;

- dalej zbiorczo: „Prace B+R”.

W wyniku Kluczowej innowacji produktowej Wnioskodawca wyprodukuje stymulator wzrostu (dalej: „Produkt innowacyjny”), do którego cech poza wysoką zawartością (…), (min. 90%), będzie można zaliczyć:

(…).

Wnioskodawca wdrożył do własnej działalności gospodarczej uzyskane rezultaty Prac B+R, w postaci wprowadzenia na rynek wysokiej jakości (…) o skonkretyzowanych parametrach.

W Projekcie realizowane były poszczególne Prace B+R, które Spółka prowadziła w następujących po sobie czterech etapach:

- Etap I:

Opracowanie metod selekcji oraz oceny jakości surowca, przygotowania surowców do (…), opracowanie założeń wstępnych do budowy linii produkcyjnej, Opracowanie koncepcji prototypowej linii do produkcji (…);

- Etap II:

Optymalizacja warunków (…) oraz wyodrębnienia produktu finalnego (…). Opracowanie koncepcji prototypowego aparatu wyparnego;

 - Etap III:

Badania właściwości produktów, pozostałości oraz produktów ubocznych wraz ze wskazaniem możliwości ich oczyszczania oraz efektywnego wykorzystania. Weryfikacja przyjętych poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych;

- Etap IV:

Zaprojektowanie i zestawienie kompletnej prototypowej linii technologicznej i jej przetestowanie w warunkach operacyjnych. Ocena technologii, wykonanie próbnych partii produktu oraz ich ocena jakościowa.

W trakcie realizacji Etapu I, II i III, Spółka przeprowadziła Prace B+R z zakresu badań przemysłowych, natomiast w toku Etapu IV Spółka realizowała prace o charakterze rozwojowym.

Ad. Etap I

W ramach Etapu I realizowanego Projektu (…) Spółka przeprowadziła następujące Prace B+R:

- Określanie koncepcji technologii i jej przyszłego zastosowania poprzez optymalizację instalacji, dzięki symulacji jej pracy oraz opracowaniu modelu matematycznego. Na tej podstawie określone zostały wyjściowe parametry techniczne poszczególnych urządzeń. Dla wyznaczenia parametrów modelu niemożliwych do uzyskania z literatury przewidziano dodatkowe badania laboratoryjne, np. (…). Następnie zbadano i porównano efektywność dwóch wariantów procesu wytwarzania (…), tj. procesu suchego i mokrego.

- Określenie potencjalnego zastosowania technologii przy obecnie dostępnych maszynach poprzez przeprowadzenie badań przy jednoczesnym przeglądzie rozwiązań z zakresu maszyn i urządzeń możliwych do wykorzystania w produkcji (…).

- Opracowanie metod oceny właściwości fizykochemicznych oraz przygotowania surowców do (…), w tym oznaczanie składu frakcyjnego materii (…), badania ich składu chemicznego, badania ich właściwości fizykochemicznych ze szczególnym uwzględnieniem właściwości fizycznych (twardość, zdolność do spęczania itp.).

- Optymalizacja procesów przygotowania surowca do ekstrakcji, w tym określenie optymalnej wilgotności surowca, warunków mielenia oraz stopnia rozdrobnienia, badania operacji mielenia (…) na (…) laboratoryjnych odpowiadających przemysłowej realizacji tej operacji podczas mielenia na sucho i mokro.

- Badania operacji mielenia (…) w warunkach przemysłowych dla wybranego procesu i wytypowanej w testach aparaturze.

- Opracowanie procedur selekcji surowca poprzez opracowanie i przetestowanie metod oceny przydatności surowca (…) do przerobu metodą „mokrą” ze szczególnym uwzględnieniem właściwości fizycznych (…).

- Badania nad optymalizacją procesów przygotowania surowca do ekstrakcji, w tym określenia optymalnej wilgotności surowca, warunków mielenia oraz stopnia rozdrobnienia.

- Dokonanie oceny właściwości fizykochemicznych dwóch części próbek (…) pod kątem zawartości (…) oraz opracowanie metod umożliwiających ocenę jakości surowca pod kątem zawartości (…).

Procesy (…) są kluczowym elementem całej technologii. Procesy te polegają na transporcie masy z fazy stałej do fazy ciekłej. Jest to rodzaj ekstrakcji prostej, w której rozpuszczalne formy (…) są wypłukiwane z fazy stałej – (…) - za pomocą wody lub wodnych roztworów zasad. W procesach (…) kluczowym parametrem jest stopień rozdrobnienia fazy stałej. Projekt dotyczył (…) „miękkich”, stąd przeprowadzono rozdrabnianie na mokro, w zawiesinie wodnej, np. za pomocą (…). Zrealizowano również badania w skali laboratoryjnej oraz ich weryfikację w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Ad. Etap II

W ramach Etapu II realizowanego Projektu (…) Spółka przeprowadziła następujące Prace B+R:

- Wykonanie projektu automatu (…) poprzez opracowanie głównych wytycznych konstrukcyjnych dla projektowanego urządzenia, opracowanie projektu urządzenia do (…) oraz opracowanie modeli obliczeniowych podstawowych struktur nośnych.

- Postulowanie praktycznego zastosowania rozwiązania, które jest oparte na przewidywaniach poprzez wykonanie wielowymiarowej analizy wytrzymałościowej z wykorzystaniem (…). Opracowanie systemu sterowania oraz opracowanie dokumentacji konstrukcyjnej na potrzeby budowy modelu urządzenia.

- Opracowanie i optymalizacja w warunkach laboratoryjnych metod otrzymywania i wyodrębniania (…) i (…).

- Badania procesów wyodrębniania nierozpuszczalnych pozostałości oraz określenie optymalnych warunków rozdziału ciecz/ciało stałe.

- Opracowanie metod wyodrębniania (…) i (…) z roztworów, w tym metod (…), (…),(…) itp.

- Badania nad optymalizacją procesu wyodrębniania (…) z (…), w tym określenie rodzaju oraz optymalnych (…).

- Opracowanie i przetestowanie w warunkach laboratoryjnych metod (…).

- Określenie optymalnych parametrów zapewniających uzyskanie maksymalnej wydajności (…) w jak najkrótszym czasie, określenie optymalnego stosunku cieczy (…) do stałego surowca, określenie składu cieczy (…), temperatury oraz czasu procesu.

- Opracowanie efektywnych metod rozdziału uzyskanego roztworu ekstraktu od nierozpuszczonej substancji stałej.

- Opracowanie modelu matematycznego i symulacji pracy całej linii technologicznej. Określenie wyjściowych parametrów technicznych poszczególnych urządzeń na etapie II na podstawie otrzymanych wyników badań.

