Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2016-08-11

Stowarzyszenia po nowelizacji przepisów

Przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (PrSt) dopuszczają istnienie dwóch rodzajów stowarzyszeń - rejestrowanych (rejestrowych) oraz zwykłych. Przepisy uległy jednak znacznym zmianom, obowiązującym (w przeważającej części) od 20 maja 2016 r. w związku z ich nowelizacją dokonaną na podstawie ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (ustawa nowelizacyjna), na mocy której zmieniono m.in. ustawę z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawę z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Ustawa nowelizacyjna utrzymała podział na dwa rodzaje stowarzyszeń, tj. rejestrowane i zwykłe, wprowadziła jednak istotne zmiany co do każdego z nich.

Tabela 1. Porównanie przepisów przed zmianami i po zmianach

Rodzaj stowarzyszenia

Do 19 maja 2016 r.

Od 20 maja 2016 r.

1

2

3

Stowarzyszenia zwykłe

● tworzone przez co najmniej trzy osoby

● niepodlegające rejestracji w KRS

● nieposiadające osobowości prawnej i nieposiadające zdolności prawnej (niebędące tzw. ułomnymi osobami prawnymi) - zaciągać zobowiązania albo nabywać prawa mogli tylko członkowie stowarzyszenia działający osobiście lub przez pełnomocnika

● tworzone przez co najmniej trzy osoby

● niepodlegające rejestracji w KRS

● posiadające zdolność prawną (stowarzyszenie zwykłe może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane) - są tzw. ułomnymi osobami prawnymi (z odpowiednim stosowaniem przepisów o osobach prawnych)

● każdy członek stowarzyszenia odpowiada za zobowiązania stowarzyszenia całym swoim majątkiem solidarnie ze stowarzyszeniem oraz pozostałymi jego członkami (odpowiedzialność członka powstaje co do zasady w przypadku, gdy egzekucja z majątku stowarzyszenia okazałaby się bezskuteczna, przy czym wniesienie powództwa przeciwko członkowi jest możliwe jeszcze przed stwierdzeniem bezskuteczności egzekucji prowadzonej z majątku samego stowarzyszenia)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00