Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 kwietnia 2023 r., sygn. I SA/Kr 1351/22

Podatek od towarów i usług

|Sygn. akt I SA/Kr 1351/22 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 kwietnia 2023 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Inga Gołowska (spr.), Protokolant: Sekretarz sądowy Maksymilian Krzanowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2023 r., sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 30 września 2022 r., nr 1201-IOP2-2.4103.47.2021.35 w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2014 r. skargę oddala.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu decyzją z dnia 29 lipca 2021 r. nr 1217-SPV-1.4103.43.2019.116 określił A. Z.:

zobowiązania podatkowe za miesiące: III, IV, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII 2014 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za V 2014r. w kwotach 0 zł,

zobowiązania podatkowe na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u. tj. wynikające z samego faktu wystawienia i wprowadzania do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur z wykazanym podatkiem należnym za okres od III-XII 2014r.

Decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Przeprowadzone postępowanie podatkowe w firmie skarżącego Z. wykazało nieprawidłowości w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2014r. związane z nabyciem i sprzedażą metali kolorowych (cynku, aluminium, ołowiu, zgarów ołowianych).

Jak ustalił organ I instancji, skarżący nie prowadził w tym okresie rzeczywistej działalności gospodarczej, a pośredniczył jedynie w fikcyjnych transakcjach polegających na przyjmowaniu i wystawianiu faktur pomiędzy krajowymi dostawcami i hutami w Polsce deklarując nierzetelne nabycie towarów i nierzetelną sprzedaż tych towarów. Okoliczność ta była podstawą do zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach z tytułu nabycia towarów i usług, jak i podatku należnego z tytułu dokonania dalszej ich sprzedaży.

W odwołaniu wniesionym od ww. decyzji skarżący zarzucił naruszenie następujących przepisów prawa:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00