Proces technologiczny otrzymywania (…) polega na (…) z (…) mieszaniny (…) i (…) za pomocą roztworów zasad, oddzieleniu roztworu od nierozpuszczonych pozostałości, a następnie (…) w celu wytrącenia nierozpuszczalnego w tych warunkach (…). W roztworze pozostają dobrze rozpuszczalne (…). Po rozdzieleniu i wysuszeniu lub zatężeniu obu frakcji, otrzymano praktycznie gotowy produkt. Konieczne do przeprowadzenia były także badania tego procesu, w szczególności nad optymalizacją warunków ekstrakcji w celu uzyskania jak najwyższej szybkości i wydajności ekstrakcji. Jednym z kluczowych zagadnień było opracowanie efektywnych metod rozdziału uzyskanego roztworu ekstraktu od nierozpuszczonej substancji stałej. W trakcie badań ustalono, która z tych metod okazała się najbardziej efektywna.

W ramach badań związanych z wyodrębnianiem (…) z ekstraktów, rozwiązano problemy z odpowiednim doborem stężenia i rodzaju (…) , sposobów i metod regeneracji (…). Zbadano również możliwości przyspieszenia procesu. Alternatywnym rozwiązaniem wymagającym rozpracowania w ramach badań przemysłowych było uzyskiwanie z roztworów poekstrakcyjnych produktów w postaci dobrze rozpuszczalnych (…), np. potasowych, po ich zatężeniu lub krystalizacji.

Ad. Etap III

W ramach Etapu III realizowanego Projektu (…) Spółka przeprowadziła następujące Prace B+R:

- Rozpoczęcie procesu poszukiwania potencjalnego zastosowania technologii poprzez opracowanie wykorzystania pozostałości stałych po procesie ekstrakcji i ich przetestowanie w skali laboratoryjnej - koncepcje wychodzące poza patent.

- Weryfikacja przyjętych rozwiązań technologicznych w celu potwierdzenia analitycznie i eksperymentalnie krytycznych koncepcji technologii.

- Opracowanie i przetestowanie w warunkach laboratoryjnych zagospodarowania stałych pozostałości - działanie zgodnie ze ścieżką patentową.

- Dokonanie oceny jakości trzech części próbek (…) pozyskanych z (…) pod kątem właściwości fizykochemicznych i chemicznych.

- Ustalenie wielokrotności zawracania roztworu. Ustalenie stanu równowagi oraz jego utrzymanie. Ustalenie takich parametrów, aby maksymalnie zmniejszyć zużycie wody w przeliczeniu na tonę surowa lub produktu. Określenie właściwości fizykochemicznych pozostałości po (…).

- Weryfikacja komponentów technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego poprzez pracowanie modelu matematycznego i symulacji pracy całej linii technologicznej.

- Określenie wyjściowych parametrów technicznych poszczególnych urządzeń na etapie III na podstawie wyników badań.

Ad. Etap IV

W ramach Etapu IV realizowanego Projektu (…) Spółka przeprowadziła następujące Prace B+R:

- Dokonanie demonstracji prototypu technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych poprzez analizę poprawności przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

- Ocena sposobu funkcjonowania linii w warunkach rzeczywistych, w tym ocena bezpieczeństwa prototypowej linii technologicznej do produkcji (…).

- Weryfikacja możliwości wytworzenia produktów w założonej skali w procesie ciągłym. Wykonanie kompletnej dokumentacji i przeprowadzenie demonstracji.

- Nadzór nad uruchomieniem prototypowej linii technologicznej. Przeanalizowanie funkcjonalności, wytrzymałości konstrukcji, wydajności, kompatybilności, energochłonności.

- Ocena ergonomii i oddziaływania na otoczenie. Potwierdzenie, że docelowy poziom technologii został osiągnięty i technologia może być zastosowana w przewidywanych dla niej warunkach.

- Zlecenie wykonania weryfikacji parametrów jakościowych produktu końcowego wytworzonego w ramach działania prototypowej linii technologicznej.

Zakres działań obejmował udział w rozruchu linii technologicznej w obszarze zaprojektowanych części (…) oraz dobranych podukładów do (…), transportu. Nowa linia technologiczna do produkcji (…) została zamontowana w rzeczywistych obiektach badawczych (budynkach) oraz poddana badaniom weryfikacyjnym, które były realizowane w warunkach eksploatacji z użyciem aparatury badawczej. Były to m.in. badania funkcjonalne i eksploatacyjne linii technologicznej, do których zaliczono pomiar głównych parametrów mechanicznych, pomiar wydajności, pomiar energochłonności. Na podstawie uzyskanych wyników z badań eksploatacyjnych w warunkach rzeczywistych zostały zaproponowane modyfikacje konstrukcji, uwzględniające wszystkie badane cechy, tj. funkcjonalność, wytrzymałość konstrukcji, wydajność, kompatybilność z pozostałymi elementami linii technologicznej, energochłonność itp. - w odniesieniu do całego, zintegrowanego prototypu, co pozwoliło na zaimplementowanie w docelowym systemie demonstrowanej technologii w jej ostatecznej formie.

Wdrożenie efektów przeprowadzonych Prac B+R w ramach Projektu (…) umożliwiło Spółce wprowadzenie na rynek Produktu innowacyjnego i w rezultacie poszerzenie działalności Spółki o produkcję (…).

Poza Projektem (…) Spółka realizuje także inne działania, które noszą znamiona twórczości i innowacyjności oraz są ukierunkowane na opracowanie nowych produktów, procesów, rozwiązań lub technologii (dalej: „Projekty B+R”). Przykładami Projektów B+R realizowanych przez Spółkę są:

Badania nad sposobem otrzymania produktów (…) z (…) (badanie (…) - badanie właściwości fizycznych (…)), które polegają na tym, że (…) za pomocą wodnego roztworu (…) poddaje się (…), zwłaszcza typu (…) o wilgotności (…), zawierający powyżej (…) rozpuszczalnych w (…) i (…) powyżej (…), przy stosunku w mieszaninie ekstrakcyjnej suchej masy (…) do roztworu jak (…), w temperaturze (…), korzystnie (…), a następnie w tej samej temperaturze usuwa się składniki nierozpuszczone za pomocą filtracji lub odwirowania, po czym otrzymany produkt schładza się do temperatury otoczenia.

Proces ekstrakcji według wynalazku można efektywnie przeprowadzić także przy ograniczonej ilości wody (…), co powoduje, że powstający produkt zawiera powyżej (…) suchej masy i w temperaturze pokojowej (…) jest żelowatym ciałem stałym.

Najbardziej aktywne substancje (…) to (…) – (…) i (…), które są rozpuszczalne w środowisku (…). Zakwaszenie (…) roztworu (…) powoduje wytrącenie (…) i (…) w postaci nierozpuszczalnego w wodzie osadu. (…) w tych warunkach pozostają w roztworze.

