Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 września 2023 r., sygn. III SAB/Łd 98/23

Cudzoziemcy; Przewlekłość postępowania

Dnia 20 września 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Kowalska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 września 2023 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi U. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w przedmiocie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy 1. stwierdza, że Wojewoda Łódzki dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; 2. stwierdza, że przewlekle prowadzone postępowanie przez Wojewodę Łódzkiego nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. oddala skargę w pozostałym zakresie; 4. zasądza od Wojewody Łódzkiego na rzecz U. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę Łódzkiego w sprawie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wniosła do sądu U. K. (dalej: strona, skarżąca, cudzoziemka, wnioskodawczyni), zarzucając organowi rażące naruszenie prawa, tj. art. 35 § 1 k.p.a. Skarżąca wniosła o orzeczenie o przewlekłym prowadzeniu postępowaniu przez organ, zobowiązanie organu do rozpoznania sprawy w terminie 30 dni od otrzymania przez organ wyroku sądu wraz z aktami sprawy, przyznanie od organu na rzecz skarżącej sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 p.p.s.a., a także zasądzenie od strony przeciwnej kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi skarżąca podniosła, m.in. że 21 kwietnia 2023 r. złożyła wniosek o udzielenie jej zezwolenia na pobyt czasowy. W ocenie strony załączniki do wniosku zawierały komplet dokumentów, wystarczających do załatwienia sprawy. Skarżąca oczekiwała na bezzwłoczne wezwanie celem uzupełnienia braków formalnych jej wniosku, ale do dnia napisania skargi organ nie odezwał się do skarżącej. 29 maja 2023 r. skarżąca złożyła ponaglenie. Skarżąca poinformowała również, iż z powodu obstrukcji organu poniosła szkody moralne, finansowe oraz zdrowotne. Organ wzbudził w niej poczucie tymczasowości, co przez wiele miesięcy będzie miało negatywne następstwa dla jego zdrowia. Skarżąca zaczęła obawiać się o swoją przyszłość, doświadczając lęku przed przyszłością. Zdaniem skarżącej, od chwili złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i uzyskania informacji o praktyce organu odnośnie procedowania spraw pobytowych cudzoziemców, jest ona narażona na permanentny stres z winy organu. Skarżącej w codziennym życiu w różnym nasileniu towarzyszą następujące objawy: drażliwość, huśtawka nastrojów, gniew, zwiększona nerwowość, zwiększone spożycie kofeiny i alkoholu, zaburzenia snu oraz nieradzenie sobie z obowiązkami (na wszystko brakuje jej czasu). Skarżąca coraz częściej zaczyna się zastanawiać, czy nie powinna skorzystać z pomocy lekarza, podejrzewając u siebie stan zbliżony do depresji. Ponadto organ utrudnił skarżącej korzystanie z prawa do poszanowania mienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00