Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [36 z 1307]

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 marca 2024 r., sygn. I SA/Sz 26/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (spr.),, Sędzia WSA Bolesław Stachura, , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 20 marca 2024 r. sprawy ze skargi T.S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z dnia 6 listopada 2023 r. nr 3201-IEW.7113.12.2023.4 w przedmiocie zarzutu zgłoszonego w postępowaniu egzekucyjnym I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. na rzecz skarżącej T.S. kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. (organ I instancji) z [...] września 2023 r. oddalające zarzut T. S. (zobowiązana) dotyczący określenia obowiązku w tytule wykonawczym nr [...] wystawionym [...] sierpnia 2023 r. niezgodnie z treścią dokumentu oraz przepisu prawa.

W uzasadnieniu tej treści rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że organ I instancji prowadził wobec zobowiązanej postępowanie egzekucyjne na podstawie wymienionego tytułu wykonawczego, który obejmował zaległości zobowiązanej w zakresie podatku dochodowego za 2022 r. (PIT-36L) wraz z odsetkami.

Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone [...] sierpnia 2023 r. w wyniku zapłaty należności w kwocie [...]zł na rachunek organu egzekucyjnego.

Jednocześnie w piśmie z [...] sierpnia 2023 r. zobowiązana złożyła zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej.

Argumentowała, że obowiązek został określony w tytule wykonawczym niezgodnie z dokumentem i powołała się na art. 3a § 1, art. 33 § 2 pkt 2 lit. b i lit. c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U.2023.2505 ze zm. - u.p.e.a.). Tłumaczyła, że [...] sierpnia 2023 r. otrzymała odpis tytułu wykonawczego, który obejmował zaległość główną [...] zł i odsetki [...] zł naliczone za okres od [...] maja 2023 r. do [...] sierpnia 2023 r. z pominięciem przerwy w naliczaniu odsetek. Zwróciła uwagę, że [...] maja 2023 r. złożyła organowi I instancji wniosek o rozłożenie na raty omawianej zaległości podatkowej z odsetkami. Do [...] lipca 2023 r. organ I instancji nie rozstrzygnął tego wniosku. W takiej sytuacji, zdaniem zobowiązanej, wystawienie tytułu wykonawczego i prowadzenie egzekucji było pozbawione podstaw prawnych, skoro nie była znana wysokość odsetek od zaległości podatkowej. W tym kontekście zobowiązana nawiązała do § 10 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U.2021.703 ze zm. - rozporządzenie w sprawie naliczania odsetek).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00