Substancje (…) są stosowane w (…), (…), (…), (…) i (…), a przede wszystkim w (…), jako (…) w (…). Preparaty o wysokiej zawartości (…) zazwyczaj są stosowane w formie oprysków, dla których odpowiednią formą jest roztwór soli potasowych (…). W przypadku stosowania rozpuszczalnych (…), unika się etapu wytrącania nierozpuszczalnych form (…) za pomocą (…), generującego znaczne ilości ścieków zawierających (…), których wyodrębnienie wymaga dodatkowych procesów.

Jedną z podstawowych metod otrzymywania (…) jest (…) z bogatych w te związki materiałów naturalnych takich jak (…). W warunkach przemysłowych głównym surowcem do wytwarzania produktów (…) jest (…), a w szczególności jego utleniona, słabo zmineralizowana forma – (…).

Powyższy opis stanowi fragment wniosku patentowego zgłoszonego przez Wnioskodawcę do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, wniosek jest w trakcie oczekiwania na rozpatrzenie ze strony Urzędu Patentowego RP.

Kolejnym przedsięwzięciem Wnioskodawcy jest proces klasyfikacji surowców wydobywanych przez Spółkę.

W europejskiej klasyfikacji (…) nie został uwzględniony (…) z uwagi, iż nie jest (…) jak pozostałe (…) formacje (…). Spółka podjęła działania w kierunku opracowania klasyfikacji wydobywanych surowców z uwzględnieniem (…).

Wnioskodawca prowadzi również produkcję oraz sprzedaż biostymulatora wzrostu zawierającego (…), jest on stymulatorem wzrostu na bazie (…), (efektem końcowym projektu jest biostymulator - (…)). Wspomaga rozwój i plonowanie roślin, buduje silniejszy system korzeniowy, zwiększa ilość chlorofilu w liściach, wzbogaca glebę w próchnicę. Nawóz ten pozytywnie wpływa na:

- (…).

Produkt nie może w żaden sposób negatywnie wpływać na rośliny oraz plony. Wymagania jakościowe stawiane produktom, które można bezpiecznie używać w uprawach ekologicznych, są niezwykle wysokie (…) może być z powodzeniem stosowany w (…). Wielokrotnie przebadany preparat uzyskał szereg pozytywnych opinii niezależnych instytucji badawczych. Produkt figuruje w wykazie produktów naturalnych innych niż nawozy i środki poprawiające właściwości gleby, które mogą być stosowane w (…) w celu wytworzenia produktów (…) wysokiej jakości zgodnie z art 16 ust. 5 rozporządzenia Rady nr (…).

Ponadto, w ramach Projektów B+R Spółka podjęła/podejmuje następujące działania:

- stworzenie kondycjonera dla (…) umożliwiającego mieszanie z innymi agrochemikaliami;

- badanie przydatności produktów uzyskiwanych z (…) w remediacji środowiska;

- badanie produktów konkurencyjnych z zawartością substancji (…) - Spółka podejmuje się tych działań w celu porównania konkurencyjności produktów Spółki. Wnioskodawca, przeprowadzając skomplikowane pomiary laboratoryjne, bada, czy konkurencyjne produkty mają właściwości tożsame z deklarowanymi informacjami;

- badanie w celu wypozycjonowania (…) względem konkurencji.

Wnioskodawca zatrudnia w ramach umowy o pracę, a także współpracuje w ramach umowy zlecenia, osoby, które posiadają kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do realizowania powierzonych im obowiązków (dalej: „Pracownicy”). Kilku Pracowników, z którymi Spółka współpracuje w ramach stałej umowy zlecenia, to osoby posiadające tytuły naukowe i bogaty dorobek naukowy w dziedzinach inżynieria (…), (dalej: „Pracownicy Naukowi”). Pracownicy Naukowi są zaangażowani w pełni w realizację Projektu (…) oraz Projektów B+R, celem prac nad nowymi produktami, metodami i rozwiązaniami, a do ich zadań należy m.in.:

- prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze wykorzystywania (…) i jego pochodnych do zastosowań innych niż (…);

- opracowanie receptur nowych produktów opartych na (…);

- konsultacje podczas testowania i wdrażania do stosowania nowych produktów;

- udział w pracach nad strategią badawczo-rozwojową spółki;

- dbanie o rozwój nowych produktów/usług przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć nauki i techniki;

- merytoryczna opieka nad wdrażaniem do produkcji nowych produktów i technologii;

- opracowywanie wyników i sprawozdań z badań;

- współpraca z zewnętrznymi ośrodkami naukowo-badawczymi.

Jeden z Pracowników, z którym Spółka współpracuje na stałe w ramach umowy o pracę, posiada tytuł naukowy doktora nauk chemicznych (dalej: „Specjalista ds. B+R”). Specjalista ds. B+R był/jest/będzie zaangażowany wyłącznie do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R. Do zadań Specjalisty ds. B+R należy m.in.:

- kierowanie pracami działu badawczo-rozwojowego;

- planowanie, organizowanie i koordynowanie działalności badawczej zespołu naukowego;

- kształtowanie polityki wynalazczej spółki;

- opracowanie, wdrażanie i realizacja strategii badawczo-rozwojowej;

- współpraca z zewnętrznymi jednostkami badawczymi (uczelnie wyższe, instytucje naukowe i badawcze, firmy zlecające badania);

- przygotowanie projektów programów badawczych i ich kosztorysów;

- dokonanie wyboru metodologii badań, prowadzenie nadzoru nad klasyfikacją i opracowaniem zebranego materiału służącego do analizy i raportów;

- opracowanie nowych projektów, procesów technologicznych oraz doskonalenie stosowanych metodologii;

- prowadzenie dokumentacji związanej z Projektem (…) oraz Projektami B+R.

W celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R Wnioskodawca współpracował, współpracuje i zamierza współpracować z następującymi jednostkami naukowymi:

(…).

Spółka dysponuje własnym laboratorium, które było/jest/będzie wykorzystywane przy realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R.

Reasumując, Wnioskodawca zauważa, że realizowane w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R prace:

- były/są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii wskazanej we wcześniejszej części wniosku przez Pracowników, posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

- były/są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy;

- miały/mają na celu tworzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci nowych lub ulepszonych produktów, a także technologii i rozwiązań.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że:

- będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości;

- nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;

- w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, wykaże koszty kwalifikowane poniesione na realizację Projektu (…) oraz Projektów B+R w zeznaniach podatkowych składanych za poszczególne lata podatkowe. Koszty kwalifikowane, wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, będą jednocześnie stanowiły koszt uzyskania przychodu w tym roku podatkowym;

- prowadzi i będzie prowadzić ewidencję zgodnie z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT oraz zgodnie z art. 24e Ustawy CIT, pozwalającą wyodrębnić koszty oraz przychody działalności w zakresie opisanym powyżej;

- nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

- w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, nie zaliczy do kosztów kwalifikowanych tych wydatków, które zostały/zostaną jej zwrócone w ramach dofinansowań/dotacji;

- nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT.

