Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [6 z 51]

Śmierć w mieście Łodzi

Nie jest położona w niekorzystnym miejscu, nie jest specjalnie zanieczyszczona, nie ma najgorszej służby zdrowia. Ale z jakiegoś powodu łodzianie umierają młodziej

Dziennik Gazeta Prawna

Klimat, zanieczyszczenia, styl życia, dieta, geny... Jeśli chodzi o długość trwania życia, wszystko ma znaczenie. Trudno powiedzieć, czy w ogóle istnieje jeden czynnik, który o tym przesądza. Wydawałoby się, że najkrótsza średnia życia powinna być w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie jest najwyższy wskaźnik bezrobocia, albo w Krakowie, który jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast – mówi Artur Satora z Głównego Urzędu Statystycznego. Ale to Łódź przewodzi w niechlubnych statystykach.

Jeśli w II Szpitalu Miejskim im. św. Rydygiera w Łodzi przyjdzie dziś na świat chłopiec, najprawdopodobniej dożyje stycznia 2084 r., a dziewczynka – 2093 r. Polacy z pozostałych części kraju przeżyją ich co najmniej o dwa lata (a dzieci urodzone w Krakowie czy Warszawie nawet o pięć lat). W Łodzi mężczyźni żyją tak długo jak przeciętny Polak w 2001 r., kobiety – jak statystyczna Polka pięć lat temu. Choć, podobnie jak wszędzie, także w Łodzi trwanie życia wydłuża się z roku na rok, jednak nie dzieje się to tak szybko, jak w innych stolicach województw. Przez ostatnie trzy dekady dysproporcja między Łodzią a Krakowem zwiększyła się o trzy lata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00