Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [12 z 1362]

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 1 marca 2024 r., sygn. III SA/Kr 1696/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Michna Asesor WSA Magdalena Gawlikowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 1 marca 2024 roku sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 25 sierpnia 2023 r., nr SKO-NP-4115-221/23 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżący J. M. wniósł o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką A. M., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z 1 grudnia 2014 r., przy czym ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 21 sierpnia 2014 r.

Decyzją z 8 maja 2023 r., znak: ŚR.5211.1522-23.2023.D wydaną przez Wójta Gminy N., odmówiono skarżącemu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką.

W motywach rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, że wnioskodawca nie podejmuje zatrudnienia i nie pracuje zawodowo od 2014 r. Faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką i obecnie z tego tytułu jest uprawniony do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nadto organ wskazał, że są jeszcze trzy osoby zobowiązane do zapewnienia opieki matce skarżącego w tym samym stopniu co skarżący, jednakże tej pomocy nie udzielają, ze względu na miejsce zamieszkania, pracę zawodową i sytuacje rodzinną. Zdaniem organu rodzeństwo powinno wesprzeć skarżącego w opiece nad matką tak aby nie musiał on całkowicie rezygnować z podjęcia zatrudnienia.

Dodatkowo wskazano, że negatywną przesłanką do przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego jest okoliczność pobierania przez niego specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Zdaniem organu pierwszej instancji nie jest również możliwe przyznanie wnioskowanego świadczenia z powodu nie spełnienia przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która uzależnia prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od momentu powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki.

W odwołaniu od powyższej decyzji skarżący zarzucił:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00