W odniesieniu do opisanych powyżej Projektu (…) oraz Projektów B+R, Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, Spółka zalicza/zamierza zaliczać następujące wydatki (zwane dalej: „Kosztami Prac B+R”):

1) Wynagrodzenia przeznaczone dla Pracowników, Specjalisty ds. B+R, Pracowników Naukowych biorących udział w realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie, umożliwiające realizację Projektu (…) oraz Projektów B+R. Zakresy obowiązków Pracowników wynikają z umów zawartych z Pracownikami lub z wewnętrznej dokumentacji Spółki. Specjalista ds. B+R oraz Pracownicy Naukowi byli/są/będą zaangażowani wyłącznie w Projekt (…) oraz Projekty B+R, dlatego ich wynagrodzenia Spółka zalicza/będzie zaliczać do Kosztów Prac B+R w 100%. Do Kosztów Prac B+R Spółka nie zalicza/nie będzie zaliczała tej części Wynagrodzenia Pracowników (w tym również Specjalisty ds. B+R), która przypada na ich absencję.

2) Wydatki na materiały i surowce wykorzystywane do realizacji Projektu (…) oraz Projektu B+R.

3) Wydatki na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych.

4) Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R.

5) Koszty uzyskania i utrzymania patentu.

W odpowiedzi na wezwanie, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

Ad. 1 a,b,c,d

Niniejsza odpowiedź odnosi się do Projektu (…) oraz Projektów B+R opisanych we wniosku, a także Projektów B+R, które Spółka będzie realizowała w przyszłości, zgodnie z założeniami przedstawionymi we Wniosku:

W celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R Spółka uprzednio przeprowadza szereg analiz, na podstawie których wyników - jak również własnego doświadczenia w branży czy obserwacji zapotrzebowania na rynku, zapotrzebowania klientów - inicjuje opracowanie wprowadzenie innowacyjnego produktu do swojej oferty. Realizacja Projektów B+R oraz Projektu (…) to poszukiwanie nowych rozwiązań, które mogą przełożyć się na powstanie nowego lub ulepszonego produktu.

Wnioskodawca opracowując nowe produkty stosuje unikatowe rozwiązania i koncepcje z zakresu produkcji i stosowania (…). Są to rozwiązania i koncepcje wymyślone/opracowane przez Spółkę. Przykłady tych koncepcji i rozwiązań zostały wskazane we Wniosku przy opisie Projektu (…): Spółka przeprowadziła badania właściwości i przydatności (…) w celu wdrożenia wyników badań w ramach produkcji (…).

Opracowywane przez Wnioskodawcę produkty różnią się od tych, które są dostępne na rynku, a przede wszystkim są nowe w ofercie Spółki. Unikatowość produktów dotyczy procesu, w jakim powstają. Na unikatowość i nowatorskość Produktu innowacyjnego wpływają takie cechy jak: niska zawartość substancji nierozpuszczalnych (…) małe (…), produkt w pełni ekologiczny, produkt podnoszący jakość i produktywność gleby.

W wyniku prac (realizacji Projektu (…) i Projektów B+R) powstała, powstaje i powstanie nowa wiedza z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych (dziedzina) w obszarze automatyki, elektroniki, elektrotechniki, inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej oraz inżynierii (…) (dyscypliny).

W ramach prowadzonych prac (realizacji Projektu (…) i Projektów B+R) Wnioskodawca wykorzystuje i rozwija wiedzę i umiejętności z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych (dziedzina) w obszarze automatyki, elektroniki, elektrotechniki, inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej oraz inżynierii (…), (dyscypliny).

Twórczość prowadzonych prac (realizacji Projektu (…) i Projektów B+R) przejawia się tym, że w wyniku ich prowadzenia realizacji powstają nowe produkty, koncepcje, rozwiązania. Zgodnie z definicją języka polskiego PWN „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie; będący wynikiem tworzenia”. Projekt (…) oraz Projekty B+R mają na celu tworzenie nowych produktów, rozwiązań i koncepcji, zatem mają one charakter twórczy, który przejawia się dążeniem przez Spółkę do wytworzenia innowacyjnych produktów.

Ad. 2

Koszty wynagrodzeń Pracowników stanowią ich należności o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 ust. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 3

Przedmiotem zadanego we Wniosku pytania nr 2 są również wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników.

Ad. 4

Prace w zakresie Projektów B+R oraz Projektu (…)  rozpoczynały się/rozpoczynają się/będą rozpoczynały się zawsze od przeglądu literaturowego - przeglądane są bazy (…).

Pierwszym etapem jest wytypowanie ze złoża surowca do dalszych badań - pobierane są próbki z różnych rodzajów surowca, dokonuje się ich charakterystyki fizykochemicznej (badania laboratoryjne prowadzone przez Specjalistę ds. B+R, wspierane analizami zleconymi do jednostek naukowych np. (…) itp). Następnie na podstawie danych literaturowych i charakterystyki wybierany jest surowiec do dalszych badań. Wyniki z poszczególnych etapów są gromadzone w wewnętrznej dokumentacji Spółki.

Z uwagi na unikatowość złoża i w oparci o dotychczas przeprowadzone liczne badania rodzimego surowca postawiono hipotezę, iż część złoża odpowiada parametrom fizykochemicznym (…), (…).

Pracownicy wykonywali/wykonują/będą wykonywać następujące czynności w ramach procesu klasyfikacji surowców:

1. Przegląd literatury;

2. Przegląd dotychczas uzyskanych wyników badań własnych;

3. Zestawienie posiadanych wyników z danymi literaturowymi oraz z wzorcem;

4. Zaplanowanie agendy badawczej;

5. Wybór surowca do dalszych badań - podstawowe prace eksperymentalne - badania fizykochemiczne – (…).

6. Podstawowe badania fizykochemiczne wybranych surowców - na ich podstawie wybrano surowce do dalszych badań;

7. Przygotowanie próbek do dalszych badań do wysyłki do jednostki naukowej;

8. Przygotowanie agendy badawczej dla jednostki naukowej wykonującej analizy (cele, metody oraz oczekiwane rezultaty projektu badawczego, które mają być osiągnięte przez jednostkę badawczą);

9. Po zakończonych analizach przesłane wyniki badań są interpretowane i sporządzany jest raport z badań.

Ad. 5

Spółka w ramach prowadzonych prac sama opracowała opisany we Wniosku (…). Prace w zakresie (…) polegały na:

Prace realizowane były przez Spółkę (Specjalista ds. B+R oraz Pracownicy Naukowi). Zlecano również badania do zewnętrznych jednostek naukowych: (…). Prace polegały na badaniach właściwości i przydatności (…) do produkcji (…), a następnie badanie otrzymanych (…).

W pierwszym etapie dokonano oceny właściwości fizykochemicznych pokładów (…), pobranych z różnych (…), pod kątem zawartości (…).

Badania obejmowały:

a) Dobór metody oceny zawartości (…) w próbkach (…) - ocenie poddano metody:

- Metoda 1: (…),

- Metoda 2: (…),

- Metoda 3: (…),

- Metoda 4: (…);

b) Ocenę otrzymanych ekstraktów metodami (…);

c) Analizę (…) czynnej i wymiennej próbek (…);

d) Wilgotność próbek (…);

e) Popielność próbek (…);

 f) Gęstość właściwą próbek (…);

g) Zwilżalność i kąt zwilżania próbek (…);

h) Analizę próbek (…) metodą (…);

 i) Analiza próbek (…) metodą spektroskopii (…).

2. W drugim etapie dokonano oceny otrzymanych próbek (…), badania rozszerzono o:

a) Analizę porowatości;

b) Analizę powierzchni właściwej;

c) Zawartość (…);

d) Charakterystykę próbek organicznych metodą (…).

3. Badano również właściwości (…).

4. Na podstawie uzyskanych wyników dostosowano metodę (…) do własnych potrzeb oraz przeprowadzono skalowanie procesu do skali możliwości przerobu (…).

Ad. 6

Głównym wykonawcą wymienionych Projektów B+R (stworzenie kondycjonera dla (…), badanie przydatności produktów uzyskiwanych z (…), badanie produktów konkurencyjnych z zawartością substancji (…), badanie w celu (…) jest Specjalista ds. B+R, który ściśle współpracuje w tym zakresie z Pracownikami Naukowymi.

Wskazane we Wniosku działania podejmowane przez Spółkę, dotyczące stworzenia kondycjonera dla (…) polegały/polegają/będą polegały na przeprowadzeniu poniższych czynności przez Pracowników:

1. Na podstawie wyników z badania rynku określane są potrzeby modyfikacji istniejących produktów lub tworzenie całkowicie nowych produktów zwiększające możliwości użytkowe lub będące komplementarnymi do istniejących produktów;

2. Badania literaturowe - informacje na temat możliwości mieszania różnych typów agrochemikaliów z (…), (celem jest umożliwienie stosowania więcej niż jednego preparatu podczas jednego zabiegu - względy ekonomiczne, ekologiczne);

3. Zaplanowanie dalszych prac w oparciu o dane literaturowe, dane rynkowe i właściwości produktu;

4. Wybranie z rynku do dalszych badań konkretnych typów produktów, które:

a. Mogą być mieszane z (…) bez szkody dla roślin;

b. Mogą być mieszane bez wywołania niekorzystnych zmian w obu preparatach po uzyskaniu cieczy roboczej (brak wytrąceń, brak reakcji chemicznych w następstwie których substraty tracą swoje właściwości);

5. Po wybraniu grupy produktów rynkowych (agrochemikaliów, nawozów) przeprowadzane zostają podstawowe analizy fizykochemiczne tych produktów - pH, sucha masa, rozpuszczalność w wodzie, rozpuszczalność w zależności od pH roztworu, analiza elementarna;

6. Wstępne prace eksperymentalne (laboratoryjne, polegające na sprawdzeniu mieszalności cieczy w warunkach i ilościach stosowania zalecanych przez producenta);

7. Ustalone zostają parametry cieczy roboczej (składającej się z mieszaniny badanego produktu z biostymulatorem) np. pH, rozmiar cząstek, oddzielanie faz w teście wirówkowym, stabilność mieszaniny;

8. Dokonuje się charakterystyki wszystkich substancji - substratów i produktu - poszukuje się czynnika, który umożliwi mieszanie cieczy bez wywoływania negatywnych skutków - badania literaturowe;

9. Po ustaleniu i wybraniu substancji kondycjonujących pasujących do układu wykonuje się prace eksperymentalne polegające na optymalizacji ilości dodanego kondycjonera w tym celu przeprowadza się testy mieszania, zaczynając od dodania minimalnej rekomendowanej ilości kondycjonera do mieszaniny, stopniowo zwiększając jego udział, aż do osiągnięcia optymalnych warunków, w których ciecze tworzyły stabilną klarowną mieszaninę bez wytrącania się osadu. Proces ten był monitorowany za pomocą odpowiednich narzędzi analitycznych, np. pH-metru, aby dokładnie śledzić zmiany w układzie i właściwościach fizycznych mieszaniny, gdy uzyskano ilość osadu poniżej 5% badania zakończono.

Wskazane we Wniosku działania podejmowane przez Spółkę, dotyczące badania przydatności w celach remediacji produktów uzyskiwanych z (…) polegały/polegają/będą polegały na przeprowadzeniu poniższych czynności przez Pracowników:

1. Badania literaturowe dotyczące obecnie stosowanych strategii (…);

2. Przegląd istniejących na rynku produktów wspomagających proces (…);

3. Określenie parametrów korzystnych dla procesu (…) wraz z charakterystyką produktów;

4. Ustalenie kryteriów oceny (jakie parametry są kluczowe w procesie (…)) dla produktów pozyskiwanych z (…);

5. Wybór surowca do dalszych badań;

6. Zaprojektowanie nowych produktów mogących mieć zastosowanie w (…), (ustalono takie parametry jak rozpuszczalność w wodzie, zawartość (…)) i postać (np. (…)), ustalenie parametrów (…) mogącego służyć jako (…) - wyniki są zbierane w wewnętrznej dokumentacji Wnioskodawcy;

7. Następnie realizowane są prace eksperymentalne nad możliwością wytworzenia ww. produktów w laboratorium - ekstrakcja substancji (…), ustalanie składu finalnych produktów, które zostaną przekazane do dalszych badań;

8. Po uzyskaniu zadowalających efektów przystępuje się do prac mających na celu wytworzenie produktów o stałych parametrach - prace trwają do czasu uzyskania parametrów określonych w założeniach;

9. Po otrzymaniu produktów spełniających oczekiwania ustala się (…) badawcza dla dalszych działań - na jej podstawie wyszukiwane są jednostki naukowe mogące wykonać komplet badań zgodnych z założeniami (…), (cele, metody oraz oczekiwane rezultaty projektu badawczego, które mają być osiągnięte przez jednostkę badawczą);

10. Próby do badań przygotowywane są przez Specjalistę ds. B+R w Spółce i przekazywane wraz z zakresem badań i (…) do wybranej jednostki naukowej;

11. Po zakończonych analizach przesłane wyniki badań są interpretowane i sporządzany jest raport z badań.

12. Wyniki badań zaprezentowano na 2 konferencjach naukowych: (…).

Wskazane we Wniosku działania podejmowane przez Spółkę, dotyczące badania produktów konkurencyjnych z zawartością substancji (…), w wyniku których możliwe było dokonanie oceny pozycji (…) względem produktów konkurencyjnych polegały/polegają/będą polegały na:

1. Badania rozpoczęto od analizy rynku i wyboru produktów o zbliżonych parametrach jakościowych do (…) - z segmentu biostymulatorów;

2. Określono parametry fizykochemiczne istotne do oceny jakości produktów i możliwych do porównania;

3. Zakupiono 10 produktów konkurencyjnych - dalej produkty handlowe do analizy porównawczej;

4. Opracowano (…) badawczą na podstawie metodyki zalecanej przez (…), która określała zakres analiz: w tym oznaczenia (…);

5. Po przeprowadzeniu wszystkich analiz dokonano porównania otrzymanych wyników, względem deklaracji umieszczanych przez producentów na etykietach oraz produktów względem siebie;

6. Na podstawie otrzymanych wyników badań określono pozycję (…) względem konkurencyjnych produktów handlowych;

7. Z przeprowadzonych badań został sporządzony raport wraz z instrukcjami postępowania.

Ad. 7

Prace polegające na zaprojektowaniu i zestawieniu kompletnej prototypowej linii technologicznej są również przedmiotem Wniosku. Wspomniane prace stanowią Etap IV Projektu (…) i bez ich przeprowadzenia nie byłoby możliwe ukończenie Projektu (…). Co więcej, dzięki ich przeprowadzeniu możliwe było ustalenie, czy wszystkie poprzednie Etapy Projektu (…) zostały przeprowadzone w sposób właściwy i czy osiągnięto cele zgodne z założeniami. Prototypowa linia technologiczna, która została opracowana w wyniku Projektu (…), nie stanowi w Spółce środka trwałego, od którego Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Pytania

1. Czy działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, realizowana w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym zarówno do 30 września 2018 roku jak, i od 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?

2. Czy Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT? (część pytania oznaczona nr 2 z wyłączeniem części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności)

Państwa stanowisko w sprawie

1. Działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, realizowana w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym zarówno do 30 września 2018 roku jak i od 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT.

2. Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy.

Ad. 1

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, z którego wynika, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Dodatkowo jak zostało wskazane w Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: Objaśnienia) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy”: „w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.” Zatem twórczość w działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, prace realizowane przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy ze względu na cel ich przeprowadzenia, obejmujący wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne otoczenia rynku, przy realizowaniu Projektu (…) oraz Projektów B+R. Projekt (…) oraz Projekty B+R mają więc charakter twórczy, oryginalny i indywidualny oraz są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji. Każda z prac podjęta w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia. Dodatkowo prowadzone prace obejmują wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności.

W świetle wyżej przytoczonych definicji, prace realizowane przez Spółkę w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R mają charakter „twórczy”.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT, są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (na podstawie art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce).

Wnioskodawca pragnie również zaznaczyć, że realizowane prace w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R były/są/będą dokonywane w nieregularnych odstępach czasu i mają różny zakres. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT. Przepis ten odmawia uznania za prace rozwojowe działalności wykonywanej w sposób rutynowy i okresowy. Ustawa CIT nie definiuje jednak pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego.

Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2017 r. o sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red W. Doroszewskiego” (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”.

W przypadku Wnioskodawcy nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Jak już zostało wskazane wyżej, Wnioskodawca zajmuje się realizacją Projektu (…) oraz Projektów B+R w związku z innowacyjnymi koncepcjami. Nie można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku, są zindywidualizowane, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne. Istotą działania jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Wnioskodawcy w proces realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R. Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich wprowadzenie wymaga od Wnioskodawcy innowacji, wyspecjalizowanego personelu oraz zaplecza technicznego potrzebnych do finalizacji projektu, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Podobnie jak powyżej, należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia. Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”, „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika, że przedstawiona działalność Wnioskodawcy nie ma znamion okresowości, ponieważ - jak już zostało wskazane na wcześniejszym etapie wniosku - czynności związane z zaprojektowaniem i wytworzeniem rozwiązań każdorazowo podejmowane są w odpowiedzi na zupełnie nowe zapotrzebowanie pojawiające się z inicjatywy Spółki.

Wnioskodawca wskazuje dodatkowo, że prace realizowane przez Pracowników są prowadzone w sposób systematyczny. Świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac. Spółka przygotowuje wewnętrzną dokumentację przy realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R. Takie usystematyzowanie podejmowanych działań dowodzi ich systematyczności oraz braku incydentalności.

Należy więc zauważyć, że cały cykl, od powstania pomysłu, poprzez prowadzenie badań i aż po opracowanie koncepcji, stanowi nierozerwalny ciąg prac, bowiem między poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje wyraźny związek; tworzą one spójny, systematyczny proces umożliwiający realizację Projektu (…) oraz Projektów B+R. Nie byłoby to możliwe bez wypracowania stosownej metodologii realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, przejawiającej się we wskazanych w treści stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego etapach. W konsekwencji między poszczególnymi etapami procesu twórczego istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności” z definicji zawartej w art 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Co istotne, Projekt (…) oraz Projekty B+R są zindywidualizowane. Tym samym, prace nad realizacją Projektu (…) oraz Projektów B+R nie są „odtwórczym” zajęciem, które nie kwalifikowałyby się do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 4a pkt 26 Ustawy CIT. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za samodzielne realizowanie Projektu (…) oraz Projektów B+R.

Podstawą do działania i realizacji wszelkich prac w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R jest wiedza oraz doświadczenie wyspecjalizowanych Pracowników oraz Pracowników Naukowych, a także Specjalisty ds. B+R. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, proces realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R jest wieloetapowy i wymaga posiadania przez Pracowników doświadczenia i specjalistycznej wiedzy.

Tym samym, prace realizowane w zakresie Projektu (…) oraz Projektów B+R nie są „odtwórczym” bądź „rutynowym” działaniem, które nie spełniałoby definicji prac rozwojowych, o których mowa w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT.

Reasumując, podejmowane przez Spółkę czynności w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, wpisują się w definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w Ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonego planu i wytycznych, przez Pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. W rezultacie uprawnia to Wnioskodawcę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d Ustawy CIT, ponadto samo realizowanie Projektu (…) w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju potwierdza twórczy charakter prac realizowanych przez Wnioskodawcę Złożenie wniosku patentowego oraz ubieganie się o nadanie patentu Produktowi Innowacyjnemu w pełni wypełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w Ustawie CIT.

W związku z powyższym, realizacja przez Spółkę Projektu (…) oraz Projektów B+R spełnia definicję „prac rozwojowych” w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 Ustawy CIT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacjach organów podatkowych. Dla potwierdzenia Spółka pragnie przywołać fragmenty następujących interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

- Interpretacja Indywidualna z dnia 19 marca 2021 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.11.2021.2.AN, w której wnioskodawca pytał o prawidłowość zakwalifikowania jako działalności badawczo-rozwojowej działalności polegającej na opracowywaniu nowych technologii:

„Odnosząc powyższe wyjaśnienia do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, opisane powyżej prace prowadzone przez Spółkę spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.”

- Interpretacja Indywidualna z dnia 12 października 2020 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.285.2020.2 MBD, w której za prawidłowe zostało uznane stanowisko wnioskodawcy, w zakresie uznania za działalność badawczo-rozwojową działalności polegającej, na projektowaniu tworzeniu oprogramowania, jego testowaniu oraz prowadzeniu koniecznej dokumentacji, w całości lub w którejś z części:

„W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy podejmowana przez niego działalność polegająca na projektowaniu, tworzeniu oprogramowania, jego testowaniu oraz prowadzeniu koniecznej dokumentacji, w całości lub w którejś z części, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., w zw. z art. 4 ust. 2 oraz 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r., należy uznać za prawidłowe.”

Podsumowując, czynności podejmowane przez Pracowników Spółki w ramach realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej, a tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.

Ad. 2

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 Ustawy CIT za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11 a ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Ponadto, zgodnie z art. 18d ust. 2a Ustawy CIT w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Z kolei art. 18d ust. 3 Ustawy CIT stanowi, że za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną, aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT;

- koszty ponoszone na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT;

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów;

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie CIT;

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki, które musi spełnić podatnik, aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi podatkowe, na grunt analizowanej sprawy, niewątpliwie należy uznać, że Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. Poniesione przez Wnioskodawcę wydatki są związane z działalnością badawczo- rozwojową, koszty te stanowią również koszty uzyskania przychodu oraz wszystkie koszty mieszczą się w katalogu zamkniętym określonym w art. 18d Ustawy CIT. Ponadto koszty zostały i zostaną wyodrębnione i nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Jak już zostało wskazane we wcześniejszej części wniosku, należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, obejmujące wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności; wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika w rozumieniu Ustawy PIT uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 Ustawy PIT).

W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki z tytułu poszczególnych składników wynagrodzeń ponoszone są na rzecz Pracowników Wnioskodawcy, zatrudnionych w ramach stosunku pracy bądź na podstawie umowy zlecenia.

W związku z powyższym, poszczególne składniki wynagrodzeń wypłacanych Pracownikom, Pracownikom Naukowych oraz Specjaliście B+R realizującym prace badawczo-rozwojowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Spółkę, mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu/okresie rozliczeniowym.

Wnioskodawca zauważa, że prawo do uznania wynagrodzenia Pracowników zaangażowanych w realizację Projektu (…) oraz Projektów B+R wynika z literalnego brzmienia przepisów, art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy CIT. Niemniej jednak na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca pragnie przytoczyć fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2- 4010.484.2018.1 MR, w której organ odniósł się do wynagrodzeń dla osób pracujących w działach RD oraz IT w oparciu o umowę o pracę, umowę o dzieło oraz umowę-zlecenia:

„Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że wszelkie należności pracowników wymienione wprost w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., jako przychody ze stosunku pracy, a także przychody z działalności wykonywanej osobiście w myśl art. 13 ust. 8 lit. a, mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”

Przepisy podatkowe nie regulują, co należy rozumieć poprzez sformułowanie „nabycie materiałów i surowców” wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

W sposób pośredni można posiłkować się art. 28 ust. 2 Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym cena nabycia (...) to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Dla potrzeb rozpoznawania wydatków związanych z „nabyciem materiałów i surowców do działalności B+R” jako koszty kwalifikowane, istotne jest to, w jaki sposób - zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości - podatnik rozpoznaje zużycie materiałów dla ogólnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.

Powyższe potwierdza m in fragment indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPB1-2.4510.1044.2016.1.BD, w której w sposób pośredni potwierdzony został pogląd Wnioskodawcy:

„W ocenie Spółki, Spółka jest również uprawniona do kalkulowania kwoty odliczenia z tytułu Ulgi B+R w stosunku do kosztów nabycia Materiałów B+R w oparciu o metodę AVCO, mimo że w wyniku jej wykorzystania rzeczywisty koszt nabycia Materiałów B+R może być inny niż koszt Materiałów B+R wykazany dla celów odliczenia z tytułu Ulgi B+R.”

Z opisu tej samej interpretacji wynika również, że wnioskodawca dodaje do kosztów nabycia materiałów koszty transportu oraz cła: „Zgodnie bowiem z polityką Spółki: nabyte materiały i surowce przyjmowane są na magazyn wg rzeczywistej ceny nabycia (cena z faktury zakupu plus narzut kosztów transportu i cła), zgodnie z art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Definicję ceny nabycia określa z kolei art. 28 ust. 2 wymienionej ustawy.”

Na podstawie powyższej interpretacji, uzasadnione jest doliczanie do kosztów materiałów oraz surowców wszystkich niezbędnych kosztów dodatkowych związanych z transportem, pakowaniem oraz fizycznym dostarczeniem surowca/materiału do magazynu Wnioskodawcy.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych, również potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z dnia 5 listopada 2018 r., sygn. 0114‑KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS: „Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R. Powyższe dotyczy również wymienionych we wniosku narzędzi, o ile wykorzystywane są one wyłącznie do zadań w ramach realizacji Prac B+R. W przeciwnym wypadku, narzędzia będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej będą one służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”

Podsumowując, koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na nabycie materiałów i surowców do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ust. 2 pkt 2 Ustawy CIT.

Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych do kosztów kwalifikowanych od sprzętu wykorzystywanego wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika wprost z przepisów. To samo tyczy się sprzętu oraz maszyn, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych. W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie czasu użytkowania maszyny na prace badawczo-rozwojowe.

Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m.in. jedną z najaktualniejszych (dot. odpisów amortyzacyjnych) interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 czerwca 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.82.2021.5.JKU, w której wnioskodawca również pytało możliwość częściowego oraz całościowego zaliczenia kosztów amortyzacji jako koszt kwalifikowany:

„Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R stanowią i będą stanowiły koszty kwalifikowane

Zaliczanie wydatków poniesionych na nabycie opinii, ekspertyz i badań do kosztów kwalifikowanych wynika wprost z przepisów. Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć Interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1 4010.218.2018.1.JS: Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

-na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki oraz

- na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

(...)

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy zgodzić się z prezentowanym przez Wnioskodawcę stanowiskiem, zgodnie z którym zarówno w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2017 r., jak i w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. za koszty kwalifikowane objęte zakresem tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., należy uznać stanowiące koszty uzyskania przychodów danego miesiąca koszty nabycia ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, wyników badań naukowych, w przypadku gdy nabycie następuje od jednostek naukowych w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki, na podstawie zawartych z tymi jednostkami umów.”

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej sformułował analogiczne stanowisko również w Interpretacji Indywidualnej z dnia 28 października 2020 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.383.2020.2.IM:

„Zatem, wydatki poniesione na opinie, ekspertyzy i badania ponoszone na podstawie umowy zawartej z podmiotem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz z jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r., poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) stanowią koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p.”

Biorąc pod uwagę powyższe, wydatki, które Wnioskodawca ponosi na współpracę z jednostkami naukowymi, w celu realizacji Prac B+R, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT.

Zaliczanie wydatków poniesionych na prowadzenie postępowania patentowego przed Urzędem Patentowym RP do kosztów kwalifikowanych wynika wprost z przepisów.

Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć Interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.157.2022.2.BM:

„Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy co do możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Spółkę kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, należy wskazać na treść cytowanego wyżej art. 18d ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p.

Ustawodawca w ww. przepisie wprost uznał za koszty kwalifikowane koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego poniesione na:

- prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

(…)

Zatem, należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że w świetle zaprezentowanego stanu faktycznego, poniesione przez Spółkę koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego takie jak: przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonania zgłoszenia do Urzędu Patentowego, prowadzenia postępowania przez Urząd Patentowy, wykonania opracowań, czynności prawnych i faktycznych w badaniach formalnoprawnych, badania przez eksperta zdolności patentowej i uzyskania decyzji o udzieleniu prawa z patentu na projekty wynalazcze w kategorii patentu na wynalazki itp., Spółka może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2 pkt 5 Ustawy o CIT i odliczyć ich wartość od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych.”

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawca jest uprawniony do rozpoznania jako koszt kwalifikowany kosztów związanych z uzyskaniem i utrzymaniem patentu.

Podsumowując, Koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R R stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie przedstawionego stanowiska.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”, „uCIT”):

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1669, dalej: „Ustawa wprowadzająca”), znowelizowała definicję badań naukowych oraz prac rozwojowych zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z treścią Ustawy wprowadzającej, nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie z dniem 1 października 2018 r.

W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania nr 1 wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d u.p.d.o.p. - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z opisu sprawy wynika, że realizowane w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R prace były/są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii wskazanej we wniosku przez Pracowników, posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe, były i są dokumentowane w ewidencji oraz miały/mają na celu tworzenie innowacyjnego rozwiązania w postaci nowych lub ulepszonych produktów, a także technologii i rozwiązań.

W konsekwencji, w ocenie tut. Organu, opisane we wniosku prace w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R, stanowiły/stanowią i będą stanowić działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p., co uprawnia Państwa do zastosowania ulgi, określonej w art. 18d ustawy o CIT.

Ad. 2

Odnosząc się do możliwości uznania poniesionych przez Państwa wydatków za koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej oraz odliczenia ich w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową wskazać należy, że stosownie do treści art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 u.p.d.o.p.

Na podstawie art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie z art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

 1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

 2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

 3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

 3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 uCIT:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 u.p.d.o.p.,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu u.p.d.o.p., przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów

określonych w u.p.d.o.p.,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wskazać należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., ze zm., dalej: „u.p.d.o.f.”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wskazać również należy, że od 1 stycznia 2018 r., przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.), należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.:

za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, -z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób z którymi zawarta została umowa zlecenia i umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a u.p.d.o.p.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów i surowców należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 uCIT, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wobec powyższego, ponoszone przez Państwa koszty na nabycie materiałów i surowców do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane na zasadach opisanych w art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.

Dalej, jak już wyżej wskazano, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się:

ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu wskazujemy, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

System szkolnictwa wyższego i nauki tworzą:

 1. uczelnie;

 2. federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zwane dalej „federacjami”;

 3. Polska Akademia Nauk, działająca na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz.U. z 2019 r. poz. 1183, 1655 i 2227), zwana dalej „PAN”;

 4. instytuty naukowe PAN, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 3, zwane dalej „instytutami PAN”;

 5. instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1350 i 2227);

 6. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „instytutami międzynarodowymi”;

6a. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. poz. 534 i 2227);

6b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, zwane dalej „instytutami Sieci Łukasiewicz”;

7. Polska Akademia Umiejętności, zwana dalej „PAU”;

8. inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. Przepis art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy CIT, odsyła zatem do podmiotów objętych systemem szkolnictwa wyższego i nauki.

Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4‑8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

- na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce,

- na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że wydatki, które ponosicie Państwo na współpracę z jednostkami naukowymi, w celu realizacji Prac B+R, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.

Mówiąc o odpisach amortyzacyjnych, od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wskazać należy, że mogą one zostać odliczone od podstawy opodatkowania w ramach ulgi badawczo-rozwojowej pod warunkiem, że:

- zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym;

- nie dotyczą środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych wprost wyłączonych z zakresu ulgi, tj. samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością;

- środek trwały/wartość niematerialna i prawna, którego dotyczy odpis, wykorzystywany jest w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W myśl art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Na gruncie powyższego przepisu można wskazać na przesłanki, jakie muszą zostać spełnione, aby odpisy amortyzacyjne od środków trwałych stanowiły koszty kwalifikowane.

Kosztem kwalifikowanym może być tym samym tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Tak więc, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli będą one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, jeżeli będą służyć one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Choć ustawodawca nie użył w treści art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że za ww. koszty kwalifikowane podatnicy mogą uznać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowując, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych przez Państwa do realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R stanowią i będą stanowiły koszty kwalifikowane.

Odnosząc się do kosztów uzyskania i utrzymania patentu należy wskazać, że zgodnie z cytowanym już wyżej art. 18d ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p.,

za koszty kwalifikowane uznaje się koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

 a. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

 b. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

 c. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

 d. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, jesteście Państwo uprawnieni do rozpoznania jako koszt kwalifikowany, kosztów związanych z uzyskaniem i utrzymaniem patentu w myśl art. 18d ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p.

Reasumując, Państwa stanowisko, czy:

- działalność Wnioskodawcy przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, realizowana w ramach Projektu (…) oraz Projektów B+R, stanowi/będzie stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT, w brzmieniu obowiązującym zarówno do 30 września 2018 roku jak, i od 1 października 2018 roku, która uprawnia Spółkę do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT,

- koszty Prac B+R ponoszone przez Spółkę w celu realizacji Projektu (…) oraz Projektów B+R, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, stanowią/będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, (z wyłączeniem części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności),

- jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Nadmieniamy, że w zakresie części pytania oznaczonego we wniosku nr 2, w części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego pracownikom wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00